Bár hosszúra nyúlt az indián nyár, a reggelek már hűvösek, és ezt sajnos azok is tapasztalják, akiknek nem megfelelő a szigetelés a házukon, illetve nincs megoldva a szellőzés. A benti meleg és a kinti hideg ugyanis összetalálkozik az ablakokon, és ezt a lecsapódó pára is mutatja. Ha nem szeretnél egy drágább páramentesítő készülékbe befektetni, válaszd ezt az egyszerű módszert, amelyre Németországban külön kifejezés született.
A páramentesítőnél jóval olcsóbb megoldás
Bár az ablak belsején megjelenő vízcseppek nem tűnnek veszélyesnek, ám a megemelkedett páratartalom penészhez vezethet, amely súlyos egészségügyi problémákat – akár asztmát vagy krónikus hörghurutot – is okozhat, és leginkább a gyerekekre és az idősekre veszélyes. Egy páramentesítő készülék – főleg, egy komolyabb, nagyobb darab – nem olcsó mulatság, ám a németek kitalálták, hogyan szabadulhatsz meg legkönnyebben a párától.
Hosszú szellőztetés helyett csak percek
A lakástulajdonosok többsége ilyenkor kitárja az ablakot abban a helyiségben, ahol a pára felbukkant, hiszen így eltávolítják a fülledt levegőt az otthonukból. Ez a módszer azonban több szempontból sem jó: egyrészt kiengeded a meleget a házból, másrészt lehűlnek a terek, amely még magasabb fűtésszámlához vezethet. Ezzel szemben az egyik internetes oldalon az úgynevezett Stosslüften, azaz sokkszellőztetés módszerét ajánlja egy felhasználó, amely Németországban elterjedt módja, hogy megelőzzék a penész kialakulását.
Ennek lényege, hogy ahelyett, hogy órákra kinyitnánk az érintett helyiségben az ablakot – ahol párásodik –, rövid időre, csupán néhány percre a ház minden ablakát kinyitjuk, hogy a huzat szó szerint kirántsa a meleg, párás levegőt.
Egyetemi professzor is hisz a módszerben
A módszer hatékonyságát az magyarázza, hogy a hideg levegő kevesebb vízgőzt tud megtartani. Amikor a hűvösebb és relatíve szárazabb levegő beáramlik a helyiségekbe, az felmelegszik, így felvesz némi nedvességet, és a huzat így ki is viszi a házból.
A Stosslüften módszerét a német iskolákban is alkalmazzák, sőt, Raymond Galvin, az Aacheni és a Cambridge-i Egyetem kutatója is azt javasolja, hogy így szellőztessünk, ha meg akarjuk előzni a penész felbukkanását és a súlyos légúti betegségeket. A professzor szerint, ha szeles idő van, elegendő 3 percre nyitva hagyni az ablakot, szélcsendben viszont ez akár 5-10 perc is lehet. Hogy a sokkszellőztetés módszer hatékonyságát leellenőrizd, beszerezhetsz az otthonodba egy páratartalom-mérő készüléket.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés