A brit királyi család hagyományosan a királynő norfolki birtokán, a Sandringham House-ban töltötte a karácsonyt. A hatvanas években, amikor II. Erzsébet gyermekei még kicsik voltak, gyakran ünnepeltek a windsori kastélyban is, ahol egyébként a család a húsvéti időszakban is tartózkodott. A Sandringham House 1988-as felújítása óta azonban a tradíció része, hogy közösen elvonulnak a Londontól 100 kilométerre lévő norfolki kastélyba ünnepelni. Sajtóhírek szerint III. Károly is meg fogja tartani ezt a hagyományt.
Képeslapok a királynőtől
II. Erzsébet már nyáron elkezdte a karácsonyi készülődést: ekkor írta alá azt a több száz képeslapot, amelyet a világ minden tájára kiküldött. A távolabbi rokonokat és a család barátait éppúgy meglepte ezzel a kedves gesztussal, mint más országok uralkodóit vagy politikai tisztségviselőit. A királyi család többi tagja is csatlakozott ehhez a hagyományhoz, rendszerint kedves családi fényképet használva képeslapként.
A királyi család is jótékonykodik
A karácsonyi időszak alatt a királyi család tagjai számára is különösen fontos a jótékonykodás, rendszeresen megjelennek jótékony célokat szolgáló rendezvényeken. Ilyen például a mentális egészség megőrzésének fontosságát hangsúlyozó Heads Together kezdeményezés, amelynek Vilmos herceg és Kate Middleton a fővédnöke. De az is előfordult már, hogy közösen készítették el a hagyományos karácsonyi pudingot, amelyet aztán jótékonysági szervezetek értékesítettek.
Királyi ebéd a Buckingham-palotában
II. Erzsébet a karácsonyi ünnepeket megelőző héten a tágabb családnak rendezett ebédet a Buckingham-palotában. Erre az eseményre a sajtót nem szokták beengedni, bár a korábbi években megjelentek fotók az ebédre tartó Vilmosról és Harryről. Azt még nem tudni, III. Károly tervez-e hasonló rendezvényt.
Vonattal a sandringhami birtokra
Sandringhambe rendszerint vonattal érkezett a királynő: a norfolki King's Lynn állomásig utazott, majd első feladata a bálterembe szánt fenyő kiválasztása volt.
De hagyományosan a királynő ajándékozta a karácsonyfát a környékbeli templomoknak és iskoláknak, valamint a Westminster-apátságnak és a Szent Pál-székesegyháznak is.
A karácsonyfa állítása a 19. század közepén terjedt el Angliában, Viktória királynő és Albert herceg kezdeményezése nyomán – miután megjelent róluk és karácsonyfájukról egy kép egy magazinban, alattvalóik között is egyre népszerűbb lett az ötlet. A fa díszítése közösen zajlik, s noha a karácsonyi időszak alatt a gyerekek többnyire a felnőttektől külön, a sandringhami „bölcsődében” tartózkodnak, II. Erzsébet megengedte a dédunokáinak is, hogy segítsenek díszíteni a fát.
A délutáni teával indul a karácsony
A december 24-ei délutáni teával veszi kezdetét a királyi családban a karácsonyi eszem-iszom.
Earl Grey teát szolgálnak fel a szalonban, gyümölcstortával, gyömbéres süteménnyel, mézes-krémes piskótával és szendvicsekkel.
Ezt követi az ajándékok átadása, ami különlegesnek számít Nagy-Britanniában, hiszen az angolszász szokás szerint december 25-én reggel történik az ajándékozás. A királyi család tagjai, német „örökségükre” hivatkozva, már a délutáni tea után átadják ajándékaikat. Mivel nem igazán szenvednek hiányt semmiben, ezek többnyire vicces vagy saját készítésű apróságok: Harry egy ízben vicces feliratú zuhanysapkát, Katalin pedig egy üveg saját készítésű narancslekvárt ajándékozott II. Erzsébetnek. Vilmos minden évben zoknit kér ajándékba, mondván, hogy erre van a legnagyobb szüksége.
Koktélok, puzzle és társasjáték szenteste
Ezután, míg Harry is Angliában élt, Vilmossal gyakran fociztak karácsony estéjén, csapatuk a személyzet tagjaiból és a helyi lakosokból állt össze – talán a következő nap bőséges ebédjét és vacsoráját akarták lemozogni. A szentestén elköltött vacsora nem számít különösebben ünnepinek, de lehet utána koktélozni: amíg élt, Fülöp herceg keverte a koktélokat, köztük a királynő kedvencét, a Zazát. Vacsora után puzzle-t raktak vagy társasjátékoztak (különösen kedvelik a charade nevű játékot), és amikor II. Erzsébet lepihent, a család többi tagja is nyugovóra térhetett.
Istentisztelet után ünnepi ebéd
Másnap, december 25-én reggel a birtokon található Szent Mária Magdolna-templomban megtartott istentiszteleten vesznek részt – ez a királyi család rajongóinak is jó alkalom arra, hogy személyesen láthassák kedvenceiket. Darren McGrady szerint, aki 1982-től 1998-ig volt a királynő főszakácsa, a karácsonyi ebéd mindig pulyka, az angolszász tradícióknak megfelelően, zsályás-hagymás-gesztenyés töltelékkel elkészítve, sült krumplival, burgonyapürével, paszternákkal és kelbimbóval tálalva. Desszertként karácsonyi pudingot fogyasztanak, majd a királynő koccintott a főszakáccsal – egy pohár whiskyvel. A királyi hagyomány szerint a gyerekek a család tagjától külön étkeznek, a sandringhami kastélyban található „bölcsődében”.
Pazar karácsonyi svédasztal
Ezután 15 órakor meghallgatták a királynő karácsonyi beszédét, majd ismét teáztak, közben karácsonyi süteményeket és szendvicseket fogyasztva. A karácsonyi vacsora a leginkább formális esemény, itt illik elegánsan megjelenni. A menüt II. Erzsébet már Sandringhambe érkezésekor kiválasztotta, és McGrady szerint a karácsonyi vacsora mindig igazán pazar: a svédasztalon 15-20-féle ételből választhattak a résztvevők.
Garnélás pirítós, burgundi marharagu, különféle sültek, tengeri herkentyűk, karácsonyi puding és mézeskalács egyaránt szerepelt a felszolgált ételek között.
A hajdani főszakács elárulta, hogy András herceg kedvence a mangós jégkrém volt málnaszósszal, Vilmosé pedig a csokis keksztorta. A hagyomány szerint II. Erzsébet egészen februárig Sandringhamben időzött, édesapja emléke előtt tisztelegve, aki Sandringhamben hunyt el 1952. február 6-án. Meglátjuk, III. Károly is követi-e ebben.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés