Ha valami blokkolja vagy szűkíti a légutakat, a levegő átpréselődik rajtuk, ami sajátos hanghatással jár. Ezt nevezzük horkolásnak. A jelenség meglehetősen gyakori: tanulmányok szerint a felnőttek 45 százaléka alkalmi jelleggel, 25 pedig rendszeresen tapasztalja. Ha téged is érint a probléma, próbáld ki az alábbi trükköt!
Így győzd le a horkolást egy egyszerű trükkel
Egy tanulmány megállapította, hogy a horkolás a téli időszakban felerősödhet, ami többféle okra vezethető vissza. Hozzájárulhat a légszennyezés növekedése, a passzív dohányzásnak való tartósabb kitettség (mivel az emberek többet tartózkodnak zárt térben), a vírusfertőzések nagyobb aránya, illetve a téli súlygyarapodás is.

A hideg idő mellett biológiai oka is van annak, hogy télen sokkal többen lesznek náthásak, és többeket betegít meg az influenzavírus.
Tovább olvasom
Ezért is hasznos, ha tisztában vagy az alábbi, szakemberek által ajánlott trükkel, ami gyors javulást ígér. A lényeg, hogy csukd be a szád, és mozgasd a nyelved egy bizonyos irányba tízszer, majd ezt ismételd meg egy második és egy harmadik irányba is. A 30 másodperces nyelvgyakorlat állítólag már három éjszaka javulást hoz, és 59 százalékkal csökkentheti a horkolást.
A National Sleep Foundation összeszedett néhány további trükköt is, ami a nyelv és a torok izmait erősítve hatásos lehet a horkolás ellen:
- Nyelvcsúsztatás: Illeszd a nyelved hegyét a felső fogsorod hátsó részéhez, majd lassan csúsztasd hátra úgy, hogy közben a szájpadlásoddal érintkezzen. Ezt ismételd meg 5-10 alkalommal.
- Nyelvnyújtás: Nyújtsd ki a nyelved, amennyire csak tudod. Próbáld megérinteni vele az állad, miközben a plafont nézed, és tartsd ebben a pozícióban 10-15 másodpercen keresztül. Ismételd meg ötször.
- A nyelv felnyomása: Nyomd a nyelved a szájpadlásodhoz, és tartsd így 10 másodpercig. Ismételd meg ötször.
- A nyelv lenyomása: Helyezd a nyelved hegyét az alsó fogsorod hátuljához. Ezután lapítsd le a nyelved hátsó részét a szájfenekedhez. Ismételd meg ötször.
Tapasztalatok szerint a horkolást azzal is enyhítheted, ha ilyen célra szánt párnát használsz, kerülöd a tejtermékek és az alkohol fogyasztását, az oldaladon alszol, illetve lefekvés előtt forró zuhanyt veszel.

A szakember elmondja, hogy melyik alvási pozíciónak milyen előnyei és hátrányai vannak.
Tovább olvasomVeszélyes is lehet
Bár a horkolás sok esetben inkább csak zavaró, mint veszélyes, előfordul, hogy az alvási apnoé nevű rendellenesség áll a háttérében, ami komoly kockázatokat vethet fel. Ennek következtében ugyanis elzáródnak a légutak, ami
akár 10 másodpercig tartó légzéskimaradással járhat.

Ez egy éjszaka során akár százszor is megismétlődhet, ami nemcsak azért problémás, mert gátolja a mély alvást. Az alvási rendellenesség hosszú távon cukorbetegséget, magas vérnyomást, szívritmuszavarokat, szívinfarktust, stroke-ot, szexuális zavarokat és demenciát is okozhat.
Statisztikák szerint a magyar lakosság megközelítőleg 10-30 százaléka horkol, közülük 5 százalék szenved középsúlyos vagy súlyos obstruktív alvási apnoéban. Ennek okairól, illetve az állapot kezelési lehetőségeiről ebben a cikkünkben írtunk részletesebben.

Tünetek, amik mögött nem is sejtjük, hogy a legveszélyesebb alvászavar áll.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés