Tiltott abortusz és elszökő ingatlanárak a szigetországban

GettyImages-1427278132
Olvasási idő kb. 4 perc

A máltai szigetcsoport egy igazán kellemes élettér a maga 316 km²-es aprócska méretével, 10 UNESCO világörökségi látványosságával és 23 Celsius-fokos évi átlaghőmérsékletével, még akkor is, ha a bő félmilliós lakosságra közel 400 000 gépjármű jut az országban, így hatalmas kihívás minden parkolás. A túlnyomó többségében katolikus miniállam további számos vonzerejének köszönhetően évente több mint 1,5 millió turistát vonz, és most sajnos akadtak olyanok is, akik tragikus események elszenvedése után voltak kénytelenek elhagyni az országot.

Az évi 14 munkaszüneti nap a helyi lakosság szemében, érthető módon, csak fokozza a sziget vonzerejét, melynek 3 lakott és 2 lakatlan szigetecskéjén az ingatlanpiac terjeszkedési lehetőségei végesek, így az árak könnyen elszaladnak.

„Sok jó ember kis helyen is…”

A legfrissebb hírek szerint a törpeállamban az ingatlanárak elképesztő módon elszabadultak az utóbbi időben:

a 2004-es bázisévhez képest mára a dupláját kell fizetni egy máltai házért.

A legnagyobb emelkedést 2013 és 2019 között érte el az ingatlanpiac, illetve drasztikus drágulás volt még tapasztalható 2021-ről 2022-re.

A főváros, Valletta megkapóan szép történelmi látképe
A főváros, Valletta megkapóan szép történelmi látképeRatstuben / Getty Images Hungary

A Covid időszakában, 2019 és 2021 között az árak valamelyest visszaestek, de 2021 óta ismét radikálisan felszöktek. Mindez azt is jelenti, hogy egy egyedülállónak egyre kevesebb esélye van önállóan saját ingatlanhoz jutni Máltán, dacára a kormány ideiglenes könnyítő intézkedéseinek.

Ezek a máltai ingatlanok mára kétszer annyit érnek a néhány évvel ezelőtti árukhoz képest
Ezek a máltai ingatlanok mára kétszer annyit érnek a néhány évvel ezelőtti árukhoz képestRedaco / Getty Images Hungary

Vallási örökség

A katolikus vallású szigeteken a lakóépületek mellett kiemelkedően nagy számban találni templomokat. Ez nem is csoda, egyrészt azért, mert Máltán már megalitikus templomok maradványai is találhatók, melyek a világ legrégebbi szabadon álló kőépítményeiként hosszabb múltra tekintenek vissza, mint Stonehenge vagy az egyiptomi piramisok.

Másrészt a Biblia szerint itt szenvedett hajótörést Szent Pál, aki a szerencsétlen eseménynek köszönhetően már i. sz. 60-ban kifejthette errefelé hittérítő tevékenységét. Munkássága kellő nyomot hagyott a lakosságban, hiszen a bő félmilliónyi lakosra 365 templom jut Máltán. Így a szerencsés máltaiak akár az év minden napján más és más templomban adhatnak hálát a Jóistennek például azért is, hogy államuk az egyik legbőkezűbb ország a munkaszüneti napok számát tekintve, 14 igazolt hiányzással bírnak a máltaiak.

Ki ne vágyna egy ilyen mesés helyre?
Ki ne vágyna egy ilyen mesés helyre?Cristian Mircea Balate / Getty Images Hungary

„Nem csak móka és kacagás…”

Egy amerikai házaspár viszont tragikusan élte meg máltai vakációját a helyi szigorú, abortuszt tiltó törvények miatt, hiszen magzatuk elvesztése közben az asszony egészsége is komoly veszélybe került.

2022. szeptember 25-i tüntetés a fővárosban az abortusz teljes tilalma miatt
2022. szeptember 25-i tüntetés a fővárosban az abortusz teljes tilalma miattJoanna Demarco / Getty Images Hungary

Az Európában messze legradikálisabb, abortuszt tiltó törvények újragondolását Andrea Prudente konkrét esete váltja most ki. A seattle-i házaspár Máltán várta kisbabáját, amikor a terhessége 16. hetében járó asszony panaszokat észlelt. A nő először akkor folyamodott kórházi ellátásért, amikor erős vérzést tapasztalt, a magzat ekkor még jól volt, de napokkal később placentaleválást diagnosztizáltak az asszonynál. Egy két nappal később végzett ultrahangvizsgálat megállapította, hogy elfolyt a magzatvíz, és bár abban a pillanatban a magzat szívverése még érzékelhető volt, 

a terhesség folytatása így lehetetlenné vált, az asszony élete pedig kezdett veszélybe sodródni.

Az országban érvényes, szigorú törvények értelmében azonban az abortuszt az orvosok nem végezhették el nála. A pár kétségbeesetten kereste a minél hamarabbi megoldást, s először az Egyesült Királyságba gondoltak utazni a szükséges beavatkozások lefolytatására és az asszony egészségügyi helyzetének stabilizálására, de az utazás túl hosszúnak bizonyult volna, így végül Spanyolországban fejeződött be a tragédia felé tartó eseménysorozat.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek