Az eper tényleg fehéríti a fogakat? Ezek segíthetnek a szebb mosoly elérésében

Berényi Bianka
GettyImages-1289346553
Olvasási idő kb. 5 perc

Mindenki fehérebb fogakról álmodik. Valahogy belénk lett kódolva, hogy a szép mosoly vakító fehér fogsorral párosul. Pedig a fogaink idővel természetes módon enyhén sárgásra színeződnek, és a fogorvosok általános véleménye szerint épp a hófehér fogak a természetellenesek. Mi mégsem fogyunk ki a különféle praktikákból az álomfehér fogak eléréséhez.

A fogak sárgulását a felhalmozódó lepedék és a fogzománc kopása okozza. Azért tűnnek sárgának, mert a kemény zománc lekopott, felfedve ezzel az alatta lévő dentint. A dentin egy természetesen sárga, csontos szövet, amely a zománc alatt található, innen tehát a sárgaság.

Egy pillanatra felejtsük el a feltűnően nagy betűkkel ránk ordító fehérítő fogkrémeket, és vessük tekintetünket a hagyományoson túli módszerekre. Íme, ezek az alternatív megoldások segíthetnek az ideálisnak gondolt fogszín eléréséhez közelebb jutni.

A fogak fehérítése nem csak fogkrémmel történhet
A fogak fehérítése nem csak fogkrémmel történhetYuri_Arcurs / Getty Images Hungary

1. Olajozás

Elsőre furcsának tűnhet, de ez egy Indiából származó hagyományos gyógymód, melyet a szájhigiénia javítására és a szervezetben felhalmozódó méreganyagok eltávolítására használnak. E szerint olajat kell lötybölni a szájban, hogy eltávolítsd a fogaidat sárgára változtató baktériumokat onnan. Például a kókuszolajat érdemes kipróbálni erre a célra. Öblögess 1 evőkanál kókuszolajjal pár percig, aztán köpd ki. Akár naponta is csinálhatod.

2. Szódabikarbóna

A szódabikarbóna természetes fogfehérítő tulajdonságokkal rendelkezik, ezért is népszerű összetevője a fogkrémeknek. A szódabikarbónát tartalmazó fogkrémek szignifikánsan hatékonyabban csökkentették a lepedéket, az ínygyulladást és a vérzést, mint a szódabikarbóna nélküliek. Így használd: keverj össze 1 teáskanál szódabikarbónát 2 teáskanál vízzel, és ezzel moss fogat néha.

3. Hidrogén-peroxid

A hidrogén-peroxid természetes fehérítőszer, mely a szájban lévő baktériumokat is elpusztítja. Egy tanulmány szerint a nagyobb mennyiségű hidrogén-peroxidot tartalmazó fogkrémek 12 hét után hatékonyabban fehérítették a fogakat, mint a kisebb mennyiséget tartalmazó fogkrémek.

Egy másik tanulmány pedig arra az eredményre jutott, hogy a hidrogén-peroxidot tartalmazó fogkrém hatékonyabb volt a kávé okozta fogelszíneződések csökkentésében, mint más típusú fogkrémek – beleértve a szenet tartalmazó és a csiszoló hatású fogkrémeket is.

Egy dologra azonban tanácsos vigyázni a hidrogén-peroxiddal kapcsolatban. A túlzásba vitt használata roncsolhatja a fogzománcot.

Így használd: készíts belőle szódabikarbónával összekevert mixet, és azt alkalmazd fogkrémként (2 teáskanál hidrogén-peroxid, 1 teáskanál szódabikarbóna arányban), vagy öblögesd a szád vele fogmosás előtt.

4. Gyümölcsök

Bár nem helyettesítik a fogmosást, de a ropogós, nyers gyümölcsök és zöldségek segíthetnek a lepedék ledörzsölésében, miközben rágod őket. Két gyümölcsöt emelnénk ki, mely állítólag jó hatással van a fogaid fehérítésére.

Eper

Ha ki akarod próbálni a hírességek körében is állítólag népszerű fogfehérítési módszert, keverd össze a pépesített epret egy kis szódabikarbónával, és kend a fogaidra. A módszer hívei azt állítják, hogy az eperben található almasav eltávolítja az elszíneződéseket a fogakról, míg a szódabikarbóna lecsiszolja a foltokat. Azonban ne alkalmazd túl sűrűn.

Ananász

Egy tanulmány szerint az ananászban található enzim, a bromelain felhasználásával készült gél segíthetett eltávolítani a fogszennyeződés általi foltokat.

A fogmosás mellett a fogselymezés módszerét is érdemes kipróbálni a fogaid ápolására
A fogmosás mellett a fogselymezés módszerét is érdemes kipróbálni a fogaid ápolásáraLaylaBird / Getty Images Hungary

5. Megelőzés

A megelőzés sosem árt. Próbáld kerülni a kávé, a tea, a vörösbor és a sötét bogyós gyümölcsök fogyasztását úgy, ha tudod, hogy nem lesz módod utánuk fogat mosni, mert ezek sárgíthatják a fogaid.

Amit még megtehetsz a megelőzés érdekében, hogy kerülöd a dohányzást és a cukorbevitelt, ami szintén felelős a fogak elszíneződéséért.

Ellenben, fogyassz sok kalciumtartalmú ételt, mert azok kifejezetten jót tesznek a fogaidnak.

A fogmosás mellett ne vesd meg a fogselymet sem. A fogselyem sokszor azokra a helyekre is elér, ahova a fogkefe nem tud, így a nehezen hozzáférhető lepedékeket is eltávolíthatja.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek