Akár tíz másodpercnyi hang is elégséges lehet a csalók számára ahhoz, hogy visszaélésre használhassák azt: két módon is kárát vallhatod a dolognak.
A mesterséges intelligencia (MI) életünk egyre nagyobb területét határozza meg, és sokan vannak azok, akik ártó szándékuk megvalósítására használják fel ezt a lehetőséget. A deepfake-videók valamelyikével, esetleg egy ismert ember eltorzított képeivel már szinte minden internetező találkozott, de van még egyéb is az MI tarsolyában.
Ez a csalás most szed majd sok áldozatot
Feltörekvő csalástípus az, amelyben az általad feltöltött videókból, hangklipekből lopják el a téged teljes mértékben azonosító hangod, mellyel aztán változatos módokon élhetnek vissza.
Egyrészt az unokázós hívásokhoz hasonló beszélgetésekben hitethetik el szeretteiddel azt, hogy bajban vagy, másrészt ha valahol hangazonosításon alapuló rendszert használsz, abba is bejuthatnak az MI segítségével.
Egyes oldalak azt ígérik, már tíz másodpercnyi hanganyag alapján élethű módon tudják leképezni a beszédet: Luca Arnaboldi, a Briminghami Egyetem professzora szerint ez azért kétséges, azonban 50 másodperces felvételből már szerinte is tudnak dolgozni a csalók.
Ez ellen a csalás ellen nagyon egyszerű védekezni: ne tedd elérhetővé semmilyen közösségi oldalon a hangod videókon, de hangüzeneteket se küldj olyan embereknek, akiket egyáltalán nem ismersz. Ilyen módon kiküszöbölhető, hogy megszerezzék hangmintádat és ennek segítségével bajba keverjenek, vagy hozzátartozóidból pénzt szedjenek ki.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés