Szerencsére ez utóbbi ritkán fordul elő. Ilyen esetben gyakran nem csupán a pici, pontszerű elfehéredés utal a problémára, hanem a köröm állapota is megváltozik, leginkább megvastagszik, és egyéb kísérő tünetek is jelentkeznek. Íme a leggyakoribb okok, melyek miatt fehér foltok jelenhetnek meg a körmökön.
Sérülés is okozhatja a köröm megbetegedését
A jellegzetes fehér foltok akkor is megjelenhetnek, ha valahová beütjük, vagy valamivel megütjük a körmünket. Ebben az esetben eltarthat egy ideig, amíg a foltok eltűnnek. A regenerálódás leginkább attól függ, hogy milyen ütemben nő a körmünk, ugyanis a növekedéssel együtt tűnnek el a fehér foltok is. A körmök változó ütemben nőnek, télen és a hidegebb hónapokban általában gyorsabban.
Manikűr, műköröm vagy egyéb körömkezelés
Vannak, akiknek a körmükre ragasztott mesterséges műkörmök vagy a manikűrözés során használt eszközök, alapanyagok okoznak fehér foltokat a körmükön. Ez a fajta elváltozás is a legtöbbször úgy áll helyre, ahogyan a köröm növekszik.
De nem csak a körömreszelés vagy a körömvágás lehet a bűnös. A különféle szépségápolási kezelések által kiváltott allergiás reakció is okozhat leukonychiát.
Pikkelysömör vagy ekcéma
Miután a körmeinket a bőrünk meghosszabbításának is tekinthetjük, minden olyan egészségügyi állapot, amely hatással van a bőrünkre, a körmeire is hatással lehet. Ilyen például a pikkelysömör és az ekcéma, amelyeket viszketés, kiütések és bőrpír jellemez. Ezek valamilyen módon a körmökön is megnyilvánulhatnak, és a köröm fehéredését okozhatják.
A körmöket érintő pikkelysömör a fehéredés mellett a körmök megvastagodásával is jár.
Az ekcéma nemcsak elszínezi a körmöt, hanem a felületét egyenetlenné és vastaggá teszi. A probléma kezelésén bőrgyógyász segíthet.
Körömgomba
A közös zuhanyzók, törülközők használata, az uszodai környezet, vagy ha hosszabb ideig van vizes környezetben a köröm, például egy zárt cipőben, amibe beleizzadt a lábunk, szintén okozhat körömgombát, ami úgy néz ki, mint egy megvastagodott köröm, színe pedig fehér. Ha kezeletlenül marad és elhatalmasodik, akkor a fehérség és a megvastagodás az egész körmöt érintheti. A gomba könnyen összekeverhető a pikkelysömörrel. Az állapot megfelelő diagnosztizálása érdekében javasolt orvoshoz fordulni.
Vitamin vagy ásványi anyagok hiánya
Leginkább a népi gyógyászatban elterjedt az a diagnózis, hogy a körmökön megjelenő fehér foltok vitamin vagy ásványi anyag hiányára utalnak. Sokan ilyenkor kalciumhiányra gondolnak, és a pótlás érdekében több tejet isznak. Az orvosok álláspontja nem egységes azzal kapcsolatban, hogy vitamin- és ásványianyag-hiány lehet az oka a köröm elszíneződésének. Azok szerint, akik úgy vélik, a fenti állítás nem mítosz, gyakran D-vitamin-, kalcium- és cinkhiányra gyanakszanak, amit vérvizsgálattal ellenőriztetnek.
Súlyos, életveszélyes betegségek jele is lehet
Ritkábban a körmön megjelenő fehér foltok súlyosabb egészségi probléma jelei is lehetnek, például autoimmun betegségé, szívbetegségé vagy veseelégtelenségé, de utalhat májzsugorra vagy cukorbetegségre is.
Ha a fehér foltok mellett egyéb szokatlan, korábban nem tapasztalt tünetek is jelentkeznek, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni. A figyelmeztető tünetek közé tartozik a légszomj, a mellkasi fájdalom, a heves szívdobogás és a megduzzadt boka. De a fehér foltokat kísérő panaszok között megjelenhetnek egyéb körömbetegségek is, ilyen a köröm törékenysége, elszíneződése vagy a körömfelszín egyenetlenné válása.
Egy tanulmány szerint a leukonychia összefüggésbe hozható a HIV-fertőzéssel, az érgyulladást okozó Kawasaki-betegséggel, de arzén- vagy ólommérgezéssel is.
Gyógyszeres kezelés mellékhatása is lehet
A körmökön megjelenő fehér foltok ritkán gyógyszerek mellékhatásai is lehetnek. Jelentkezhetnek bőrfertőzések és más bakteriális fertőzések kezelésére használt antibiotikumok szedésekor, fájdalomcsillapítók, cukorbetegség kezelésre használatos gyógyszerek, Crohn-betegség, fekélyes vastagbélgyulladás és a reuma kezelésére felírt tabletták, illetve néhány kemoterápiás gyógyszer szedése esetén.
Ahogyan a fodrásznál és a kozmetikusnál, úgy a manikűrösnél és a pedikűrösnél is illik betartani bizonyos íratlan szabályokat a kulturált viselkedés jegyében. Ha szeretnéd tudni, mi bosszantja leginkább a manikűrösöket, olvasd el az erről szóló cikkünket is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés