Ha valami blokkolja vagy szűkíti a légutakat, a levegő átpréselődik rajtuk, ami sajátos hanghatással jár. Ezt nevezzük horkolásnak. A jelenség meglehetősen gyakori: tanulmányok szerint a felnőttek 45 százaléka alkalmi jelleggel, 25 pedig rendszeresen tapasztalja. Ha téged is érint a probléma, próbáld ki az alábbi trükköt!
Így győzd le a horkolást egy egyszerű trükkel
Egy tanulmány megállapította, hogy a horkolás a téli időszakban felerősödhet, ami többféle okra vezethető vissza. Hozzájárulhat a légszennyezés növekedése, a passzív dohányzásnak való tartósabb kitettség (mivel az emberek többet tartózkodnak zárt térben), a vírusfertőzések nagyobb aránya, illetve a téli súlygyarapodás is.
Ezért is hasznos, ha tisztában vagy az alábbi, szakemberek által ajánlott trükkel, ami gyors javulást ígér. A lényeg, hogy csukd be a szád, és mozgasd a nyelved egy bizonyos irányba tízszer, majd ezt ismételd meg egy második és egy harmadik irányba is. A 30 másodperces nyelvgyakorlat állítólag már három éjszaka javulást hoz, és 59 százalékkal csökkentheti a horkolást.
A National Sleep Foundation összeszedett néhány további trükköt is, ami a nyelv és a torok izmait erősítve hatásos lehet a horkolás ellen:
- Nyelvcsúsztatás: Illeszd a nyelved hegyét a felső fogsorod hátsó részéhez, majd lassan csúsztasd hátra úgy, hogy közben a szájpadlásoddal érintkezzen. Ezt ismételd meg 5-10 alkalommal.
- Nyelvnyújtás: Nyújtsd ki a nyelved, amennyire csak tudod. Próbáld megérinteni vele az állad, miközben a plafont nézed, és tartsd ebben a pozícióban 10-15 másodpercen keresztül. Ismételd meg ötször.
- A nyelv felnyomása: Nyomd a nyelved a szájpadlásodhoz, és tartsd így 10 másodpercig. Ismételd meg ötször.
- A nyelv lenyomása: Helyezd a nyelved hegyét az alsó fogsorod hátuljához. Ezután lapítsd le a nyelved hátsó részét a szájfenekedhez. Ismételd meg ötször.
Tapasztalatok szerint a horkolást azzal is enyhítheted, ha ilyen célra szánt párnát használsz, kerülöd a tejtermékek és az alkohol fogyasztását, az oldaladon alszol, illetve lefekvés előtt forró zuhanyt veszel.
Veszélyes is lehet
Bár a horkolás sok esetben inkább csak zavaró, mint veszélyes, előfordul, hogy az alvási apnoé nevű rendellenesség áll a háttérében, ami komoly kockázatokat vethet fel. Ennek következtében ugyanis elzáródnak a légutak, ami
akár 10 másodpercig tartó légzéskimaradással járhat.
Ez egy éjszaka során akár százszor is megismétlődhet, ami nemcsak azért problémás, mert gátolja a mély alvást. Az alvási rendellenesség hosszú távon cukorbetegséget, magas vérnyomást, szívritmuszavarokat, szívinfarktust, stroke-ot, szexuális zavarokat és demenciát is okozhat.
Statisztikák szerint a magyar lakosság megközelítőleg 10-30 százaléka horkol, közülük 5 százalék szenved középsúlyos vagy súlyos obstruktív alvási apnoéban. Ennek okairól, illetve az állapot kezelési lehetőségeiről ebben a cikkünkben írtunk részletesebben.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés