18

Csak felnőtteknek

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet. Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését a gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartozik.

Így küzdj meg egy bennragadt tamponnal

GettyImages-1204371463
Olvasási idő kb. 8 perc

Sok menstruáló ember rémálma, hogy egyszer csak eltűnik a zsinór, beszorul a tampon. Vagy azért nem találja, mert nem is tett be újat? Bár a helyzet riasztónak tűnik, nem olyan vészes, mint amilyennek elsőre hangzik. A vaginák hossza átlagosan 3–4 hüvelyk, azaz 7,62–10,16 cm, a méhnyak nyílása pedig csupán akkora, hogy a vért és a spermát átengedje. Tehát ha tettél be tampont, akkor annak ott kell lennie valahol, nem tud csak úgy elveszni a testedben. Az viszont nagyon fontos, hogy kikerüljön onnan. Elmondjuk, mit tehetsz te, és mik azok az esetek, amikor mihamarabb orvoshoz kellene fordulnod.

„Általánosan elfogadott szabály, hogy 8 óránál ne legyen tovább bent a tampon” – írja Jen Anderson a Healthline-on megjelent cikkében. Habár az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (Food and Drug Administration, röviden FDA) hivatalosan 4–8 órát ad meg ideális intervallumként, amíg ugyanazt a tampont használni lehet, a legtöbb szakember biztos, ami biztos alapon, 4–6 óránkénti cserét javasol. Akkor mi a helyzet az alvással?

Lényeges, hogy lefekvés előtt közvetlenül, és felkelés után minél hamarabb tampont cserélj. Ha viszont 8 óránál többet alszol, érdemes más higiéniai terméket (például betétet vagy menstruációs bugyit) használnod éjszakára. Ha 8 óránál sokkal tovább bent marad a tamponod, az bajt okozhat. Extrém ritka esetben akár halálosat is.

Mi történhet, ha sokáig bent marad a tampon?

Minél hosszabb ideig marad a tampon a testedben, annál nagyobb a kockázata, hogy különböző fertőzések, gyulladások alakulnak ki a vaginádban, ritkább esetben pedig ennél súlyosabb, akár életveszélyes állapotok is, amelyeket nagyon fontos időben felismerni, és azonnal segítségért fordulni. 

  • Toxikussokk-szindróma (toxic shock syndrome, röviden TSS). Szerencsére rendkívül ritka betegség, amerikai adatok szerint 100.000-ből 1 főt érint évente. Ugyanakkor nagyon veszélyes, így elengedhetetlen, hogy tisztában legyél a tüneteivel. A TSS-t a tampon anyagában, illetve a menstruációs vérben felszaporodó baktériumok által termelt méreganyagok okozzák, amelyek a méhnyakon, illetve a hüvely falán keresztül a véráramba kerülhetnek. Előfordulhat, hogy valakiben nem termelődött ellenanyag a toxinokkal szemben, így eleve fogékonyabb rájuk. Ha bárki tamponviselés közben vagy utána hirtelen magas lázat, szédülést, hányást, hasmenést, vérnyomáscsökkenést, bőrpírt, izomfájdalmakat, fej- vagy torokfájást tapasztal, azonnal forduljon orvoshoz! A tünetek közül nem feltétlenül áll fenn mindegyik. A késői diagnózisalkotás végzetes is lehet. Gyakori következmény a több szervrendszert érintő rendellenes működés: a központi idegrendszer károsodása, a vese-, a májfunkciók elégtelensége, az akut légúti distressz-szindróma, amely során az illető nem jut elég oxigénhez, vagy a hirtelen szívmegállás. Ezek a kimenetek azonban megelőzhetők, ha időben orvosi segítséget kap az illető. 
  • Hüvelygyulladás. Sok különböző állapot neve, amelyet baktériumok, gombák, vírusok okoznak. Sokkal gyakoribb következménye a túl hosszú ideig bent maradt tamponnak, mint a TSS. Tünetei a folyás, viszketés, égető érzés, amelyeket súlyosbíthat a szexuális együttlét. Ha ezeket a szimptómákat tapasztalod, érdemes orvoshoz fordulni. A hüvelygyulladás egy része magától is elmúlik, illetve vény nélkül kapható szerekkel kúrálható, de érdemes szakember segítségét kérned, hogy minden rendben legyen. 
  • Bakteriális vaginózis. Az egyik legelterjedtebb gyulladás az ún. lactobacillusok megfogyatkozása miatt jön létre. Ilyenkor a vagina pH-ja lúgos irányba tolódik el, ami kedvez az anaerob, káros baktériumok elszaporodásának. Az állapot hátterében az Egészségkalauz beszámolója szerint számos tényező állhat a nem megfelelő (kevés vagy éppen túlzott) higiénétől kezdve a menstruáción, a fogamzásgátlókon, a hormonzavarokon át a diabéteszig. A bő, szürkésfehér folyás mellett sokszor (de nem mindig!) csípő, viszkető érzés is megfigyelhető. A kezelés során az antibiotikumok mellett érdemes hangsúlyt fektetni a lactobacillusok hüvelyflórába történő visszatelepítésére is. 
  • Allergia. A tamponhasználat allergiás reakciókat is kiválthat. Hosszan tartó használat esetén viszketéssel, fájdalommal, kiütésekkel lehet számolni. Érdemes nőgyógyásszal konzultálni, illetve más higiénés terméket választani, például betétet, kelyhet vagy menstruációs bugyit
Nyugi, nem tud azért olyan nagyon elveszni
Nyugi, nem tud azért olyan nagyon elveszniDorling Kindersley / Getty Images Hungary

Honnan tudhatom, hogy bennragadt?

Ha nem vagy benne biztos, hogy kivetted-e a tampont, vagy csak olyan mélyen csúszott a hüvelyedben, hogy nem érzed a zsinórt, ne aggódj: a tested jelezni fogja, ha valami nem oké. Ana Gotter, a Healthline másik újságírója foglalta össze, miket tapasztalhatsz, ha bennmaradt a tampon. Ezekre a tünetekre figyelj:

  • barnás, zöldes, sárgás, rózsaszín vagy szürkés folyás
  • bűzös, rothadó szag
  • viszkető érzés a vaginában vagy a szeméremajkakon
  • kiütés, bőrpír a nemi szerven
  • kényelmetlen, fájdalmas vizelés
  • hasi vagy kismedencei fájdalom
  • duzzanat a hüvelyben vagy a környékén
  • hirtelen magas láz

FONTOS: ha ezeket tapasztalod, az azt jelenti, hogy már kialakult benned a fertőzés. Ha meg is próbálod te magad kiszedni a tampont, sürgősen fordulj orvoshoz. Legjobb, ha ő távolítja el belőled, illetve a fertőzés gyógyítását is meg tudjátok kezdeni. 

Más, környezetkímélőbb termékeket is érdemes kipróbálni
Más, környezetkímélőbb termékeket is érdemes kipróbálniGeorgii Boronin / Getty Images Hungary

Hogyan tudom én magam kiszedni?  

Ha nincsenek fertőzésre utaló tüneteid, és úgy gondolod, hogy van benned egy tampon, aminek eltűnt a zsinórja, a következő, egyszerű lépéseket betartva tudod megtalálni, és eltávolítani. 

  1. Mielőtt elkezded, ellenőrizd, hogy le van-e vágva a körmöd, és tiszta-e. Ez azért fontos, hogy ne keletkezzenek apró sérülések a vaginádban, amelyek szintén fertőzéshez vezethetnek. 
  2. Mosd meg a kezedet alaposan, legalább fél percig, meleg vízben, szappannal. 
  3. Ha valamilyen vágás, nyílt seb van az ujjadon, tegyél rá ragtapaszt, vagy húzz fertőtlenített gumikesztyűt. 
  4. Vedd fel a megfelelő testhelyzetet. Feküdj hanyatt, vagy ülj rá a WC-re és tedd rá a lábadat egy kis sámlira. Az is lehet, hogy állva maradsz, és egyik lábadat a WC-re teszed. Ahogy kényelmesebb.  
  5. Nyomj, mintha kakilnál. Néha önmagában ez is elég, hogy a tampon kijjebb csússzon. 
  6. Ha még mindig nem érzel semmit, lélegezz mélyeket, és lazítsd el az izmaidat. 
  7. Óvatosan told be az ujjadat a vaginádba, pásztázd körbe a hüvelyed falát, nyúlj fel a méhnyak közelébe is. 
  8. Miközben keresed a tampont, sose használj idegen tárgyakat, például csipeszt. Ez sérülés- és fertőzésveszélyes. 
  9. Miután megtaláltad a tampont, lazítsd el magad. Főleg a kismedencei izmaidat, amennyire csak tudod. 
  10. Dugd be a két ujjadat, fogd meg a tampon végét vagy a zsinórt. 
  11. Használj síkosítót, így a hüvelyszárazság csökkentésével kényelmesebb lesz a művelet. 
  12. Finoman húzd ki a tampont. 
  13. Vizsgáld meg a kihúzott tampont, hiányzik-e valamelyik része, amelyik lehet, hogy még a vaginádban van. 
A legjobbakkal is megesik, legyél vagány!
A legjobbakkal is megesik, legyél vagány!Adene Sanchez / Getty Images Hungary

FONTOS: ha a) nem találod a tampont, b) valamiért nem tudod kiszedni, c) a kihúzott tampon egy része hiányzik vagy d) a fertőzés jeleit tapasztalod magadon, azonnal fordulj orvoshoz. Hidd el, a tampon bent ragadása gyakrabban előfordul, mint gondolnád. Egy nőgyógyásznak ez egyáltalán nem nagy ügy, nem fog elítélni téged. A munkájához tartozik, hogy segítsen neked. Ha viszont a szégyen miatt halogatod, hogy szakemberhez fordulj, azzal magadat sodrod veszélybe. A tampon bent ragadása kellemetlen, de előfordul, és semmit nem árul el rólad. Maximum azt, hogy milyen felelősségteljes vagy, ha időben orvoshoz fordulsz. 

Előfordult veled, hogy bent ragadt a tamponod?

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek