Súlyos következménye lehet, ha sosem törlöd az e-mailjeidet

Karsa Tímea
GettyImages-1305361368
Olvasási idő kb. 5 perc

Jogosan gondolnánk, hogy az e-mailek törlése kizárólag a saját e-mail-fiókunkat érinti, ám ennél nagyobbat nem is tévedhetnénk, hiszen környezetvédelmi szempontból is fontos, hogy megszabaduljunk régi leveleinktől.

Az e-mailek könnyen halmozódnak, melynek számos oka lehet. Elfelejtjük kitörölni, azt gondoljuk, hogy később még jó lehet, ezért megtartjuk, netán egy számunkra fontos személy írt szívünknek kedves sorokat. Bár ezek a levelek fizikailag nem foglalnak helyet, az online térben annál inkább! Erre időnként emlékeztet bennünket az e-mail-fiókunk, és ekkor vagy nagytakarítást csinálunk, vagy nagyobb tárhelyet veszünk, hiszen gyorsabb, egyszerűbb, és még bajlódni sem kell azzal, hogy egyenként mérlegeljük az e-mailek sorsát.

Az e-mailjeink és minden más, ami az interneten található, adatnak minősül, az adatok pedig helyet foglalnak. Ezeket valahol tárolni kell, és míg mi az e-mail-fiókunkban tudjuk az adatainkat, ne felejtsük el, hogy minden, amit az interneten nézünk vagy olvasunk, ugyanolyan adat, mint a mi e-mailjeink. És habár a saját leveleink a mi fiókunkban vannak, valójában nem mi tároljuk őket, mégis mi tehetünk annak érdekében, hogy csökkentsük az adatok mennyiségét a világon.

Az e-mailek törlésének sokkalta nagyobb hatása van, mint gondolnánk
Az e-mailek törlésének sokkalta nagyobb hatása van, mint gondolnánkFiordaliso / Getty Images Hungary

Miért fontos az e-mailek törlése?

Adataink tárolásának nemcsak pénzbeli, hanem környezeti ára is van.

Egy átlagos felhasználó éves e-mail-használata akár 40 kilogramm szén-dioxidot is termelhet,

ami nagyjából 200 kilométer megtételének felel meg egy benzinnel működő autóval.

Mivel már több mint 4,4 milliárd e-mail-felhasználó van a világon, naponta nagyjából 350 milliárd e-mailt küldünk világszerte, melyek átlagos mérete 75 kilobájt, ami globális szinten olyan, mintha hétmillióval több személygépkocsi cirkálna az utakon.

Természetesen megkérdőjelezhető, hogy mi, felhasználók, valóban mennyi adatot mozgatunk meg, és hogy néhány száz e-mail törlése mennyiben járul hozzá a környezetvédelemhez. Akárcsak a szelektív hulladék esetében, felmerül a költői kérdés: attól, hogy mi az előírások szerint válogatjuk a szemetet, van értelme mindennek úgy, hogy a gyárak és nagy cégek, akik sokkalta többet tudnának tenni nálunk, esetlegesen nem foglalkoznak a kérdéssel?

Mindennek ellenére a kutatók megvizsgálták, hogy milyen változást idézne elő, ha kevesebb e-mailt küldenénk, és rendszeresebben törölnénk a már meglévők egy részét. Mint kiderült, számos előnnyel bír, ha kordában tartjuk e-mailjeink mennyiségét, ám tény, hogy

ahhoz, hogy bolygónk megérezze a változást, a felhőalapú adattárolóknak is le kellene állniuk, amire nincs lehetőség.

Mindennek ellenére sokat segít, ha leiratkozunk a számunkra már nem aktuális reklámokról, és jelentjük, ha egy-egy üzenet átverés vagy spam, hiszen ezek tiltásával is csökken az adatforgalom. Amennyiben ezer e-mailt törlünk a fiókunkból, nagyjából öt gramm szén-dioxiddal kevesebbet jelentene.

Valójában azonban a legjobbat azzal tennénk a környezetünknek, ha ritkábban használnánk az elektromos eszközöket, ugyanis egy átlagos laptop körülbelül félórás használta nagyjából harminc gramm szén-dioxidot bocsátana ki, ha üzemanyaggal működne, és körülbelül öt grammot, ha megújuló energiával.

Egy átlagos felhasználó éves e-mail-használata akár 40 kilogramm szén-dioxidot is termelhet
Egy átlagos felhasználó éves e-mail-használata akár 40 kilogramm szén-dioxidot is termelhetmilehightraveler / Getty Images Hungary

A valódi hangsúly tehát az eszközökön van, amelyeken az e-mailjeinket tároljuk, hiszen nemcsak a használatukhoz van szükség energiára, hanem a gyártásukhoz is. Ne cseréljük hát le a telefonunkat csak azért, mert egy újabb divathullám másfajta telefont hoz magával, hanem használjunk mindent addig, amíg csak lehet. Mindennek ellenére e-mailezési szokásaink megváltoztatásával is hozzájárulhatunk karbonlábnyomunk csökkentéséhez.

E-mailezési szokások a környezetért

  • Törlés – Rendszeresen törüljük az e-mailjeinket, merthogy ezzel is segíthetjük a tárolandó adatok mennyiségének optimalizálását, amellyel egy távoli szerver energiafelhasználását is csökkenthetjük. Külön figyeljünk oda a spam mappára, melyben a levelek különösképpen gyorsan gyűlnek.
  • Nagyméretű fájlok – Amennyiben nem szükséges, ne küldjünk nagyméretű fájlokat! Ha nem kerülhetjük el, használjunk felhőalapú tárhelyeket, amelyek kevesebb energiát fogyasztanak, mint egy-egy nagyobb, e-mailhez csatolt fájl.
  • Hírlevelek – Nézzük át a hírleveleinket, és amelyeket soha nem olvasunk el, távolítsuk el, és iratkozzunk le a szolgáltatásról.
  • Papír – Próbáljunk meg papírt használni e-mail helyett! Természetesen ez nem minden esetben működik, ám ha idős rokonainknak írnánk, megdobogtathatjuk a szívüket egy kézzel írt levéllel.
  • Bcc – Ha több embernek küldünk levelet, a bcc lehetőségbe írjuk a további címzetteket, mert így az üzenetnek csupán egyetlen példánya megy el, nem minden egyes címzettnek egy példány.

Egy kis odafigyeléssel könnyedén csökkenthetjük karbonlábnyomunkat, és ha sokan így teszünk, a Föld is megérezheti erőfeszítéseinket.

Nem az e-mail az egyetlen, amiről nem gondoltuk volna, hogy környezetszennyező. Itt olvashatsz arról, hogy mi van az utakon, ami környezetszennyező, de nem jármű!

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek