Mitől jó egy sütő? Talán a legfontosabb szempont, hogy hatékonyan süssön, vagyis viszonylag hamar felmelegítse a sütőteret, egyenletesen süsse át az ételt és stabilan tartsa a beállított hőfokot, de hosszú távon az is előny, ha nem fogyaszt túl sok áramot – írja összefoglalójában az egyesület. A 16 vizsgált márka – többek között az AEG, a Bosch, az Electrolux, a Gorenje, az IKEA, a Miele és a Samsung – készülékei közül ilyen téren 5 termék ért el kiemelkedő eredményt a teszten. Ezek nemcsak hatékonyan sütnek, hanem az energiafogyasztásuk is kedvező.
Milyen szempontokat érdemes mérlegelni a vásárlásnál?
Az elmúlt évek tesztjei azt mutatták, hogy a legolcsóbb háztartási gépek sok esetben közel sem hozzák a gyártók által ígért teljesítményt. Így kezdetben hiába kell kevesebbet fizetni értük, a tartós használatra tekintettel összességében jobb döntés lehet egy minőségi középkategóriás készüléket választani.
A tesztekből az is világosan látszik, hogy nem kell feltétlenül sok százezer forintos hűtőt, mosógépet vagy porszívót venni, ha jól működő berendezést szeretnénk.
A fogyasztóvédők azt javasolják, hogy nagyobb háztartási gépek vásárlása előtt néhány napig figyeld meg a saját szokásaidat, igényeidet, majd csak ezután kezdj el tájékozódni, és az ár mellett más szempontokat is vegyél figyelembe. Fontos kérdés például, hogy ha később meghibásodik a készülék, van-e a közelben márkaszerviz (itt a szervizlista, amiből kiderül).
Mennyire macerás a tisztításuk?
A sütő tisztítása a legutálatosabb házimunkák közé tartozik, ám ha a kényelemért hajlandó vagy némi felárat fizetni, az alábbi három tisztítási funkció valamelyikével könnyedén kiválthatod a kézi sikálást:
- A pirolitikus tisztítás során a sütő közel 500 Celsius-fokra melegszik fel, ami elegendő ahhoz, hogy a lerakódott szennyeződések hamuvá égjenek. Ezt már könnyű eltávolítani, de számolni kell vele, hogy a folyamat akár másfél óráig is eltarthat és megnövekedett áramfogyasztással jár.
- A katalitikus tisztítású készülékek belső fala speciális bevonattal van ellátva, amely 200 fok feletti hőmérsékleten magába szívja a zsíros szennyeződéseket. A program körülbelül fél órát vesz igénybe, és ezután csak annyi dolgod marad, hogy letöröld a falakat. A technológia hátránya, hogy a bevonat gyakran nem minden felületre kerül, ezért egyes részeken nem lehet megúszni a sikálást, ráadásul a speciális anyag idővel telítődik, így a belső falat cserélni kell, ami pluszköltséggel jár.
- A gőztisztítású sütőknél a forró sütőtérbe helyezett vízből gőz képződik, ami fellazítja a szennyeződéseket.
Az egyesület szerint mindhárom kategóriában lehet olcsóbb és drágább készülékeket is találni. A mezőnyben szereplő pirolitikus sütők ára például 100 ezer és 800 ezer forint között mozog.
Melyik a legjobb beépíthető sütő?
A teszten a Bosch AccentLine HSG856XC6 készülék vizsgázott a legjobban, mivel hatékonyan süt, nagyon csendes, könnyen kezelhető, és nem kell attól félni, hogy megéget, mert üvegajtaja nem forrósodik át. Cserébe viszont a többi listavezetőhöz képest nagyobb az áramfogyasztása és elég borsos az ára: 850 ezer forint körüli összegért kapható.
A második helyen szintén egy Bosch termék, a HBG5780S0 típusjelű modell végzett, amihez már elérhetőbb áron, mintegy 200 ezer forintért lehet hozzájutni. Márkatársához képest ez egy kicsit kevésbé hatékonyan süt, de kevesebb áramot fogyaszt, szintén csendes a működése és nem forrósodik át az üvegajtaja, így a kisgyermekes családok számára alacsony helyen használva sem jelent biztonsági kockázatot.
A teszten az utóbbi készülékhez hasonlóan jól teljesített további 10 termék, így az AEG, a Balayaz, Electrolux és az IKEA egyes modelljei is, melyek ára 110 ezer forinttól 300 ezer forint terjed. Ezek leginkább energiafogyasztásuk terén mutattak különbségeket.
A lista másik végére kerülő, a vizsgálaton gyengébben szereplő készülékek főleg azon veszítettek sok pontot, hogy sütés közben nem tartották stabilan a beállított hőmérsékletet, nem tudták egyenletesen átsütni az ételt és igazi energiafalóknak bizonyultak.
A Tudatos Vásárlók Egyesülete korábbi vizsgálatainak megfelelően az eredmény ismét azt mutatta, hogy nem feltétlenül éri meg a márkahűségre alapozni, mivel egy adott gyártó egyes modelljei között jelentős eltérések lehetnek, illetve az árból sem mindig lehet messzemenő következtetéseket levonni. A részleteket (előfizetés ellenében) ide kattintva olvashatod el.
Miért kell fizetni az eredményért?
A tesztet a közhasznú nonprofit civil szervezetként működő Tudatos Vásárlók Egyesülete végezte, amely 2015 óta tagja a havonta több mint 50 millió fogyasztó döntését független, kiváló minőségű laboratóriumi vizsgálatokkal segítő nemzetközi International Consumer Research&Testing (ICRT) hálózatnak. A kipróbált termékekről tudni kell, hogy azokat minden esetben anonim módon, kiskereskedőtől szerzik be. Ez azt jelenti, hogy nem tesztelnek prototípusokat, sem pedig gyártók által felajánlott ingyenes termékmintákat. A vizsgálatok mindig egy egységesen kidolgozott módszertan alapján készülnek, így a több ezer terméket egy sor szempont szerint lehet összehasonlítani, akár úgy is, ha kipróbálásuk más időpontban történik.