Több százmilliós magyar műremekre bukkantak: rekordáron kelhet el a legendás festmény

czóbel béla magyar festő
Olvasási idő kb. 3 perc

220 millió forintos kikiáltási áron kerül kalapács alá Czóbel Béla festménye, mely 110 év után először látható most nyilvánosan a Kieselbach Galériában. A muzeális értékű remekmű a magyarországi fauvizmus egyik kiemelkedő alkotása.

December 9-ig nyilvános a Kieselbach Galéria legközelebbi aukciójának számos darabja. A kiállított festmények között Rippl-Rónai József, Czóbel Béla, Derkovits István és Egry József alkotásai is megtekinthetőek. A festmények az aukciósház karácsonyi árverésén találhatnak új otthonra. 

 Van olyan festmény, ami híres magángyűjteményben volt eddig, van olyan művész, akinek hasonló alkotása már mind közgyűjteményben van. A kivételes értéket képviselő főművek esetében időről időre megjelennek a közgyűjtemények is az árveréseken, de a műtárgypiacot, mint külföldön is, ahol sokkal tőkeerősebb múzeumok is vannak, a magánszemélyek határozzák meg Magyarországon - tájékoztat közleményében a Kieselbach Galéria karácsonyi aukciójáról.

A magyar festőművészet remekei kerülnek hamarosan kalapács alá
A magyar festőművészet remekei kerülnek hamarosan kalapács aláDívány

Rekordot dönthet a magyar festmény

A tavalyi esemény is formabontónak bizonyult, akkor Rippl-Rónai József Kalitkás nője döntötte meg a rekordokat a maga 230 millió forintos lecsapási árával, most ennél alig alacsonyabb a kikiáltási összege a legnagyobb jelentőségű műnek: Czóbel Béla élete fő műve 110 év után válthat tulajdonost. A Kislány ágy előtt a huszadik századi modern magyar festészet egyik legemblematikusabb alkotása.

Czóbel Párizsban, a paradigmaváltó 1905-ös év legvégén, közvetlenül a Matisse körül csoportosuló fauve-ok, azaz a Vadak jelentkezése után festette ezt vadonatúj látásmódot tükröző, első valódi remekművét. A Montparnasse-on bérelt hotelszobájában fogant alkotással egy időben megfogalmazott, Önvallomás című írásából kiderül, hogy a művész ekkor készült alkotásával művészete fordulóponthoz ért, hiszen végleg leszámolt korábbi stílusával, a nagybányai plein air naturalizmussal. A párizsi inspirációk hatására festészetét teljesen új alapokra helyezte. Ez a friss energiákkal telített, fiatalos, önbizalomtól duzzadó új festői attitűd sugárzik erről a méretében is kiemelkedő festményből.

Czóbel ekkor került a nemzetközi élvonal közelébe, nem véletlen, hogy rekordot dönthet a festmény ára.

A magyar festészet remekeit még pár napig megnézheted

"A téli aukció kínálatában a fő szerepet a modern magyar festészet, a fauve-októl kezdve a két világháború közötti időszakon át (Római Iskola, art deco stb.) játssza. A 19. század végéről is olyan remekmű található az anyagban, mint a „magyar otthon ikonja”, Bihari Sándortól a Vasárnak délután. Mindemellett az elmúlt év tendenciájaként a háború utáni, kortárs alkotások iránt is nagyon megnőtt a kereslet” – összegezte Kieselbach Tamás.

A festményeket hétfőig tekinthetik meg a magyar művészet iránt érdeklődők. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek