Egy hosszú, stresszes nap végén nincs jobb egy forró fürdőnél. A csúcsokat döngető energiaárak mellett azonban már arra is gondolni kell, hogy ez milyen költséggel jár, hiszen a vízmelegítés költsége vastagon meglátszik a számlán. Mutatjuk, hogyan állítsd be a bojlered, hogy több pénz maradjon a zsebedben.
Milyen hőfokra érdemes állítani a bojlert?
Sok helyen a bojler 60 Celsius-fokos vagy magasabb értékre van állítva, ám ha spórolni szeretnél, ennél alacsonyabban is meghúzhatod a határt. Egyes vélemények szerint egy átlagos háztartásban bőven elegendő lehet az 50 fok, ami
4 és 22 százalék közötti mértékű energiamegtakarítással járhat.
Az olyan hétköznapi tevékenységeknek, mint a mosogatás vagy a zuhanyzás, az alacsonyabb beállítással sem szabad gondot okoznia.
Biztos, hogy elég az 50 fok?
„Energiafelhasználási szempontból nem indokolt a vizet a felhasználásnál igényelt hőmérséklet fölé melegíteni. Ahhoz ugyanis értelemszerűen jóval több energia kell, hogy ugyanazt a vízmennyiséget magasabb hőfokon tartsuk” – hívja fel a figyelmet az E.ON.
A kézmosáshoz 35 fok, míg a zuhanyozáshoz és a fürdéshez a 38 fok is elegendő, bizonyos konyhai tevékenységekhez ugyanakkor szükséges lehet a 60 fok. „Kifejezetten nagy hőmérsékletet, 88 fokot igényel a fertőtlenítés, a vízkőképződés elkerülése viszont a hőmérséklet korlátozását indokolja.”
A langyos pangó víz veszélyes lehet.
A bojler használatánál nem szabad megfeledkezni a legionellafertőzés veszélyéről sem, hiszen a kórokozó a langyos vízben szaporodik. Ha nagyon kevés meleg vizet használsz és/vagy sokáig pang a víz a bojlerben, akkor ez reális veszélyt jelenthet – különösképpen 32 és 42 Celsius-fok közötti hőmérséklet esetén.
Most akkor hány fokra állítsam a bojlert?
A döntéshez az anyagi szempontokon túl érdemes figyelembe venni a család méretét és a fogyasztási szokásokat. Egy kisebb méretű háztartásnál például elégséges lehet akár a 40 fokos beállítás is. Ennek a legalacsonyabb az energiaköltsége, ráadásul mivel a bojler tartalma viszonylag gyorsan cserélődik, elkerülhető a víz pangása, ezáltal pedig a legionellaveszély. További előnyként említhető, hogy így képződik a legkevesebb vízkő, ami csökkentheti a karbantartási költségeket.
Ha napokig nem tartózkodsz otthon, rengeteget spórolhatsz a bojler kikapcsolásával is. Ha ezt elmulasztod, akkor az első használat előtt tanácsos a vizet 60-80 fokra felmelegíteni (majd visszaállítani az alacsonyabb értékre), hogy az esetlegesen elszaporodó baktériumok elpusztuljanak.
Amennyiben eltekintünk az anyagiaktól, egy nagyobb háztartás esetén indokolt lehet a 60-70 fokos beállítás. Így nem fogy el olyan hamar a meleg víz, és a legionella sem tud elszaporodni, a vízkőképződés viszont fokozódik, ezért a bojlert ajánlott éves rendszerességgel szakemberrel átnézetni.
Mivel lehet még spórolni?
Amellett, hogy lejjebb tekered a bojlert, segíthet, ha fürdés helyett zuhanyozol, kisebb hőfokon mosol, nem kézzel, hanem mosogatógéppel mosogatsz, illetve alacsonyabb átfolyású csapokat és zuhanyfejeket szereltetsz fel, vagy az eddiginél takarékosabb vízmelegítőt vásárolsz.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés