Ez a gyakran használt konyhai tárgy veszélyes fertőzések forrása lehet

GettyImages-1347785439
Olvasási idő kb. 4 perc

A konyhai fertőzések néha egészen váratlan forrásokból származnak. Erről a tárgyról például elsőre nem is gondolnád, hogy milyen kockázatokat rejt magában.

A konyhában kiemelt szerepe van a higiéniának, hiszen ez az a hely, ahol ételeket készítünk, mégis van egy gyakran használt eszköz, amelynek tisztítására nem fordítunk elegendő figyelmet. Ez nem más, mint a vágódeszka, melynek barázdált felülete élelmiszer-eredetű megbetegedéseket okozó baktériumoknak adhat otthont.

Jobb, ha kettő van belőle a konyhában

A legfontosabb idevágó szabály, hogy amennyiben nyers hússal dolgozol, erősen ajánlott legalább két vágódeszkát tartanod. A hús ugyanis olyan baktériumokat tartalmazhat, amelyek a vágódeszka felületén lévő résekbe bejutva elszaporodhatnak, majd más élelmiszerekkel érintkezve fertőzéseket okozhatnak.

A nyers húsból származó baktériumok fertőzéseket okozhatnak
A nyers húsból származó baktériumok fertőzéseket okozhatnakKilito Chan / Getty Images Hungary

„A keresztszennyeződések elkerülése végett jelölj ki egy vágódeszkát a fogyasztásra kész ételekhez, és legyen egy másik, amit a nyers húsok előkészítéséhez használsz” – tanácsolja Sana Mujahid élelmiszer-biztonsági kutató. Ha felcímkézed őket, később nem kell azon töprengened, hogy melyiket milyen célra szántad.

Itt van 4 tipp a kutatótól, ami segíthet a vágódeszka tisztán tartásában.

1. Minden használat után mosd le!

Még ha a vágódeszkát az adott pillanatban csak kenyérszeletelésre is használod, utána akkor is érdemes megtisztítanod. Ehhez a lehető leghamarabb mosd le forró, szappanos vízzel, majd öblítsd le hideg, folyó víz alatt, törölgesd meg egy konyharuhával, és állítsd az oldalára, amíg teljesen megszárad.

A fából készült vágódeszkákat soha ne hagyd a vízben állni, mert megrepedhetnek és eldeformálódhatnak.

A műanyag és üveg anyagú vágódeszkák viszont kevésbé kényesek, ezért mosogatógépben is tisztíthatók.

A vágódeszkát forró, szappanos vagy mosogatószeres vízzel kell lemosni
A vágódeszkát forró, szappanos vagy mosogatószeres vízzel kell lemosnigorodenkoff / Getty Images Hungary

2. Szüntesd meg a fertőzésveszélyt!

Néhány havonta fertőtlenítsd a vágódeszkát egy kevés fehérítővel (nem kell több hozzá egy evőkanálnyi mennyiségnél). Ha fából készült, érdemes gondoskodni felületi kezeléséről is, hogy ne szívja magába a nedvességet. Első lépésként dörzsöld be valamilyen élelmiszerbarát növényi olajjal, majd vigyél fel rá egy rétegnyi méhviaszalapú krémet. Ezt ismételd meg minden alkalommal, amikor fertőtleníted a vágódeszkát, vagy ha úgy látod, hogy a fafelület kezd látványosan kiszáradni vagy megfakulni.

3. Szagtalanítsd citrommal!

A szagok néha a gondos mosás és fertőtlenítés ellenére is beivódnak a faanyagba. A megoldás a következő: vágj félbe egy citromot, mártsd bele egy tál durva szemű sóba, majd dörzsölt át vele a vágódeszkát. Ezután öblítsd le hideg vízzel, majd függőleges helyzetbe állítva hagyd megszáradni.

A citrom és a só remek megoldás a szagtalanításra a konyhában
A citrom és a só remek megoldás a szagtalanításra a konyhábanYukikae4b / Getty Images Hungary

4. Hozd formába!

A fából készült vágódeszka idővel elveszítheti alakját, különösen, ha elköveted azt a hibát, hogy beáztatod. Ez azért is veszélyes, mert így megrepedezhet, apró réseiben pedig – csakúgy, mint a kés által vágott barázdákbanelszaporodhatnak a baktériumok. Ha a vágódeszka eldeformálódott, helyezd egy vízszintes felületre, fedd be néhány nedves ruhával, majd néhány órára pakolj rá nehéz tárgyakat (például zacskóba csomagolt könyveket). Végül hagyd a levegőn megszáradni, és kezeld le növényi olajjal.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek