Ha szagos lesz a cipőd, abban nincs semmi szégyellnivaló, hiszen hiába ügyelsz a higiéniára, a gyakori viselés előbb-utóbb megteszi a hatását. Ilyen esetben azonban érdemes időben lépni, mert a cipő szaga átterjedhet a zoknidra és a lábadra is. Mutatjuk, hogy melyek a legjobb, szakemberek által is ajánlott szagtalanító praktikák.
Miért lesz kellemetlen szagú a cipő?
Sean Peden, a Yale Medicine ortopéd sebésze szerint a cipő tökéletes táptalajként szolgál a kellemetlen szagokért felelős gombák és baktériumok számára. „A légáramlás korlátozott, és a cipőinket nem szoktuk olyan gyakran kimosni, így a baktériumok könnyen képesek elszaporodni. Idővel a cipő felszívja a nedvességet és az izzadságot, a szagok pedig mélyen beivódnak az anyagába.”
Hogyan érdemes szagtalanítani?
Mielőtt bármit is tennél, olvasd el a cipőn lévő ápolási címkét, amiből megtudhatod, hogy az milyen anyagból készült, illetve a gyártó milyen tisztítási módot javasol. Ennek fényében a következő lehetőségek közül válogathatsz.
Szellőztesd ki a cipőt
Ha beleizzadsz a cipődbe, nedves és büdös lesz, ezért fontos, hogy alaposan kiszellőztesd. Ehhez keress egy olyan helyet, ahol megfelelő a légáramlás, és szükség esetén tömködj bele néhány újságpapírt vagy papírtörlőt a cipő belsejébe, hogy felszívja a nedvességet.
Pró tipp: A szellőztetés után tárold a cipőt egy száraz, tiszta helyiségben.
Mosás
Sok mai cipő már mosógépben is mosható, ami kényelmes megoldás lehet a szagok eltávolítására. Csak ügyelj rá, hogy pontosan kövesd a cipő címkéjén található ápolási útmutatót. Általánosságban elmondható, hogy a cipők mosásához egy alacsony hőmérsékletű, kímélő programot érdemes választani.
Ha a cipő csak kézzel mosható (ami a torna- és vászoncipőkre jellemző), tölts meg egy nagy edényt langyos vízzel, áztasd be, és egy kevés mosószer hozzáadásával dörzsöld át egy fogkefével vagy súrolókefével, ha pedig foltokat látsz rajta, azokat kezeld folteltávolítóval. Ezután várj 15 percig, majd ha szükséges, ismételd meg a folyamatot. Végezetül öblítsd ki a cipőt hideg vízzel, majd hagyd megszáradni.
Pró tipp: Ha papírtörlőt teszel a cipőbe, vagy ráirányítasz egy ventilátort, gyorsabban megszárad.
Ecet
Az ecet tisztítószerként is megállja a helyét, valamint természetes fertőtlenítőszerként működik, ezért kitűnően alkalmas a cipők szagtalanítására. Csak keverj el 4 evőkanálnyi ecetet 1 liter vízben, márts bele egy törülközőt vagy fogkefét, dörzsöld át vele a cipő belsejét, majd éjszakára hagyd hatni, és reggel öblítsd ki.
Pró tipp: Ha nem szereted az ecet szagát, próbálj ki egy illatosított terméket.
Szódabikarbóna
Az ecet mellett a szódabikarbóna az egyik legsokoldalúbb háztartási szer, ami hatékony megoldást jelent a cipők szagtalanítására. Egyszerűen szórd bele a cipőbe, várj néhány órát, majd rázd ki belőle. Ha szükséges, ismételd meg.
Pró tipp: A szódabikarbóna folteltávolítóként is nagyszerű. Ha szennyezett a cipőd, keverj össze néhány evőkanálnyi szódabikarbónát annyi vízzel, hogy sűrűt pasztát kapja belőle, majd egy puha sörtéjű fogkefe vagy egy mikroszálas törlőkendő segítségével vidd fel a foltokra, és hagyd 10-15 percig állni. Ezután töröld le egy nedves ruhával, majd várd meg, amíg megszárad.
Só
A só kiváló antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik, felszívja a nedvességet, és eltávolítja a szagokat, így különösen eredményesen használható vászon- és tornacipők felfrissítésére. Használata ráadásul rendkívül egyszerű: elegendő beleszórni a cipőbe, egy kicsit összerázni és beledörzsölni a talpbetétbe, hogy mindenhová eljusson.
24 óra után a szagoknak nyoma sem marad.
Utolsó lépésként ne felejtsd el eltávolítani a sót egy porszívóval vagy kefével.
Pró tipp: Ha elkeversz egy evőkanálnyi sót egy csésze meleg vízben, belemártasz egy mikroszálas törlőkendőt, majd finom, körkörös mozdulatokkal átdörzsölöd a cipőt, a szennyeződésektől is megszabadulhatsz. Fontos, hogy amíg a cipő szárad, tartsd távol a közvetlen napsütéstől és a fényforrásoktól.
Izopropil alkohol
Ez a nagy tisztaságú alkohol nemcsak a szagokat csökkenti, hanem fertőtleníti is a cipőt. Használatához hígítsd fel vízzel 3:1 arányban, nedvesítsd be vele egy mikroszálas törlőkendőt, és finoman dörzsöld bele az anyagba.
Pró tipp: Ha beletöltöd a hígított alkoholt egy szórófejes flakonba, még könnyebb lesz felvinni.
Teafilter
A fekete tea tanninokat tartalmaz, amelyek elpusztítják a cipőben szagokat okozó baktériumokat. Itt csupán annyi a teendőd, hogy beleteszel egy új teafiltert a cipőbe, majd vársz 24 órát, hogy kifejtse hatását.
Pró tipp: Ha nagyon büdös a cipőd, használj 2-3 teafiltert.
Fagyasztás
Ha minden kísérleted csődöt mondd, végső mentsvárként megpróbálkozhatsz azzal is, hogy éjszakára beteszed a cipőd a fagyasztóba egy visszazárható műanyag zacskóban. Bármilyen furcsa ötletnek is tűnik, az alacsony hőmérséklet elpusztítja a szagokért felelős baktériumokat.
Pró tipp: Ne feledd a zacskót, ami megakadályozza, hogy a cipő megsérüljön.
Mi a teendő, ha nem jön ki a szag?
Ez esetben érdemes több módszerrel is tenned egy próbát, úgy, hogy előtte alaposan lemosod vagy átdörzsölöd a cipőt. Ha még mindig nem az igazi, egy bolti szagtalanító spray vagy egy másik talpbetét beszerzése lehet a megoldás. Ha ez sem segít, lehet, hogy itt az ideje új cipőt vásárolnod. A szakemberek a jobb szellőzés érdekében a hálós vagy más légáteresztő anyaggal ellátott termékeket ajánlják.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés