Veszélyes állat szaporodik a vizeinkben: a Balaton után a Dunát is elérte

balaton duna állat
Olvasási idő kb. 3 perc

Egyre jobban terjed a vörös mocsárrák élőhelye hazánkban. A mindenevő, invazív állatfaj a legnagyobb vizeinkben is jelen van.

Az őshonos faunára is befolyással lehet a vörös mocsárrákok terjedése. Az őshazájában ehető rákféle felelőtlen akvaristáknak köszönhetően kezdett elszaporodni a hazai kis patakokban, de már a Dunát és a Balatont is elérték egyes példányai. 

Baja környékén is feltűnt már a vörös mocsárrák. Ez az invazív faj nemcsak a vízi növény- és állatvilágot pusztítja el szó szerint az aljzat kavicsáig, hanem meggyengíti a töltéseket, és felszabadítja a talajba lerakódott mérgeket – figyelmeztet az Infostart.

A Balatonban és a Dunán is észlelték már az invazív állatokat
A Balatonban és a Dunán is észlelték már az invazív állatokatFabrizio Moglia / Getty Images Hungary

A Dunát és a Balatont is elérte a veszélyes állat

A vörös mocsárrák a magyar vizek egyik legnagyobb ökológiai fenyegetése. Amint arról már korábban is beszámoltunk a Díványon, egyre több vízfolyásban és tavunkban észlelnek vörös mocsárrák populációkat. A vörös mocsárrák (Procambarus clarkii) a világ egyik legelterjedtebb rákfaja, ami az állóvizeket és a lassú folyású patakokat kedveli igazán. Az ehető rákot azokban az országokban, ahol őshonos, élelmezési célból szaporítják. A Magyar Természettudományi Múzeum blogja szerint hazánkba akvaristák által került be.

A vörös mocsárrák  éjszaka aktív, mindenevő állat, jelenléte drámaian csökkentheti a vízi növények és állatok számát és sokféleségét.

Jelenléte más módon is hatással van az édesvízi ökoszisztémákra. A vörös mocsárrák ugyanis szereti a felásható talajt és a sötét, zárt búvóhelyeket.

Hidegebb vizekben is terjed az invazív állat

Mint azt Koch Zoltán, a Bajai Sporthorgász Egyesület elnöke a baon.hu-nak elmondta, már a Sugovicán is láttak néhány példányt, de ezek összetéveszthetők a kecskerákkal, amely szintén invazív faj. A főhorgász arról is beszélt, hogy a vörös mocsárrák mindenféleképpen hátrányosan hat az őshonos állatok életterére. Talajformáló tevékenysége miatt rengeteg állatfaj élettere csökken, és rontja a fennmaradási esélyeiket – magyarázta. A kérdéssel a Pecaverzum is foglalkozott: mint írták, a kutatók beszámolója alapján már nemcsak a termálvízzel terhelt élőhelyeken, hanem a dunai befolyásokban is számíthatunk az invazív rákok további terjedésre.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek