A 600 méter hosszú és közel 250 méter széles tó létezéséről 1802-ben egy Matthew Flinders nevű brit felfedezőnek köszönhetőn értesülhetett a világ, azóta pedig Ausztrália egyik népszerű turistalátványosságává vált. De honnan eredhet sajátos színe? Talán csak érzékcsalódás? Vagy valamilyen vegyi szennyezés eredménye? Az élet nagy kérdéseit boncolgató sorozatunkból megtudhatod a titok nyitját!
Mi okozza a jelenséget?
A felülről nézve egészen vibráló, rágógumiszínű víz nem az érzékek játéka miatt ölt ilyen sajátos árnyalatot, kimerve ugyanis továbbra is megtartja színét. A magyarázat sokkal inkább abban keresendő, hogy a tónak rendkívül magas a sótartalma, akárcsak a Holt-tengeré, így csak néhány mikroorganizmus él meg benne. A Howstuffworks szerint közéjük tartozik a Halobacterium, illetve a Dunaliella salina elnevezésű alga is, amely nagy mennyiségben karotenid vegyületeket termel. A tó vizét ezek a pigmentek színezik el.
A cikk az ajánló után folytatódik

Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés
Mennyire veszélyes?
Egyáltalán nem! A bizarr szín ellenére a tóban biztonságosan lehet fürdeni. Ez azonban nem ajánlott és nem is engedélyezett az illetékes ausztrál környezetvédelmi hivatal jóváhagyása nélkül. A világon egyébként több rózsaszín tó is létezik. Idetartozik a szenegáli Retba-tó, a spanyolországi a Las Salinas de Torrevieja, valamint a karib-tengeri Bonaire szigeten lévő Pekelmeer, ahol bónuszként rózsaszín flamingókat is láthatsz.