Így kaphatsz pénzt elromlott háztartási gépeidért: nyilvános az árlista

GettyImages-2179955738
Olvasási idő kb. 2 perc

A hulladékudvarokban leadott háztartási gépekért járó összeg szimbolikusnak nevezhető, de arra mindenesetre figyelmeztet, hogy semmiképp sem illegális módon szabadulj meg a régi, rossz hűtőtől vagy tévétől.

A háztartásban használt elektromos készülékek mind veszélyes hulladéknak számítanak, mivel olyan anyagokat is tartalmaznak, amelyek potenciálisan szennyezik a környezetet. Ahogy azt a Femina cikke írja, ezek akár ólmot, higanyt, dioxint, kadmiumot, berilliumot, baktériumvegyületeket tartalmazhatnak, melyek égetés vagy csapadékvíz hatására a környezetbe juthatnak. Nem lehet tehát ezeket lomtalanításkor az utcára helyezni, vagy a kommunális hulladékba dobva sorsukra hagyni.

A veszélyes elektronikai hulladékkal kétféle dolgot tehetsz, amennyiben tovább már nem értékesíthető, működésképtelen eszközről van szó. Kevesen tudják, de a kereskedők kötelesek ezek visszavételére, tehát még ha ezt is akarja neked sugallni egy bolt alkalmazottja, ne hidd el, hogy nem kell elfogadja a bevitt e-hulladékot.

Lomtalanításkor nem teheted csak úgy utcára a háztartási gépeidet, elektronikai eszközeidet
Lomtalanításkor nem teheted csak úgy utcára a háztartási gépeidet, elektronikai eszközeidetjada photo / Getty Images Hungary

A másik megoldás az, hogy egy hulladékudvarra szállítod el a feleslegessé vált, működésképtelen eszközt: itt nemcsak arra kapsz lehetőséget, hogy ott hagyd azt, hanem pénzt is adnak érte. 

Az ösztönző díjak természetesen nem fognak hatalmas összeghez juttatni, de legalább jóleső érzést keltenek benned: valamennyit mégiscsak ért az elromlott készülék.

Ennyit ér a rossz háztartási gép

A következő összegekre számíthatsz egyes e-hulladékok leadásakor, kilónként:

  • régi képcsöves tévékért 7 forintot
  • síkképernyős, LCD-tévékért 48 forintot
  • háztartási berendezésekért, háztartási nagygépekért 60-70 forintot
  • hűtőgépért, klímáért 60 forintot
  • számítástechnikai berendezésekért 100 forintot fizetnek.

Ahhoz, hogy leadhasd ezeket az eszközöket, személyi igazolványodat, lakcím- és adókártyádat is fel kell mutatnod, és van, ahol be is kell jelentkezned előre. Az átvevőhelyeket itt találod, az ösztönző díjak listájáról pedig itt tájékozódhatsz.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek