„Hogy kerül a csizma az asztalra?” – kérdezi a mondás jól érzékeltetve, hogy mindennek megvan a maga helye, ahogyan megvannak azok a helyek is, ahol egyes dolgoknak alapvetően nincs helye. A csizma legalább annyira nem való az asztalra, mint amennyire a hűtőszekrény is bizonyosan nem szokványos helye a vécépapír tárolásának, mégis egyre többen követik ezt az új divatot, talán okkal.
De miért?
A bizarr elképzelés mögött a toalettpapír legfontosabb tulajdonságainak kiaknázása húzódik meg. Nevezetesen az, hogy
a vécépapír természeténél fogva kiváló nedvszívó képességű, és textúrájának köszönhetően a kellemetlen szagok beszívására is tökéletesen alkalmas.
Ruiz Asri, az Honest Food Talks szerkesztője aláhúzza a jelenség térhódítását és a toalettpapír alkalmasságát a hűtőszekrény karbantartásának bizonyos elemeire. Ilyen a penészedés megelőzése, ami meggátolható a felesleges nedvesség elszívásával.
Hogy csinálják?
Pofonegyszerű. A csomagolásából kivett, makulátlanul tiszta tekercs vécépapírt a trend követői egyszerűen csak elhelyezik a terméket hűtőszekrényük egy stratégiailag megfelelőnek tűnő polcán, és hagyják, hogy a tekercs papír kifejtse hatását, vagyis magába szívja a nedvességet és a szagokat. Előbbivel kapcsolatban tapasztalati úton láthatóvá is válik, mikor vett fel annyi nedvességet, hogy megérett a cserére, mert ugye egy tekercs nem lehet egy életre szóló megoldás.
Kipróbáltuk!
Összeült a családi kupaktanács, és a szent cél, az olvasók hiteles tájékoztatása érdekében félretettük a témával kapcsolatos averziónkat. Ezek után a család gyerek tagjaival kellett elbeszélgetnünk a szokatlan látvány okairól és arról, hogy ettől még mennyi minden, eddig masszívan tabunak hitt dolgot nem szabad továbbra sem megtenni. Amikor mindezzel megvoltunk, egy merész mozdulattal vécépapírtekercset helyeztünk el hűtőnkben. Az eredmény a fentieknek megfelelt, a tekercs 3 nap után hagyott fel áldásos nedvszívó tevékenységével, de ez nyilván minőségi kérdés is. Minél drágább, annál puhább, annál alkalmasabb erre a célra is.
Ha mégis másra vágynál
Mindazonáltal nem lehet pálcát törni azok feje felett sem, akik e témában konzervatívabb álláspontot képviselnek, és nem szívesen néznék a friss zöldségek, a bekészített szülinapi torta vagy a nyers húsok mellett a hűtő polcain a toalettpapírt, és más megoldás után kutatnak. Számukra is van kiút.
- Kávézacc: a kávé(zacc) régóta ismert szagsemlegesítő hatásáról, melyet még a nagy kozmetikai cégek, parfümériák is előszeretettel használnak ki, hogy az egymást sűrűn követő illatolások ne befolyásolják egymás hatását. Ugyanezt a tulajdonságot a hűtőben is ki lehet használni egy kis tálkába öntve belőle, amit a kívánt ideig a hűtőben hagyunk.
- Szódabikarbóna: igazi házi csodaszer, számtalan otthoni helyzetben használhatók ki rejtett képességei, köztük a fogmosástól, a vízkőoldáson keresztül a hűtő szagtalanításáig. De ecetes oldatban a hűtőnk belsejének takarítására is páratlan.
- Aktív szén: por formájában elérhető, és akár egy hónapon át is hatásos.
- Vaníliakivonat: kis tálkában akár egy vattacsomón elhelyezett vaníliakivonat is segít a kellemetlen szagok semlegesítésében, és a látvány is egy fokkal természetesebb, mint a toalettpapíré.
- Feketeköménymag-olaj: néhány csepp feketekömény-illóolaj mosogatószeres oldata a hűtőszekrény mosására kifejezetten hatékony, és a szagokat is eltünteti tisztítás közben, főleg, ha egy-két óráig hagyjuk a keveréket dolgozni a hűtő belső felületein.
- Újságpapír: sűrű időközönként cserélt összegyűrt újságpapírral is próbálkozhatunk a hűtő zavaró szaghatásainak eltüntetésében. Akik próbálták a módszert, azt mondják, beválik, de ez sem feltétlenül a legszebb és nem is a leghigiénikusabb módszer, még ha nyomtatás nélküli újságpapír-alapanyaggal próbálkozunk is, ugyanakkor, a fenti csodaszerekhez képest feltehetően ez lehet talán a legolcsóbb és a legkézenfekvőbb megoldás.
- UV-fény: a másik véglet, az egyik legköltségesebb, de sok szempontból leghatásosabb eredményre vezető módszer, ha már a hűtő megvásárlásakor gondolunk erre a rossz szagok okozta kínos helyzetre, és belülre UV-fényt kibocsátó berendezést vásárolunk. Az igényes és nem olcsó megoldás azonban célravezető, mert az ultraibolya fény képes felvenni a harcot a baktériumokkal, penészgombával és egyéb kórokozókkal. Ezért a legnagyobb háztartásigép-márkák már évek óta gyártanak UV-fény-kibocsátó és UV-szagtalanító szűrővel ellátott fridzsidereket.
A kellemetlen szagok a hűtőben a problémakörnek csak az enyhébbik felét képviselik. Az egészségre sokszor még belélegzésen keresztül is káros penész kialakulása már nagyobb gondot jelent. Márpedig, ha egyszer a hűtőben felüti a fejét, ott kiválóan táplálkozik a különböző szerves anyagokkal és élelmiszerekkel, növekedéséről pedig a nedvesség gondoskodik. Ezért az egyik legjobb módszer a megelőzés lehet. Ha erről többet szeretnél megtudni, olvasd el a penésztelenítésről szóló cikkünket is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés