Mindig kidobjuk, pedig az egyik leghasznosabb konyhai maradék a háznál

konyhai-maradek-1225253924
Olvasási idő kb. 7 perc

Nem egyszer hallhattad már, hogy kétszer is érdemes meggondolnod, hogy kidobod-e a konyhai maradékot. Noha a kávézacc jótékony hatásairól már megannyi hasznos trükköt ismerhetsz, az kevésbé elterjedt, hogy a tojáshéjnak is legalább ilyen sokrétű felhasználási lehetősége van a kertben.

Legyen az a reggelinek megfőzött kemény- vagy lágytojásé, esetleg a rántottakészítés után maradt meg, a szakértők szerint a tojáshéj hatékony segítője lehet a szobanövényeknek, a zöldségágyásnak vagy éppen a komposztnak. Hogy pontosan miért és hogyan, az máris kiderül.

Hasznos konyhai maradék

Az első ok, amiért a tojáshéjat nem szabad lendületből a szemetesbe dobni, az a benne található kalcium-karbonát, amely jótékony támasza a növényeknek. E konyhai maradéknak bélyegzett „adalék” ráadásul a benne található kálium és foszfor miatt is igen értékes tápanyagként szolgálhat a legtöbb kerti és szobanövénynek.

A tojáshéj az egyik leghasznosabb konyhai maradék a háznál
A tojáshéj az egyik leghasznosabb konyhai maradék a háználKinga Krzeminska / Getty Images Hungary

Frank McDonough botanikus szerint kitűnő ötlet tojáshéjjal megkínálni azokat a kerteket, ahol trágyaként házi komposztot használnak. Akkor meg pláne ildomos, ha barkácskomposzttal dúsítod a földet, amely a zöldségeskertek számára gyakran túl savas.

A magas savasság azért veszélyes, mert csökkentheti a növény tápanyagfelvételét, így a termésre is hatással van.

Kétségtelen ugyan, hogy e problémára gyógyír lehet a mész is, de ha már egyszer van otthon tojáshéj, még tulajdonképpen ingyen is lesz.

Így segít a megmaradt tojáshéj a növényeknek

A tojáshéj elsődleges összetevője, a kalcium-karbonát kifejezetten a virágvégi rothadás megelőzésében tud segíteni. Ez nem más, mint bizonyos növények – például a paradicsom terméseinek – kalciumhiány miatti romlása, amely csak akkor válik észrevehetővé, amikor a gyümölcsök és zöldségek érni kezdenek. A paradicsom esetében például sötét foltok jelenhetnek meg a bogyó alján, amely végül rothadáshoz vezet. Ha ezt meglátod, készülj arra, hogy már sehogy sem fogod tudni megmenteni.

Ez a probléma egyébként kétféleképpen is elkerülhető: rendszeres öntözéssel – éppen a megfelelő mennyiségű vízzel, hogy ne is száradjon ki, de a gyökere se induljon rothadásnak – és a talaj kalciumtartalmának növelésével. Ezzel most újra eljutottunk a tojáshéjig.

A paradicsomot is segíti megóvni a virágvégi rothadástól a tojáshéj
A paradicsomot is segíti megóvni a virágvégi rothadástól a tojáshéjJohn Kevin / Getty Images Hungary

Miután sokan idegenkednek a szobanövények földjébe potyogtatott tojáshéj látványától, ezért érdemes porítani. Azt ugyan kicsit hosszadalmasabb folyamat elérni, mintsem tojáspucolás után a cserépbe söpörni, de megéri. Ehhez a héjat meg kell tisztítani és szárítani, majd porrá zúzni. 

Noha a nagyobb darabokban hagyott változat is jó, a porított formában még hatékonyabb, hiszen így rövidebb ideig tart a tojáshéj lebomlása, a növények pedig könnyebben és hamarabb hozzájutnak az értékes tápanyaghoz.

Egy vizsgálat szerint már egy-két evőkanálnyi porított tojáshéj közvetlenül a növények gyökereihez szórva biztosítja a talajba juttatott kalcium legjobban mérhető előnyeit.

Még egy hasznos tudnivaló: ha a tojáshéjat a fagyasztóba teszed, vagy a sütőben szárítod, gyorsabban lebomlik.

