3 feszültségforrás, amit a karácsony idézhet elő egy mozaikcsaládban – Pszichológus figyelmeztet a veszélyekre

GettyImages-1663849901

Az ünnepek gyakran hoznak elő még azokban a családokban is rejtett feszültségeket, ahol a szülők együtt nevelik a gyerekeket. Ha válás után új családok jöttek létre, az még több kompromisszumot igényel. A békés gyertyagyújtás azonban nem lehetetlen.

Bogár Zsuzsa szakpszichológus, családterapeuta és Vajda Péter coach, mediátor kilenc éve élnek mozaikcsaládban, mindketten két-két gyermeket hoztak az új kapcsolatba. Hat éve alapították meg a Mozaikcsalád Alapítványt, ahol hasonló helyzetben élő családoknak nyújtanak segítséget. Saját tapasztalatból is tudják, hogy az ünnepek közeledte és a karácsony válás után számos megoldandó feladatot hoz a mozaikcsaládokban. 

Legyünk rugalmasak!

„Ha ilyesformán alakul egy új család, akkor a legfontosabb a rugalmasság – magyarázza Bogár Zsuzsa. Nem kell, hogy kőbe vésett dátumok legyenek, legyünk hajlandóak felismerni, ha a másiknak fontosabb például a szenteste, nekünk pedig kevésbé a dátum a lényeges. Engedjünk még akkor is, ha a válási papírokon az szerepel, hogy évente váltjuk, mikor kinél tölti a gyerek a december 24-e estéjét. Ez akár lehetőséget teremt, hogy az új párnak új rituáléi is kialakulhassanak a karácsonnyal kapcsolatban.”

Az viszont bizonyos, hogy a gyereknek az a legkevésbé jó megoldás, ha mindenhol meg kell jelennie az ünnepek alatt.

„Ha kialakul egy mozaikcsalád, akkor elméletileg a gyereket még több helyen várják karácsonykor, az pedig a lehető legrosszabb, ha az anyukájánál reggelizik, az apukájánál ebédel, de már az egyik nagyszülőnél vacsorázik december 24-én – veti fel a pszichológus. Így csak egy nagy rohanás lesz az ünnep, és lélekben nem tud sehová igazán megérkezni. Vannak, akik úgy oldják meg az ünnepeket, hogy a gyerek egyik nap az egyik szülőnél van, másik nap a másiknál. Ez sem jó megoldás, hiszen minden elvált szülő megtapasztalja, hogy amikor visszajön a gyerek a láthatásról, akkor kell egy kis idő, amíg visszaáll a béke a lelkében.

A karácsony válás után sokszor nem könnyű a gyereknek
A karácsony válás után sokszor nem könnyű a gyereknekCavan Images / Getty Images Hungary

„Előfordulhat, hogy néhány napig feszültebb, vagy éppen szomorú. Egy ilyen helyzetben pedig ezt nap mint nap meg kell élnie, hiszen ide-oda rángatják az egész ünnepi időszakban. Nem szabad ragaszkodni görcsösen olyan dolgokhoz, amelyek – ha igazán belegondolunk – nem is olyan fontosak. Hiszen valószínűleg a gyerek nem arra fog majd visszaemlékezni, hogy az adott évben éppen kinél töltötte a szentestét, hanem, hogy milyen volt ott, mit játszott, hogyan érezte magát.”

A karácsony válás után is fontos a gyereknek

Bogár Zsuzsa attól is óva int mindenkit, hogy a gyereknek kelljen eldöntenie, hogy éppen kinél lesz karácsonykor.

„Ezzel biztos, hogy feszültséget okozunk benne, hiszen valószínűleg attól fog félni, hogy valamelyik szülőjét megbántja – hívja fel a figyelmet a szakember.

Fontos, hogy az apa és az anya legyen olyan viszonyban, hogy akár már novemberben megbeszéljék, idén hogyan telnek majd az ünnepek.

Ha tudják, hogy az anyuka új családjában több gyerek is együtt lesz, és fontos a karácsony, míg az apa esetleg fát sem szeretne állítani, akkor az a legjobb döntés, ha a kicsi egy igazi családi ünnepen vehet részt, miközben a másik szülőnél csak a tévét néznék.” 

Nem kell dátumokhoz ragaszkodnunk, a kisebbeknek fel sem tűnik, ha máskor ünnepelünk
Nem kell dátumokhoz ragaszkodnunk, a kisebbeknek fel sem tűnik, ha máskor ünnepelünk500 / Getty Images Hungary

Ne licitáljuk egymást túl az ajándékkal!

Ahogyan más családokban, így a mozaikcsaládokban is fontos téma lehet az ajándékok kérdése. Előfordulhat, hogy például az egyik fél a korábbi kapcsolatában megégette magát, emiatt ragaszkodik a külön kasszához. Ám ilyenkor történhet meg az, hogy az egyik gyerek óriási ajándékot bontogathat a fa alatt, míg a másik jóval szerényebbet.

Nem az ajándék mérete számít, de ne legyenek nagy különbségek a gyerekek között
Nem az ajándék mérete számít, de ne legyenek nagy különbségek a gyerekek közöttBetsie Van der Meer / Getty Images Hungary

„Ezt akkor is meg kell beszélni, ha közös gyereket nevelnek, ha viszont mindkét fél hozott gyermeket a kapcsolatba, különösen fontos, hogy egyikük se érezze úgy, hogy háttérbe szorul – javasolja Bogár Zsuzsa. Amúgy is lényeges lenne, hogy az ünnep ne az ajándék méretéről, hanem az együtt töltött időről szóljon, ám figyeljünk oda, hogy a meglepetés értéke – főleg nagyobb gyerekeknél, akik már tisztában vannak egy-egy tárgy árával – ne okozzon feszültséget.

Nagyobb gyerekek esetében áthidalható ez a kérdés, ha meghatározzuk, milyen értékben választhatnak ajándékot.

Kisebbeknél – főleg, ha hasonló korúak – kaphatnak olyan meglepetést, amivel akár együtt is játszhatnak.”

Az is lényeges, hogy az elvált szülők ne licitáljanak egymásra az ajándék tekintetében. 

„Ne ezzel fejezzük ki a szeretetünket, hanem az odafigyeléssel. Higgyék el, ha szerényebb ajándékra telik, ám van figyelem és szeretet, az sokkal többet ér, mint ha egy óriási játékot kap, ám egyedül kell játszania, míg a szülő a telefonját nyomkodja.”

A karácsony megünneplésének szerves része az ajándékozás, azt pedig, hogy az elmúlt években, évtizedekben mi volt a legnépszerűbb ajándék, az alábbi cikkünkből megtudhatod.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek