A szájpadlást idegekkel teli lágy szövetréteg borítja, amely érzékeny a forró ételekre és italokra. Az itt keletkező égési sérülések ezért sok kellemetlenséget tudnak okozni. Jó hír viszont, hogy általában viszonylag gyorsan gyógyulnak. Ha ezt nem tudod kivárni, a szakemberek az alábbi megoldásokat javasolják.
1. Hideg víz vagy jég
Ha iszol néhány korty hideg vizet vagy elszopogatsz egy kisebb jégkockát, az gyors enyhülést hozhat, és segíthet minimalizálni a károkat. A célnak akár egy jégkrém is megfelelhet, így összekötheted a kellemeset a hasznossal.
2. Sós vizes öblögetés
A sós víz a szájban lévő sebek és sérülések régi, bevált gyógymódja, ami akkor is kapóra jöhet, ha megégeted a szájpadlásod. Ennek oka, hogy a só szárító hatással van a szövetekre, ezáltal felgyorsíthatja gyógyulásukat. Bár nem készültek olyan tanulmányok, amelyek alátámasztanák gyógyító erejét, a tapasztalatok alapján jó eredményt várhatsz tőle.
Ha kipróbálnád, adj fél teáskanálnyi sót 1,25 deci meleg vízhez, keverd el benne, öblögess vele 30 másodpercig, majd köpd ki.
3. Tej
Amennyiben nem vagy allergiás a tejtermékekre, illetve nem szenvedsz laktózérzékenységben sem, beválhat a tej is, ami nemcsak a csípős ízeket semlegesíti, hanem házi gyógymódként alkalmazható akkor is, ha megégeted a szád vagy a szájpadlásod.
3. Peroxidos öblítés
A fele-fele arányban vízzel hígított hidrogén-peroxid szintén kiváló eszköz lehet a szájban lévő égési sérülések kezelésére. Ez annak köszönhető, hogy a hidrogén-peroxid elpusztítja a baktériumokat, és csillapítja az irritációt. Fontos azonban, hogy ne használd hígítatlanul, vagy egy-két alkalomnál többször, mert károsíthatja a száj szöveteit és a fogzománcot.
4. Szájvíz
Ha a hidrogén-peroxid ízét nehezen viseled, a bolti kínálatban olyan szájvizeket is találhatsz, amelyeket a szájsebek gyógyítására szánnak. Ezek a peroxid mellett valamilyen ízesítőanyagot is tartalmaznak, így könnyebben tolerálhatók.
A peroxidalapú szájvizek használata hozzájárulhat a szövetek gyorsabb gyógyulásához.
Az alkoholt tartalmazó termékeket viszont kerüld el. Az alkohol ugyanis irritálhatja a száj szöveteit, és késleletheti a gyógyulást. De még a peroxidos szájvizeknél is fontos, hogy mindig pontosan tartsd magad a csomagoláson szereplő utasításokhoz.
5. Fájdalomcsillapítók
Ha semmi nem segít, a benzokaint tartalmazó gélek átmeneti zsibbadást okozva javíthatnak a helyzeten. Bevehetsz akár egy vény nélküli fájdalomcsillapítót is, de az ilyen típusú gyógyszerek a gyógyulási folyamatra nincsenek hatással, csupán a fájdalmat enyhítik.
Ne fogyassz ezekből, ha megégeted a szád
Vannak bizonyos ételek és italok, amelyeket a gyógyulás ideje jobb elkerülnöd, mert súlyosbíthatják a fájdalmat. Ilyenek a következők:
- szénsavas és alkoholos italok,
- kávé,
- hegyes, éles sarkú ételek, mint a tortilla chips,
- meleg ételek és italok,
- fűszeres ételek.
Van, amikor orvoshoz kell fordulni
A száj égési sérülései jellemzően nem igényelnek orvosi kezelést, de azért létezik néhány kivétel. Idetartozik például a gégefedő akut gyulladása (epiglottitis), amely akár a légutakat is képes elzárni. A szakemberek azt javasolják, hogy ha olyan kísérő tüneteket tapasztalsz, mint a nyálcsorgás, a rekedtség, a súlyos torokfájás vagy a nyelési és légzési nehézség, mindenképp fordulj orvoshoz. Ha pedig az égés súlyos, és az ajkadat vagy az arcodat is érinti, sürgősen kérj segítséget. Ezt ajánlják akkor is, ha gyermeked égeti meg a száját.
És mi a teendő hagyományos égési sérülések esetén? Ide kattintva megtudhatod!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés