Ha jól tippelünk, karácsonykor sokan lettek gazdagabbak valamilyen kapszulás kávéfőzővel. Egészségükre! A kávézás műfajában persze ennél több van, a filteres, csepegtetős eszközöktől kezdve az olyan gépekig, amikért egy használt autó árát kérik el. Utóbbiak közül válogatott a Stiftung Warentest is, a német fogyasztóvédelmi magazin nemrég 12 automata kávéfőzőt vizsgált meg alaposabban. Eredmények a hajtás után!
Mit vizsgáltak?
Az első és legfontosabb szempont nyilván az volt, hogy milyen kávét is főz a gép. Nyolc szakavatott tesztelő kóstolta végig a készülékek által készített eszpresszót, pontozták az ízélményt, az illatot és a cremát, vagyis a kávé tetején lévő krémréteget. És persze arra is kíváncsiak voltak, milyen tejhabot tud rittyenteni 12 automata kávégép.
A technikai részletek is sokat nyomtak a latban, például az is, hogy mennyi idő alatt lesz üzemkész a gép, hogy mi mennyire melegszik fel kávéfőzés közben, hogyan lehet változtatni az eszpresszó erősségét és hőmérsékletét, illetve mennyire lesz stabil vagy szép a tejhab.
Azt is megvizsgálták, hogy mennyire könnyű működtetni a gépeket (a kávéfőzés, tejhabosítás mellett ideértve a tisztítást, vízkőtelenítést is), hogy mennyire biztonságosak, mennyi áramot fogyasztanak, mennyire hangosak, illetve hogy van-e valamilyen káros, veszélyes anyag a rendszerben.
A legjobb öt
1. Jura S8 (Ár: 500 000-550 000 Ft)
2. De’Longhi PrimaDonna Class (Ár: 855 euró, kb. 275 000 Ft)
3. Nivona CafeRomantica 859 (Ár: 457 000 Ft)
4. Saeco Xelsis SM7683 (Ár: 499 999 Ft)
5. De’Longhi PrimaDonna S Evo (Ár: 260 000-310 000 Ft)
Hogy mennyi???
A félmillió forint elég húzósan hangzik, de azért feleennyiért is lehet jó gépeket kapni. Lehet, hogy nem tudnak annyira sok mindent, nem annyira okosak, kevesebb a kényelmi funkció, de a teszteken mindegyik készülék jó értékelést kapott, és jó kávét, pontosabban eszpresszót főzött.
A mezőny legolcsóbb versenyzője, a Siemens EQ.3 170 ezer forint környékén kapható. A magazin munkatársai szerint ráadásul jobb kávét produkál, mint egy picivel drágább testvére, az EQ.6. Mondjuk, utóbbit könnyebb tisztítani. Amúgy a Jura gépeinél is van egy ilyen fura viszony a kávé minősége és a gép ára között, a D6-os ugyanis „csak” 240 ezer forint, és mégis finomabb a főzete. Sőt, ez készítette a legjobb kávét.
És még valami, ha imádod a jó, habos cappuccinót, és barista módra szeretnéd elkészíteni a cappuccinódat, akkor lehet, hogy a hetedik helyen szereplő Melitta CI Touch lesz a te géped, ez ugyanis a többiekkel ellentétben először lefőzi a kávét, és csak utána jön a tej.
Tipp: Mielőtt megrendelnéd vagy megvennéd álmaid kávégépét, mindenképpen nézz utána annak, hogy hol mennyiért lehet kapni, hiszen ahogyan a top5-ös felsorolás mutatja, több tízezer forintos eltérések is lehetnek árban ugyanannál a készüléknél. Sőt, érdemes időt hagyni magunknak, és a különböző termékkereső oldalakon azt is figyelgetni, hogyan alakul az adott gép ára.
Ha ezek után is maradnál inkább a jó öreg kotyogósnál, akkor mindenképpen olvasd el ezeket a jó tanácsokat!