Az utóbbi években egyre több háztartásban bukkant fel a szárítógép, amely – főleg az őszi-téli időszakban, amikor nem tudunk a szabad levegőn teregetni – megkönnyíti az életünket, és megelőzheti, hogy ne legyen túl magas a páratartalom az otthonunkban. A tartályban összegyűlő víznek azonban nem kell a csatornában végeznie, így sokat spórolhatsz – legalább a vízszámlán, ha már az áramon nem –, és még környezettudatosabb is leszel.
Használhatod locsolásra
Ám nem minden növény locsolására alkalmas a szárítógépből nyert víz. Az egyik angol nyelvű weboldal cikkében azt javasolják, hogy csak a szabad földben növekvő zöldeket locsold vele.
Ez a víz ugyanis savas, és a cserépbe ültetett virágokat – ahol nem tud a folyadék elszivárogni – tönkreteheti a túl magas koncentrátumban.
Ráadásul, a vízben lévő ásványi anyagok jót tesznek a növényeknek, ám ha cserépbe ültetted, ezekhez csak korlátozottan jutnak hozzá, mivel a tartályban lévő vízből a kondenzációs folyamat eltávolítja ezeknek az anyagoknak a nagy részét. Ez a víz emberi fogyasztásra nem alkalmas, ezért a zöldségeskertet se ezzel locsold. Kiválóan alkalmas viszont a fű öntözésére, vagy olyan, szabadföldbe ültetett növényeknek, amelyeket ér az eső – így az ásványi anyagokhoz is hozzájutnak –, illetve, ami nem élelmezést szolgál.
Szárítógépből felmosóvíz
A takarításhoz is fel lehet használni a szárítógép vizét. Egyszerűen öntsd a tartály tartalmát a vödörbe, add hozzá a megszokott tisztítószert, és már moshatsz is fel. Ha úgy tapasztalod, hogy némi szösz maradt a vízben, átszűrheted felmosás előtt egy sűrű szövésű szitán.
Kültéri bútorok tisztítására is jó
Bár ebben a hosszúra nyúlt indián nyárban még sokáig használhattad a teraszon, erkélyen a székeket, asztalokat, de eljött az elpakolás ideje. Ha tavasszal újra előveszed, tökéletes szolgálatot tesz a szárítógép vize, hogy lecsutakold őket. Ehhez nincs szükség a csapból vett ivóvízre, és sok pénzt meg is spórolhatsz, mire az összes téli szennyeződést eltávolítod majd róla.
WC-öblítés, környezettudatosan
Ha a vécétartály teteje könnyen elérhető és leemelhető, akár egyenesen oda is öntheted a vizet, de állandósíthatsz egy vödröt is a toalett mellett, ahová beöntöd a vizet a tartályból, majd, ha szükséges, innen löttyinted a vécébe. Ha pedig már a fürdőszobában vagy, a helyiség takarításához is használhatod a szárítógép vizét; itt mindig erős vegyszereket szoktunk használni, ám ahhoz, hogy hassanak, nem előfeltétel, hogy csapvízzel törölgesd át a felületet.
Szőnyegtisztítás, ivóvíz nélkül
A szőnyegek általában igen strapabíró anyagokból készülnek, hiszen nagy igénybevételnek vannak kitéve. Ha a vízben apró szöszöket fedezed fel, szűrd át apró lyukú szűrőn – de ha ezzel nem akarsz vacakolni, egyszerűbb, ha száradás után átporszívózod a kárpitot –, a megfelelő tisztítószer hozzáadása után, ami lehet akár folyékony szappan vagy mosószer is, dörgöld át a felületet, majd hagyd megszáradni. Fontos, hogy kimondottan érzékeny vagy drága szőnyegeidhez ne használd a szárítógépből nyert vizet.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés