Ráhangolódásképp felidézzük a Rubik-kocka történetét, ami történetesen egy világot meghódító magyar találmány. 1976-ban jegyezték be Rubik Ernő két évvel azelőtt benyújtott szabadalmi jogát a kockára, aminek következtében a játék 1977-ben kikerülhetett a magyar boltok polcaira.
A nemzetközi piacra azért volt nehéz bekerülnie, mert túlontúl bonyolultnak találták a játékkereskedők, de egy elhivatott erdélyi születésű vállalkozó elérte, hogy a Teddy Bear játékforgalmazói a tengerentúlon is értékesítsék a mi bűvös kockánkat. De a kockaőrület hamar kihunyt, 1982-ben a New York Times már hivatalosan is leközölte a játék gyászjelentését. A sors iróniája, hogy ekkor tartották az első Rubik-kocka-világbajnokságot Budapesten. 1986-ban azonban jött a feltámadás, és a kocka egy folyamatos növekedési pályára állt, ma pedig már a világ majdnem minden szegletében ismert játék.
5 modern találmány, ami már száz évvel ezelőtt is létezett
És most jöjjön az az 5 találmány, ami bár nem a magyarok kreativitásának jó hírét öregbíti, de ugyancsak a feltámadását éli épp.
1. Elektromos roller
Az elektromos robogó koncepciója 1895-ben Ogden Bolton nevéhez kötődik, ő készítette el az első olyan robogó tervét, amelynek hátsó kerekein egy 10 voltos akkumulátorral működő elektromos motor van. Az 1900-as években az Ajax Motor nevű cég New Yorkban kezdte el gyártani az első példányokat, de a jármű akkor nem jutott el a világpiacra. A 21. század elején, ahogy az akkumulátorok jelentősen könnyebbek és hatékonyabbak lettek, így újból világhódító útjára indulhatott ez a gyors városi közlekedési eszköz.
2. Menstruációs kehely
Bizony, az első modern, a maihoz nagyon hasonló menstruációs kelyhet 1937-ben Leona Chalmers amerikai színésznő találta fel. Szabadalma egy latexgumiból készült kehelyre vonatkozott, de az első kereskedelmileg is életképes verziót (a The Keepert) csak 1987-ben kezdték el tömegesen gyártani. Ezután nagy ugrás az időben, és az ökotudatosság hullámain újból előkerült, de már szilikonból.
3. Olvasószemüveg ágyban fekvéshez
A külföldön Lazy Glasses, azaz lusták szemüvege néven elhíresült találmány elsőre vicc kategóriának tűnik. Nevével ellentétben azonban ezeket a különleges szemüvegeket nem csak a lusta emberek használják. Egyedi kialakításuk, vagyis a prizmalencsék megkönnyítik az emberek számára az olvasást, leveszik a nyakakról, vállakról és a hátról az ülőmunka okozta terhelést.
4. Vízirájder, vízibicikli másképp
Az angol hydrocycle egy kerékpárszerű vízi jármű, ami alapvetően vízibiciklinek minősül. A koncepciót az 1870-es években vízi velocipédként ismerték, és az elnevezés az 1890-es évek végén már elterjedtnek minősült. Most reneszánszát éli újra, egy-egy ilyen profi, kaliforniai vízibicikli közel 3 millió Ft-ba kerül.
5. Futópad
Talán meglepő, de a futópad eredete nem a sportban gyökerezik. Valójában az építőipar világából indult az ötlet, az i. sz. 1. századi Rómából. A hörcsögketrecszerű taposómalmot a 19. században váltotta a lovas futókerék. Ez már jobban hasonlított a ma ismert futópadmodellekre, csak éppen lovak szaladtak rajta.
Az első fitneszcélú taposómalmot (vagy futópadot) 1913-ban szabadalmaztatták Amerikában, és egyszerűen edzőgépnek nevezték. Ez már nem fából készült hengerekkel, hanem a maihoz hasonlító futószalagokkal működött, és főként a szív- és érrendszer edzésére, illetve a mozgáskoordináció fejlesztésére volt alkalmas. De csak az 1960-as évek végén jelent meg a világ első, sorozatgyártású, otthoni futópadja, amelyet William Staub gépészmérnök szabadalmaztatott. Azóta pedig az első kondigépekhez soroljuk.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés