„Az a gyerek, aki az első hóesésre vár – jól várakozik, s már várakozása is felér egy hosszú-hosszú hóeséssel. Az, aki hazakészül, már készülődésében otthon van. Az, aki szeretni tudja azt, ami az övé – szabad, és mentes a birtoklás minden görcsétől, kielégíthetetlen éhétől-szomjától. Aki pedig jól várakozik, az időből épp azt váltja meg, ami a leggépiesebb és legelviselhetetlenebb: a hetek, órák percek kattogó, szenvtelen vonulását. Aki valóban tud várni, abban megszületik az a mélységes türelem, amely szépségében és jelentésében semmivel se kevesebb annál, amire vár” – így szólnak Pilinszky János gondolatai az adventről. Ezt a várakozást, az ünnepre való készülődést és a megérkezést segíthetjük az alábbi olvasmányokkal is, amelyek között egyaránt megtaláljuk hazai és külföldi szerzők műveit.
Claire Keegan: Ilyen apróságok
Az ír Claire Keegan Ilyen apróságok című kisregénye 1985-be repíti vissza az olvasót. Bill Furlong, egy kisvárosi fa- és szénkereskedő boldogan él feleségével és öt lányával, annak ellenére, hogy a városkára nehéz idők járnak, a gyárakat bezárják, a dolgozókat elbocsátják. Egy nap, amikor az apácák által üzemeltetett mosodába kell kivinnie a szállítmányt, ráébred valamire, ami nem hagyja nyugodni. A titok gyötörni kezdi Bill lelkiismeretét. A hideg, téli Írországban mindenki teszi a dolgát, de vajon Bill mihez kezd ezzel a nem várt tudással?
Karl Ove Knausgård: Tél
Ha nem riadunk vissza a szépirodalomtól, a norvég szerző, Karl Ove Knausgård Évszakok-sorozatának Tél című darabját is érdemes leemelni a polcról. A könyvben a Knausgårdtól megszokott módon, szinte nagyító alatt vehetünk szemügyre különböző hétköznapi tárgyakat és hétköznapi csodákat. Knausgård számára egy mindennapi történés vagy tárgy (például az, hogy beszáll az autóba, vagy meglát egy széket, egy fogkefét), emlékek és gondolatok láncolatát indítja el. Így történik ez a Mikulással és a karácsonyi ajándékok becsomagolásával is, de egy téli születésnap vagy az első hó is előkerül a könyvben:
Akkor is csend van, amikor havazni kezd, és a levegőt hópelyhek töltik meg, de ez a csend más, sűrűbb, koncentráltabb, és ez a hang, ami nem hang, csak a csend egyik árnyalata, a csend intenzívebb, mélyebb formája, ez a tél lényegének hangbeli kifejezése
– írja sokunk közös tapasztalatáról a szerző.
Fekete István: Téli berek
Mindannyian emlékszünk Tutajos és Bütyök nyári kalandjaira a Kis-Balatonnál, de az ünnepek előtt talán jobban esik a léleknek a téli természetet csodálatosan megjelenítő folytatás, a Téli berek. A barátság, az első szerelem, a Fekete István által csodálatosan lefestett téli táj, a jeges Balaton, a nád susogása ma is elvarázsolja az olvasót: „A bokrok hószoknyát eresztettek, a fák hajlásaiban megült a hó, és néhol peregni kezdett, mintha a napsugarak fényes kis vonalzói érintették volna meg az ágakat.
A somogyi dombok kékes láncán közel jöttek a távoli erdők, a berekben, távol, barnult meg a nád, mint egy végtelen szérű, a Balaton jege úgy csillogott, nem lehetett ránézni, és a Badacsony fehér teteje elveszett a magas ég fehérségében.
Aki még szívesen olvasna az írótól karácsonyi elbeszéléseket, választhatja a Karácsony éjjel című gyűjteményt is.
Polcz Alaine: Karácsonyi utazás
Polcz Alaine könyve a hetvenes évek egyik karácsonyát eleveníti fel: az utazást a havas, téli Erdélybe, és az ott töltött három napot. Csalódni fog azonban, aki azt várja, hogy a helyszín miatt idilli történetben lesz része: a Ceaușescu-korszak Romániája minden volt, csak nem idilli, és a család tagjai sem mondhatók éppen békés ünneplőknek. A széthúzás, a veszekedés, az egymással a közös nevezőt, közös hangot nem találó családtagok fájdalmas tapasztalatát a Polcz Alaine-re jellemző derű és bölcsesség enyhíti.
Szabó Magda: Daloljanak itt az angyalok
Az írónő karácsonyi témájú novellái, esszéi, visszaemlékezései kaptak helyet ebben a kötetben. A karácsonyra hangolódást talán leginkább azok a novellák segítik, amelyekben Szabó Magda gyermekkorának ünnepeire emlékezik vissza, azokra a hajdani, igazi telekre, amikor még csikorgott a léptei alatt a hó. A későbbi karácsonyok már nem feltétlenül ilyen békések, a felnőttkorral és az életkor előrehaladtával megjelenik az írásokban az egyedüllét, a melankólia, a szerettünk elvesztése fölött érzett gyász is.
Ha Szabó Magda életéről és szerelméről is szeretnél többet megtudni, ezt a cikkünket ajánljuk figyelmedbe.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés