Így akadályozd meg, hogy a csalók megfosszák a pénzüktől a szüleidet

GettyImages-95058179
Olvasási idő kb. 6 perc

A csalók leleményessége nem ismer határokat, de egy kis odafigyeléssel elejét veheted annak, hogy kifosszák idős hozzátartozóidat.

Kutatások nem támasztják alá azt a sztereotípiát, hogy az idősek azért válnak csalások áldozatává, mert elesettek, tájékozatlanok, hiszékenyek lennének, vagy elszigetelve élnek. Az igazság az, hogy ha valaki kevésbé tájékozott, nagyobb eséllyel verhetik át, függetlenül attól, hogy mennyi idős. Az, hogy sok csalás mégis az idősebb korosztály tagjaihoz kötődik, egyes vélekedések szerint egyszerűen a jó modorukkal függhet össze. Az idősebbek hajlamosabbak udvariasabbak lenni, és hosszabb ideg telefonálni. Márpedig

minél tovább beszél valaki egy szélhámossal, annál valószínűbb, hogy átverik.

Így beszélj idősebb rokonaiddal a csalásokról

A szülőkkel vagy idősebb rokonokkal a csalásokról beszélni fontos dolog, de érzékeny téma lévén kellő óvatosságot igényel, hiszen úgy élhetik meg, hogy ezáltal felcserélődnek a szerepek, ami komoly családi viszályokhoz vezethet.

Senki sem akarja hallani, hogy nem lehet rábízni a saját pénzügyeit.

A beszélgetés során ezért inkább a megértésre és az együttműködésre érdemes helyezni a hangsúlyt. Szakemberek szerint ebben segítséget jelenthet, ha a saját oldaladról közelíted meg a témát. Például úgy, hogy azt mondod: „Nyugodtabb lennék, ha másnak is lenne rálátása a számláimra. Mit szólnál, ha téged is értesítenének, ha valami történik? Ugyanezt én is szívesen megteszem érted.”

Fontos, hogy jól vezesd fel a témát
Fontos, hogy jól vezesd fel a témátfizkes / Getty Images Hungary

Ha sikerül úgy tálalnod a témát, hogy ne legyen konfliktus belőle, ezután megoszthatsz néhány alapvető információt. A két legfontosabb talán a következő:

  • Nem kell semmit azonnal csinálni. Sok csalás meghiúsulna, ha az áldozatoknak lehetőségük lenne elgondolkozniuk azon, hogy mit csinálnak. A csalók ezért is próbálják úgy tálalni, hogy ami miatt telefonálnak, az sürgős beavatkozást igényel. Ilyenkor érdemes lehet feltenni néhány kérdést, vagy egyszerűen azt mondani, „hadd hívjam vissza.”
  • Nem reális bizonyos dolgokat a telefonban kérni. A bűnüldöző szervek, a bankok vagy az adóhivatal munkatársai nem szokták telefonon megkeresni az embert, hogy adja meg a személyes vagy bankkártyaadatait, pénzt meg pláne nem kérnek. Ha ezt megérteted a szüleiddel, félig már nyert ügyed van.

Fogadd meg a rendőrség tanácsait!

A rendőrség szintén azt javasolja, a családtagok, rokonok, barátok rendszeresen beszélgessenek a veszélyeztetett korosztály tagjaival a bűncselekményekről, bűnelkövetési módszerekről, készítsék fel hozzátartozójukat, mit tegyenek, ha bajba kerülnek.

A Fejér Vármegyei Rendőr-főkapitányság közleménye alapján a legfontosabb információk, amelyeket célszerű átadni nekik, a következők:

  • A kiberbűnözők adathalász e-mailek, illetve weboldalak, nyereményjátékok formájában próbálnak személyes vagy bankkártyaadatokhoz jutni, melyeket később bűncselekmények elkövetéséhez használnak fel.
  • Az adathalászathoz alkalmazott e-mailek és csalárd weboldalak első pillantásra legálisnak tűnnek. Legyen gyanús, ha helyesírási és egyéb nyelvtani hibákat tartalmaznak, továbbá, ha sürgető jellegű az üzenet.
  • Ismeretlen linkre soha nem szabad rákattintani, illetve ismeretlen programot vagy applikációt sem tanácsos a számítógépre vagy a telefonra letölteni (főleg egy linkre kattintva nem). 
  • Az online vásárlásnál ellenőrizni kell a véleményeket és értékeléseket az adott kereskedőről, illetve termékeiről. Megrendelés esetén ajánlott az összes kapcsolódó dokumentumot elmenteni.
  • A bankkártyaadatokat e-mailen keresztül vagy lefotózva sem szabad megosztani. Ez igaz azokra a weboldalalakra is, amelyeknek a létezéséről az ember csupán egy figyelemfelhívó üzenetből értesül.
Idős rokonaidat feltétlenül figyelmeztesd, hogy telefonon keresztül ne adják meg az adataikat!
Idős rokonaidat feltétlenül figyelmeztesd, hogy telefonon keresztül ne adják meg az adataikat!Westend61 / Getty Images Hungary

Innen ismerhető fel „az unokázós csalás”

A továbbra is elterjedt unokázós csalások során az elkövetők általában ugyanazt a módszert használják: az időskorú sértetteket felhívja valaki, aki a rokonának adja ki magát.

A telefonáló legtöbbször azt állítja, hogy balesetet okozott, és a kár megtérítéséhez azonnal pénzre van szüksége.

Az álrokon, hogy elkerülje a közvetlen találkozásokat, meggyőzi a sértetteket, hogy ő nem tud elmenni a pénzért, hanem egy ismerősét küldi el érte. Az idősek lakcímére ezután egy futárt irányítanak, aki átveszi a pénzét (vagy ha az nincs nála, akkor az ékszereit).

Az utóbbi időben azonban a bűnözők már arra próbálják rávenni az időseket, hogy ismert pénzküldő hálózatokon keresztül utaljanak el egy meghatározott összeget egy – általában külföldi – bankszámlaszámra.

A rendőrség azt tanácsolja, ilyen esetben mindenképp ajánlott utánajárni, hogy valóban baj történt-e. A legegyszerűbb, ha az ember leteszi a telefont, majd felhívja hozzátartozóját, akire hivatkoznak, és/vagy feltesz néhány ellenőrző kérdés (pl. mikor születtél, mikor találkoztunk utoljára), amiből kiderülhet, ha a telefonáló másnak adja ki magát.

Ha pedig felmerül a gyanú, hogy csalás áll a háttérben, azonnal fel kell hívni a 112-es segélyhívó számot!

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek