Van, aki élvezi, ahogyan rendet vág a káoszban, és kitartó, sokórás vagy akár pár napos munkájának köszönhetően újra tisztaság alakul ki otthonában: és vagyunk mi, akik a nagytakarítás szó hallatán szinte remegni kezdünk a félelemtől. A kilátástalannak tűnő, soha véget nem érőnek tetsző munkára időnként mindenképp sort kell keríteni, de ha két nagytakarítás közben jobban rendben tartod otthonodat, kitolhatod a két, megterhelő nagytakarítás közti időt.
Tervezz jó előre!
Alakíts ki takarítási menetrendet – elsőre ez ijesztőnek tűnhet, de a valóságban felszabadító, hogy tudod, mikor mihez kell fognod.
Kijelölhetsz minden napra részfeladatokat magadnak, vagy kinevezhetsz egy-két olyan napot a héten, amikor egy kicsit nagyobb odafigyeléssel fordulsz a karbantartó takarítási munka irányába.
Attól függően, hogy mennyi időd van, és milyen fokú tisztaságot tartasz megköveteltnek otthonodban, heti vagy havi menetrendet is kialakíthatsz a köztes takarításokhoz.

Ehhez járd körbe a lakást, térképezd fel a problematikus területeket, beleértve a sokat használt vagy éppen félreeső részeket is. Határozd meg, melyik helyiségekkel vagy felületekkel szokott a legtöbb bajod lenni, majd ezután kezdd el összeállítani a listát.
Indul a nagytakarítás-elkerülés!
Az olyan helyiségeket, mint a ritkán használt és egyébként is kevesebbet takarított tárolók, hagyd ki nyugodtan a heti vagy havi rutinból. Az előszoba, a nappali, a konyha és a hálók jó eséllyel felkerülnek majd a listára, de ha van vendégszobád, ahova tényleg csak akkor léptek be, ha vendéged érkezik, az nem igényli, hogy hetente porszívózz.
Az egyes szobákban határozd meg a feladatokat is padlótól plafonig: ablakot valószínűleg nem mosol majd hetente, így érdemes úgy összeírni a listát, hogy annak legyen néhány csak ritkán elvégzendő részfeladata is.
Néhány tipp arra, mi kerüljön a listára
A fürdőszobai feladatok közt a legfontosabbak lehetnek:
- A tükör megtisztítása
- A WC fertőtlenítése és tisztítása
- A kád vagy zuhany fertőtlenítése és tisztítása
- A mosdókagyló fertőtlenítése és tisztítása
A konyhai feladatok legfontosabbjai:
- A munkapult és a mosogató fertőtlenítése és tisztítása
- A tűzhely és a sütő alapos megtisztítása
- A konyhai eszközök és a konyhabútor áttörlése
- A mikrohullámú sütő kitisztítása
A lakószobákban erre figyelj:
- Porszívózás
- A világítótestek portalanítása
- A kilincsek tisztítása
- A könyvespolcok áttörlése

Az időzítés a kulcs
Miután megvagy a feladatlistákkal, nézd át azokat, és saját időbeosztásod ismeretében dönts arról, milyen gyakran fogsz majd takarítani, heti vagy havi rendszerességgel tervezed-e a feladatokat elvégezni.
A feladatok elosztását többféleképpen végezheted: ha szívesebben zsúfolsz mindent egy napba, és erre van is időd, egyben túllehetsz az egészen, de el is oszthatod az egyes helyiségeket a hét napjai szerint.
Dönthetsz úgy is, hogy mindennap fél órát takarítasz: ami ebbe belefér, azt elvégzed, másnap pedig haladsz tovább onnan, ahol befejezted előző alkalommal.
A feladatlistát vidd fel naptáradba, vagy tedd ki valahova kinyomtatva, hogy mindig pontosan tudd, mi a következő teendő. Ha letelt az első hónap, érdemes átgondolni, úgy ment-e minden, ahogy szeretted volna: ha nem, érdemes változtatásokkal próbálkozni.

Mentes Anyu szakácskönyvek
„A kevesebb több. A mentes jobb."
Nemes Dóra újságíró, a Mentes Anyu márka és közösség megálmodója, de mindenekelőtt kétgyerekes anyuka. Szakácskönyveiben kipróbált recepteket válogatott össze, amelyek az inzulinrezisztensek, cukorbetegek, vagy életmódváltók étrendjébe passzolnak.
A könyvekbe most betekintést nyerhetsz.
Amit az online lapozgatóban megtalálsz:
- Tartalomjegyzék
- Előszó
- Részlet Étrendem - Szarka Dorottya dietetikus kisokosából
- + 1 recept is!
Mentes Anyu szakácskönyve 1+2 kedvező áron online rendelhető!
hirdetés