A legtöbb autótűz műszaki hiba miatt történik, ami azt jelenti, hogy a lángok a leggyakrabban a motortérben csapnak fel. Ilyenkor a tűz rendkívül hamar tovább tud terjedni, és 1-2 percen belül az utasteret is felemésztheti. Ezért is fontos, hogy a helyzetet gyorsan mérlegelve a tettek mezejére lépj, és mielőbb segítséget kérj.
Mi a teendő, ha tűz üt ki az autóban?
Ha füstöt érzékelsz vagy tüzet látsz az autóban, az első biztonságos lehetőségnél húzódj félre, állítsd le a motort, rakd ki az elakadásjelzőt, és gondoskodj róla, hogy mindenki elhagyja az utasteret. Bármilyen nehéz is az adott pillanatban,
fontos, hogy megőrizd a hidegvéred.
A tűz oltásával csak akkor próbálkozz, ha a lángok az utastérben csaptak fel, és van nálad alkalmas (porral oltó, szén-dioxiddal oltó vagy habbal oltó) tűzoltó készülék, amelyet megfelelően tudsz használni.
Ellenkező esetben a forgalomra ügyelve húzódj biztonságos távolságba az autótól (a szakértők azt javasolják, hogy legalább 30 méterre), majd kérj segítséget a segélyhívó vonalon keresztül.
Mire kell figyelni az oltásnál?
A motorháztető felnyitásakor a hirtelen kiáramló levegő és a forró karosszéria égési sérüléseket okozhat, ráadásul a beáramló levegő miatt hirtelen fellobbanhat a tűz – figyelmeztetnek a katasztrófavédők. Ha mégis úgy döntesz, hogy kinyitod a motorháztetőt, legyen a kezedben a tűzoltó készülék, és csak akkora rést hagyj, amelyen keresztül az oltóanyagot bejuttathatod a motortérbe. Ha erre nem figyelsz oda, akkor a tűz gyorsan átterjedhet az utastérbe.
Kisebb lángnál, kevesebb oxigén-utánpótlásnál az oltás jelentősen hatékonyabb.
Ha az autó a garázsban, vagy egy épület közvetlen közelében áll, azt – ha nem áll fent közvetlen életveszély – ajánlott kitolni a szabadba. Így ha felerősödik a tűz, nem fog kárt tenni az épületben, és nem veszélyezteti a bent tartózkodókat sem. Amennyiben az autó egy mélygarázsban gyullad ki, haladéktalanul el kell hagyni az épületet, értesítve a személyzetet és a tűzoltókat.
Mit lehet tenni megelőzés gyanánt?
Az utastérben keletkező tüzek gyakran a rosszul elhelyezett tárgyakból (pl. öngyújtó, szemüveg, üvegből készül tárgyak) adódnak, amelyek az erős napsütés hatására hamar felforrósodnak. Ezeket ne hagyd a szélvédő mögött, és találj nekik olyan helyet, ahol a parkolás során nem érheti őket a nap.
Abban az esetben, ha valaki az autóban dohányzik, mindig legyen kéznél valami (mondjuk egy hamutál vagy egy vizespalack) a cigaretta eloltásához és a csikkek tárolásához. Fontos, hogy az égő cigarettát soha ne dobd ki az autóból! A menetszél a lehúzott ablakon keresztül visszafújhatja a parazsat, az eldobott cigaretta pedig akár erdőtüzet is okozhat.
Elengedhetetlen az autó rendszeres karbantartása is, hiszen a legtöbb autótűz rövidzárlatból, akkumulátor-meghibásodásból, üzemanyagfolyásból vagy egy rosszul rögzített kábel kidörzsölődéséből adódik.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés