7 dolog, amire nagyon oda kell figyelned, ha használt autót veszel

GettyImages-1011172644
Olvasási idő kb. 5 perc

Ha nem akarsz súlyos százezreket kiadni, mert beleszerettél egy olyan használt autóba, amibe nem kellett volna, soha ne hagyd ki ezt a 7 lépést a vásárlás során.

Egy új autót viszonylag kevesen engedhetnek meg maguknak, ezért amikor vásárlásra kerül sor, a legtöbben a használt kínálatból válogatnak. A hazai járműállomány állapota azonban hagy némi kívánnivalót maga után:

a magyar utakon futó 4,14 millió személygépjármű átlagos kora a legutóbbi adatok szerint 15,6 év.

Bár tavaly több mint 47 ezerrel emelkedett a magyar rendszámú személyautók száma, az import nem frissítette számottevően az autóparkot, a június végéig behozott autók 60 százaléka 10 évnél idősebb volt. Vagyis azok, akiknek új járműre nincs pénzük, továbbra is az idős hazai példányokból választanak, amelyek gyakran tele vannak rejtett hibákkal. Ezért is elengedhetetlen a vásárlás előtt a kiszemelt autó alapos átvizsgálása.

Ha használt autót veszel, legyen egy kis extra kereted

Az autóvásárlásnál az első lépés legyen a kereted meghatározása. Ez egyszerű dolognak tűnik, de ha mondjuk 1,5 millió forintod van, az nem jelenti azt, hogy pont ekkora összegért kéne autót venned.

Nem árt számolgatni egy kicsit
Nem árt számolgatni egy kicsitDavid Gyung / Getty Images Hungary

Gondolj arra is, hogy a különféle adminisztrációs költségek, a biztosítás és az ilyenkor szinte kötelező olajcsere mind extra terhet jelent, és akkor az esetleges hibákról még nem beszéltünk. A szakértők ezért azt javasolják, hogy

mindig legyen legalább 200-300 ezer forint tartalékod.

Ha megvan a keret, jöhet a lehetséges típus vagy típusok kiválasztása. Ehhez érdemes írnod egy listát arról, hogy jövőbeli járgányodnak milyen szempontoknak kell megfelelnie, kitérve a méretére és a fogyasztására is. Ha ennek alapján sikerül leszűkítened a kört, hasznos lehet elolvasnod néhány tesztet, felhasználói beszámolót, hogy közelebbi képet kaphass a típus mindennapi használatának sajátosságairól, potenciális típushibáiról.

Ezután következhet a hirdetések böngészése, majd a szóba jöhető autók személyes megtekintése (a próbakörhöz ragaszkodj, hiszen ennek során sok turpisság derülhet ki). Itt kezdődik a neheze. Lássuk, hogy a hozzáértők szerint mit kell megnézni az autón.

1. Karosszéria

Minél idősebb az autó, annál valószínűbb, hogy valahol felüti rajta a fejét a rozsda. Ez lehet néhány apró pötty is, de ha például már láthatóan eszi a küszöböt a rozsda, nagyobb lehet a baj, ami sok időt és pénzt emészthet fel – már ha találsz egyáltalán olyan karosszérialakatost, aki belátható időn belül ráér.

A használt autóknál gyakori probléma a rozsdásodás
A használt autóknál gyakori probléma a rozsdásodásSrdjanns74 / Getty Images Hungary

2. Folyadékok ellenőrzése

A motorolajon túl tanácsos ellenőrizni más folyadékokat – köztük a hűtőfolyadékot, a fékfolyadékot és a szervóolajat – is, amelyek állapota és mennyisége sokat elárulhat az autó általános állapotáról.

3. Futómű és gumik

A futómű elemei, mint a lengőkarok, a szilentek, a gömbfejek vagy a lengéscsillapító, az idő múlásával elhasználódnak, és cserére szorulnak, ami egy bonyolultabb szerkezet esetén sok százezres tétel lehet. Ne feledkezz meg a gumikról sem, gyártási évüket a DOT-számból olvashatod ki, de érdemes ellenőrizned állapotukat, esetleges sérüléseiket is.

4. Kipufogórendszer

A kipufogórendszer csövei és dobjai a régi autóknál gyakran rozsdásak, de zsebbe nyúlós lehet a hibás vagy hiányzó katalizátor vagy részecskeszűrő pótlása is.

5. Műszeres átvizsgálás

Ezt valószínűleg szakemberre kell bíznod, de nagyon megéri, hiszen a hibatároló kiolvasásával sokat megtudhatsz az autó jelenlegi vagy akár korábbi hibáiról.

Ha nem értesz az autókhoz, az átvizsgálással bízz meg egy profit
Ha nem értesz az autókhoz, az átvizsgálással bízz meg egy profitMihajlo Maricic / Getty Images Hungary

6. Klíma

Ha nem megy a klíma, nem biztos, hogy a feltöltése megoldja a problémát – még ha az eladó ezt is állítja. Ha szivárog a rendszer, vagy a klímakompresszor ment tönkre, az bizony fájni fog.

7. Kártörténet

A Jármű Szolgáltatási Platformon keresztül számos adat birtokába juthatsz a megnézett autóról, ám ha igazán alapos akarsz lenni, ajánlott lehet lekérned a kártörténetét is és/vagy profikkal átnézetned egy műhelyben. Így jó eséllyel veheted elejét a későbbi kellemetlen meglepetéseknek.

Tudtad, hogy a balesetveszélyt nemcsak az autó állapota, hanem a színe is befolyásolhatja? Erről itt olvashatsz bővebben. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek