Ezek a legjobb trükkök, hogy megszabadulj a bosszantó dallamtapadástól

GettyImages-1307201377
Olvasási idő kb. 5 perc

Igazán bosszantó, amikor egy dallam megragad az elménkben, és nem tudunk szabadulni tőle. A tudomány megfejtette, mi ennek az oka, és arra is fény derült, kiket „fenyeget” ez jelenség, ami sokak szerint olyan, mintha féreg költözött volna a fülünkbe, ami nem hagy nyugtot.

Van, hogy egy lángoló szenvedéllyel hallgatott dal állandó ismétlődése gyötrelmes folytonosságba csap az agyunkban, és hosszú ideig nem tudunk szabadulni tőle.

Nem a fülünkkel, hanem az agyunkkal hallunk

A washingtoni Kennedy Művészeti Központ szerint a németek már több mint száz évvel ezelőtt megalkották az Ohrwurm, vagyis a fülféreg kifejezést, hogy leírják, egy dal, ami nem kellemesen, hanem sokkal inkább irritálóan hat ránk, milyen élményt vált ki az agyunkban.

Van egy pont, amikor sokkal inkább már megszabadulnánk attól a dallamtól, ami bosszantóan beült a fülünkbe
Van egy pont, amikor sokkal inkább már megszabadulnánk attól a dallamtól, ami bosszantóan beült a fülünkbeJust_Super / Getty Images Hungary

A zenepszichológiával és a zenetudománnyal foglalkozó szakemberek szerint a dallamtapadásnak igazán különös oka van. Ha ugyanis valaki nem tud megszabadulni egy dallamtól, az azért van, mert nem hangokat hall a fülével, hanem hallásképeket érzékel az agyával.

Ennek pedig az az oka, hogy a hallókéreg az agy halántéklebenyében található – derült ki egy bostoni tudósok által elvégzett kutatásból.

A dallam nem csupán a kéreg zenét érzékelő oldalába, hanem a dalszövegeket értelmező részébe is behatol. Éppen ezért, amikor meghallunk egy ismerős dalt, ami egyszer csak hirtelen véget ér, az említett agyterületek addigra már túlzottan aktivizálódnak, és azt várják, hogy folytatódjon a dal tovább. Miután ez nem történik meg, kitöltik a hiányzó részeket. 

A jelenséget mindig valamilyen fülbemászó, egyszerű dallamok, finom, lágy ritmusok váltják ki.

Kit fenyeget a dallamtapadás?

A dallamtapadásra való fogékonyság nem valamiféle öröklött tulajdonság, mint például a hajszínünk, de senki sem immunis vele szemben, ellenben van néhány olyan személyiségjellemző, melyek miatt érzékenyebbek lehetünk rá. 

Egy kutatás szerint a dallamtapadás sokkal jellemzőbb a nőkre, mint a férfiakra
Egy kutatás szerint a dallamtapadás sokkal jellemzőbb a nőkre, mint a férfiakraGuido Mieth / Getty Images Hungary

A kutatások szerint a dallamtapadás leginkább a nőkre, és azokra jellemző, akik nyitottabbak arra, hogy saját tapasztalat útján szerezzenek új ismereteket. A tudósok megerősítették, hogy a jelenség nem függ össze sem az ADHD-val, sem a rögeszmés-kényszeres tüneteket produkáló betegségek kialakulásával.

A dallamtapadás nem egy rendellenes állapot. Egy igen széles körben végzett vizsgálat résztvevőinek több mint 90 százaléka számolt be arról, hogy hetente legalább egyszer megtapasztalta már a jelenséget, amiről mindenképpen tudni kell, hogy nem tünete semmilyen más mentális állapotnak.

A dallamtapadás előnye, hogy segít emlékezni
A dallamtapadás előnye, hogy segít emlékezniDjelicS / Getty Images Hungary

Nem a jellemünk, sokkal inkább bizonyos dalok vagy dallamok válthatnak ki dallamtapadást. Egy popdalokkal kapcsolatos kutatás során kiderült, hogy a dallamtapadás nagyobb valószínűséggel jelentkezik akkor, ha vidám, gyorsabb tempójú dalokat hallunk, vagy könnyen megjegyezhető, ismétlődő ritmusok vagy dalszövegek esetében. Azok a dalok, amelyek nagy utat tesznek be a zenei skálán, szintén könnyen behatolhatnak és beragadhatnak az agyadba. Ha a napjainkban ismert, zenei slágerlistán szereplő dalok közül szeretnénk példát hozni, akkor mindenképpen dallamtapadásra esélyes Lady Gaga „Bad romance”, a Journey „Don't stop believing” és Kylie Minogue „Can't get you out of my head” című dala.

Bár sokszor bosszantó, ha egy dallamot nem tudunk kiverni a fejünkből, nem árt tudni, hogy a dallamtapadásnak előnye is van. Ha ugyanis egy bizonyos dalt hozzá tudunk kapcsolni egy adott eseményhez, később a dallamtapadásnak köszönhetően jobban felidézhetjük az emlékeinket.

A zene képes arra is, hogy megnyugtassa fájó és zaklatott lelkünket. Egy korábbi cikkünkben beszámoltunk arról, hogy bizonyos típusú zene segíthet abban is, hogy csökkentse a fizikai fájdalmat.

Így verd ki egy a fejedből a bosszantó dallamokat

A könyörtelenül ismétlődő daloktól azonban némi trükkhöz folyamodva akár könnyedén meg is szabadulhatunk. Az egyik ilyen lehetőség, ha végighallgatjuk az egész dalt, elejétől a végéig, hogy segítsük az agyunkat kiszállni abból a dallamkörből, amibe a befejezetlenség okán beleragadt. 

Akár egy rágógumi is elég lehet ahhoz, hogy kiverjük a fejünkből az agyunkba befészkelt dalt
Akár egy rágógumi is elég lehet ahhoz, hogy kiverjük a fejünkből az agyunkba befészkelt daltScience Photo Library / Getty Images Hungary

Egy másik javaslat szerint jót tehet, ha elvonjuk a figyelmünket egy másik dallammal, vagy belekezdünk egy olyan tevékenységbe, amire a dalnál jobban kell összpontosítanunk. Lehet ez egy rejtvény, amit meg kell fejtenünk, vagy egy matematikai feladat, amit meg kell oldanunk. Vannak, akik a rágógumira vagy valami ropogtatnivalóra esküsznek, mondván, hogy az megzavarhatja a hallóérzékeket.

Ha az is érdekel, miként feledkezel meg fontos dolgokról, ezt a cikkünket olvasd el.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek