A röpködő mínuszok idején a fűtés lehet az egyik legmagasabb tétel a lakás rezsijében, némi odafigyeléssel azonban sok ezer forintot faraghatsz le a számlák egyre nyugtalanítóbb összegéből. A The Star és a U. S. News gyűjtése alapján most megtudhatod, hogy ehhez mit kell tenned.
1. Aknázd ki a nap erejét
Napközben húzd szét a függönyöket, hogy a napsugarak felmelegíthessék otthonod, majd este cselekedj épp ellenkezőleg. Ha van redőnyöd, feltétlenül húzd le, hogy benntartsa a meleget.
2. Szerelkezz fel meleg kiegészítőkkel
Egy téli pulcsit és egy pár vastag zoknit viselve kevésbé érzed majd szükségét, hogy csutkára tekerd a fűtést. A kanapéra érdemes bekészítened egy takarót is, a padlót pedig lehetőleg szigeteld le szőnyegekkel.
3. Használd ki a mennyezeti ventilátort
A mennyezeti ventilátor nem csak a nyári hőségben lehet a hasznodra. Ha az óramutató járásával megegyező irányban használod, lefelé fogja nyomni a plafonnál megrekedt meleg levegőt, amivel akár 20-35 százalékos energiamegtakarítást érhetsz el.
4. Programozd be a termosztátot
Az alváshoz a 18 °C körüli hőmérséklet az ideális, ezért semmi nem indokolja, hogy éjszaka is csúcsra járasd a fűtést. Nemcsak a szervezeted, hanem a bankszámlád is hálás lesz érte: ha nyolc órára alacsonyabb fokozatra állítod a termosztátot, akár 10 százalékot is spórolhatsz a fűtésszámlán.
5. Ne fűts fel minden szobát
Elég lesz azokat a helyiségeket, amiket ténylegesen használsz. Ügyelj rá, hogy a többi szoba, ahol keveset tartózkodsz – például a vendégszoba és a kamra – maradjon lezárva: csukd be az ajtókat, hogy ezzel is csökkentsd a hővesztességet.
6. Tartsd karban a kazánt
Ellenőrizd, hogy megfelelően szellőzik-e, szükség esetén gondoskodj a szűrő cseréjéről. Ez szintén segíthet, hogy kordában tartsd energiafelhasználásod – pont úgy, ahogy a bojler hőmérsékletének csökkentése és körültekintő szigetelése is.
7. Szerezz be egy párásítót
Ha párásabb a levegő, az javítja a hőérzetet, így alacsony hőmérséklet mellett sem fogod annyira hidegnek érezni a levegőt. Nem akarsz egy drága párásítóra költeni? Hasonló hatást érhetsz el azzal is, ha szobanövényekkel bástyázod körül magad.
8. Szigeteld le a lakást
Ne az utcát fűtsd! Márpedig, ha az otthonod nincs rendesen leszigetelve, könnyen ez lehet a vége. Kezd az ajtókkal és az ablakokkal. Ezek szigetelése nem kerül olyan sokba, mégis érezhető a hatása.
9. Mondj nemet az elszívóra
A konyhában és a fürdőszobában lévő elszívókat csak indokolt esetben használd, mivel kirántják a meleg levegőt a lakásból. Még ha be is kapcsolod őket, csak addig működjenek, amíg feltétlenül szükséges.
És azt tudtad, hogy létezik egy magyar találmány, ami megoldhatja a nyaralók vagy akár lakások kiegészítő fűtését is, ráadásul még a helyet sem foglalja? Erről alábbi cikkünkben olvashatsz bővebben.