Csupán egy-két evőkanálnyi belőle már segít megfelelő szinten tartani a föld kalciumtartalmát
Csupán egy-két evőkanálnyi belőle már segít megfelelő szinten tartani a föld kalciumtartalmátRhj / Getty Images Hungary

A padlizsán és a paprika is hálás lesz érte, de nem minden növény igényli

Bár a tojáshéj számos növény számára előnyös lehet, a mezőgazdasági szakértők szerint kifejezetten jót tesz a már említett paradicsomnak. Ám miután a tojáshéj segít csökkenteni a talaj pH-szintjét, és lúgosabb környezetet is teremt, kedveli többek között

a padlizsán, a paprika, a brokkoli, a karfiol és a leveles zöldségek.

A használati mennyiségét illetően a szakértők szerint nem kell túlzásba esned, miután a tojáshéj egyébként lassan bomlik le, elég csupán évente egy-két alkalommal alkalmazni a kerti vagy a szobanövényeinkhez.

Ha most teljesen belelkesültél, hogy mostantól minden apró darab tojáshéjat elszórsz a növényeidre, hasznos tudnod, hogy nem mindegyiknek van rá szüksége. Az olyan savanyú talajt kedvelőknek, mint amilyen az áfonya is, egyáltalán nincs, de ebbe a kategóriába tartoznak az erikafélék is, köztük a hegyi babér, a pieris vagy éppen az azáleák.

Nem kell kétségbeesned azonban, ha mégis adtál már tojáshéjat ilyen növényeknek is, hiszen a szakértők szerint nagy mennyiség kellene belőle ahhoz, hogy valóban befolyásolja a talaj savasságát.

Így készítsd el a konyhai maradékból a csodaszert

  • Használat után öblítsd ki a tojáshéjat, ezzel csökkented a kártevők jelenlétének kockázatát.
  • Szárítsd meg, hagyd egy-két napig a pulton, majd tedd egy éjszakára (vagy hosszabb időre) a fagyasztóba. Az is jó megoldás, ha ehelyett 20 percre 200 fokos sütőbe tolod. Bármelyik technikát is választod, biztos, hogy könnyebben tudod majd morzsolni a héjat.
  • Ezután törd össze a tojáshéjat, akár kézzel, műanyag zacskóba téve, sodrófával, de mozsárral, konyhai robotgéppel vagy kávédarálóval is megteheted. 
  • Utolsó lépésként tégy egy-két evőkanálnyi morzsolt vagy porított tojáshéjat a komposztba, ügyelve arra, hogy a gyökereknél ne halmazódjon fel.
Nagyobb darabokban a cserépbe helyezve lassabban bomlik le a tojáshéj
Nagyobb darabokban a cserépbe helyezve lassabban bomlik le a tojáshéjKinga Krzeminska / Getty Images Hungary

Alternatív megoldásként tojáshéjas folyadékot is készíthetsz a növényeknek, például azoknak, amelyeket sehogy sem tudsz életre kelteni. Ehhez morzsolj tojáshéjat egy edénybe, öntsd fel vízzel és forrald fel. Hagyd a keveréket egy éjszakán át állni, így a héj minden hasznos tápanyaga a vízbe kerül. Ezután szűrd le, és már öntözheted is a növényeidet úgy, ahogyan szoktad, különös gondot fordítva a tápanyaghiányos kedvencekre.

A szűrőben maradt héjak pedig mehetnek a komposztba.

Ezekre is használhatod a kincset érő konyhai maradékot

Ha ez még mind nem lenne elég, a tojáshéjat ezenkívül más módokon is felhasználhatod. Például csigák ellen, amik nagyon nem szeretik az összetört héjak éles széleit. Emellett a tojáshéj használható ültetőcserépként is, amelyben életre keltheted a magokat.

Egyszerűen csak mosd ki a héj felét, csinálj az aljára egy kis vízelvezető lyukat, majd töltsd meg földdel, és tedd bele a magot egy kis vízzel, végül helyezd vissza a karton tojástartóba.

Amikor már a növény kiültethető állapotában van, egy az egyben, tojáshéjastól együtt ültesd ki a kertbe. Ne feledd azonban ültetés előtt egy kissé feltörni a héjat, hogy a gyökér terjeszkedését ne akadályozza.

A tojáshéjból mutatós ültetőedény is készíthető
A tojáshéjból mutatós ültetőedény is készíthetőAidart / Getty Images Hungary

A tojáshéj nemcsak a növények, hanem más élőlények számára is hasznos. Segíthetsz például a madaraknak is vele: a baromfik meg fogják hálálni, ha tápanyaglöket gyanánt zúzott vagy porított tojáshéj kerül a takarmányukba, de télen a madáretetőbe is szórhatsz a magok mellé az érkező tollasoknak.

Ha tudni szeretnéd, melyik az a gaznak hitt növény, amely a fogyásban is segít, olvasd el az erről szóló cikkünket!

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek