Most akkor lehet alufóliát használni a mikróban vagy sem?

GettyImages-1393961504
Olvasási idő kb. 3 perc

Lehet, csak nem biztos, hogy érdemes! Mutatjuk, mi történik, ha az étel melegítésekor alufólia kerül a mikróba.

Bár széles körben ismert tény, hogy a mikrohullámú sütőbe nem szabad fémből készült tárgyakat tenni, az alufóliával kapcsolatban felmerülhet némi bizonytalanság. Ezt mutatja az is, hogy az interneten rendszeresen előkerül a kérdés, hogy mennyire biztonságos a mikróban alufóliát használni. Ideje, hogy eloszlassuk a kételyeket!

Hogyan működik a mikrohullámú sütő?

Ahogy arra elnevezése is utal, a készülék elektromágneses hullámok, vagyis mikrohullámok segítségével melegíti fel az ételt. „A nagy frekvenciájú hullámok bizonyos mélységig behatolnak a melegítendő anyagba, és mozgásba hozzák a víz-, zsír- és cukormolekulákat. A molekulák egymás melletti elmozdulása következtében jelentős mennyiségű súrlódási hő keletkezik. Ez a hő belülről melegíti fel a mikrosütőben elhelyezett ételt vagy italt, ellentétben pl. a gázon való sütéssel, amikor a hő kívülről, hőáramlással melegíti az ételt.”

A fémtárgyak megzavarhatják a mikró működését, ami tűzveszélyt okozhat
A fémtárgyak megzavarhatják a mikró működését, ami tűzveszélyt okozhatAleksandr Pykhteev / Getty Images Hungary

A mikrohullámokról tudni kell, hogy miközben a legtöbb műanyag, üveg és kerámia elnyeli őket, addig a fémekről általában visszaverődnek. Így viselkednek a mikró belső fémfalai is, amelyek elég vastagok és laposak ahhoz, hogy visszafordítsák az elektromágneses hullámokat. Az alufólia viszont már más lapra tartozik (csakúgy, mint a mikróba kerülő fémtárgyak, amelyek a hullámok útját megváltoztatva tönkretehetik a készüléket működtető magnetront).

Mennyire veszélyes alufóliát tenni a mikróba?

Az alufólia vékony felületet alkot, amely nem elegendő ahhoz, hogy a mikrohullámok visszapattanjanak róla, így azoktól túlterhelődhet, felforrósodhat, és akár ki is gyulladhat. Ha ráadásul valahol meg van gyűrődve, akkor a fólia éles széleinél a mikrohullámok hatására nagy elektromos töltés halmozódhat fel, ami a hegyes rész és a mikró legközelebbi fala között szikrát képezve károsíthatja a készüléket, továbbá megnövelheti a tűzveszélyt is.

Az alufóliát tartogasd inkább a grillezéshez
Az alufóliát tartogasd inkább a grillezéshezLauriPatterson / Getty Images Hungary

Egyes útmutatókban az írják, hogy amennyiben az alufólia teljesen új, sima felületű, gyűrődésektől mentes és a melegítéskor legalább 2,5 centis távolságban marad a mikró falaitól, akkor elméletileg nem szabadna tüzet okoznia. Ebből leszűrhető, hogy valószínűtlen, hogy egy kis darab alufólia miatt az arcodba robbanjon a mikród, de ha biztosra akarsz menni, a potenciális veszélyek tükrében jobb, ha nem vállalsz felesleges kockázatot (kivéve, ha az adott készülék útmutatója kifejezetten megengedi az alufólia használatát).

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek