Ha a vasaló talpa nem tiszta, nem fog olyan könnyen siklani a ruhán. Ha pedig még a koszt rá is permetezed a textilre, búcsút mondhatsz arra a napra a kedvenc blúzodnak.
Kezdd a vasaló belsejével!
Ha nem is emlékszel rá, hogy mikor takarítottad meg utoljára a vasaló talpát, akkor sincs minden veszve. A szakemberek azonban azt javasolják, hogy még mielőtt a talpat tisztítanád, foglalkozz kicsit a vasaló belsejével is, hiszen hiába csillog-villog az alja, ha – miközben vizet permetezel vagy gőzt fújsz a textilre – a belül található szennyeződéseket az anyagra fújod.
Először húzd ki a vasalót, majd egy kis idő elteltével győződj meg róla, hogy a talp már nem meleg. Ezek után keverj össze fél deci fehér ecetet – ha hozzá tudsz jutni desztillált ecethez, az a legjobb – másfél deciliter desztillált vízzel. Ezt a folyadékot öntsd bele a vasaló tartályába, majd ismét helyezd áram alá, és várd meg, még felforrósodik. Tekerd a gőz gombját a maximális pozícióba, majd a gőz gombot nyomkodva tisztítsd át a kifújó nyílásokat. Miután végeztél, és lehűlt a vasaló, öntsd ki a maradék keveréket, esetleg sima desztillált vízzel is mosd át a járatokat, nehogy az ecet kárt tegyen a ruháidban.
Ecet és szódabikarbóna: a nyerő páros
Ahhoz, hogy a vasaló talpa is megtisztuljon, vond be a deszkát nejlonnal – például ráhúzhatsz egy szemeteszsákot, majd az egészet fedd be egy ecetben megáztatott, majd kicsavart régi lepedővel vagy konyharuhával. Fontos, hogy a nejlon nehogy odaérjen a forró vasaló talpához, mert azonnal ráég.
Ezt az ecetes textilt vasald át többször, így a szennyeződés nagy része eltűnik.
Szintén bevált módszer, hogy ecetet összekeversz szódabikarbónával, majd egy vattakoronggal, esetleg egy régi, már nem használt fogkefével átdörgölöd, végül alaposan letörölgeted desztillált vízzel. Természetesen minden esetben csak hideg vasalóval dolgozz.
Havonta egyszer elég
A vasaló tisztítását a szakemberek havonta egyszer javasolják, kivéve, ha valamilyen extra szennyeződés került a talpára. Ez azért is különösen fontos, mert a szennyeződést könnyen felhordhatod a ruhádra, ami akár maradandó kárt is tehet benne.
Sokat segíthet, ha minden használat után letörlöd a talpat, így nem lesz annyira szennyezett, hogy komolyabb tisztításra legyen szükség.
A szakértők azt javasolják, hogy durva vegyszereket semmiképpen ne használj a talpon, mert tönkreteheted a bevonatot, illetve eszedbe ne jusson például késsel kapargatni a teflont.
A szakemberek egy egészen meglepő módszert is ajánlanak a vasaló talpára égett szennyeződések eltávolítására. Paracetamoltartalmú tablettát kell a ráégett foltokra nyomni, amikor a vasaló meleg, ez pedig olyan géllé alakul a meleg hatására, amely feloldja a koszt. Természetesen fontos, hogy nagyon óvatosan járj el, és használj konyhai kesztyűt, nehogy megégesd a kezed.
Ha kíváncsi vagy, hogy érdemes-e vasaló helyett gőzállomásra költeni, olvasd el ezt a cikkünket is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés