Mennyi máj van a kenőmájasban? Nem biztos, hogy tudni akarod

GettyImages-1186884063

A kenőmájas kifejezés kissé megtévesztő lehet, mivel éppen a májat szokták kispórolni belőle.

Amikor a boltokban májkrémet, májast, kenőmájast vagy valami hasonló terméket veszel, joggal feltételezheted, hogy az nagyobbrészt májból készült. Bár előfordulhat, hogy ez teljesül is, az élelmiszeripari szakember szerint a gyakorlat inkább azt mutatja, hogy a gyártók csak éppen annyi májat használnak fel termékükhöz, amennyit a jogszabály előír, ami a legtöbb esetben igen kevés.

Mennyi máj van a kenőmájasban?

Traszkovics Zsolt élelmiszermérnök, a DIATRA Mérnöki Iroda Kft. ügyvezetője a Dívány kérdésére elmondta, a Magyar Élelmiszerkönyv kötelezően előírja, hogy azoknak a termékeknek, amelyeknek a nevében a „máj”, „májas” vagy „májkrém” megnevezés szerepel, legkevesebb

25 százalék májat kell tartalmazniuk.

A szabályozás kitér arra is, hogy amennyiben egy adott állat mája legalább a májtartalom 70 százalékát teszi ki, úgy a termék megnevezésben az állatfaj nevének is szerepelnie kell (pl. borjúmájas, sertésmájkrém stb.). Ha pedig többféle májat tartalmaz, de a 70 százalékot egyik sem éri el, akkor valamennyi állatfajt fel kell tüntetni a felhasznált mennyiség szerinti csökkenő sorrendben.

A termékek jelölései alapján a májtartalom jellemzően csak a minimális szintet üti meg, vagy 1-2 százalékkal magasabb az előírt mennyiségnél.

Népszerű szendvicsfeltét, de az összetételét kevesen olvassák el
Népszerű szendvicsfeltét, de az összetételét kevesen olvassák elphotohomepage / Getty Images Hungary

Mi van még a májasokban a májon túl?

A szakember szerint az összetétel termékenként változó lehet, de a máj mellett rendszerint a szalonna és az ivóvíz a két legnagyobb arányú összetevő. „Szinte mindegyikben találkozhatunk valamilyen formában bőrkével, valamint szójával is, melynek az a szerepe, hogy megkösse a hozzáadott vizet. Az említett alapanyagok hozzájárulnak az állomány kialakításához, de valójában inkább azért alkalmazzák őket, mert alacsonyabb az áruk, mint a májé, így gazdaságosabb, ha a termék tömegét ezek adják ki.”

Traszkovics Zsolt hozzátette, a gyártáshoz felhasználhatnak még különféle fűszereket, illetve számos adalékanyagot is. „Szakmai szempontból azok a jobb minőségű májasok, amelyek magasabb májtartalommal, esetleg egyéb hústartalommal, illetve alacsonyabb víztartalommal rendelkeznek. Szója egy ilyen termékhez nem feltétlenül szükséges, és az adalékanyagok jelenléte sem a minőséget tükrözi. Természetesen, mint az élelmiszereknél általában, itt is a fogyasztók ízlése a döntő.”

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek