Az egyik legszebb irodalmi nevünk névnapja is Mikulás napjára esik

GettyImages-sb10069274b-007
Olvasási idő kb. 2 perc

A Miklósok a leghíresebb névrokonuk, a Mikulás árnyékában ünnepelnek december 6-án, és még jó néhány ritkább név viselői is számíthatnak ezen a napon a köszöntésre, például a Csinszkák.

A december 6-ai névnapi kínálatból a Miklós, a Nikolett és a Nikoletta a leggyakoribb neveink közé tartozik. A többiek – Csinszka, Denissza, Deniza, Dionízia, Gyopár, Gyopárka, Kolta, Leontina, Mike, Mikó, Mikolt, Miksa, Misa, Nikol, Nikolasz – már jóval ritkábban fordulnak elő.

December 6-án ünneplik névnapjukat a Csinszkák is

A december 6-ai névnaposok közül a Miklós a 32. leggyakoribb férfinév 2024-ben, több mint 42 ezren viselik első és 12 ezren második keresztnévként. A Nikolettek és Nikoletták is ott vannak a 100-as listán, 31 099, illetve 19 236 büszke tulajdonosa van ezeknek a női neveknek.

Csinszka 1934-ben
Csinszka 1934-benFortepan / Magyar Bálint

A mai névnaposok közül a Csinszka különleges helyet foglal el a magyar irodalomtörténetben.

1914 júliusában a Nyugatban a Minden nagy megujhodottságom című versét Ady már "Kicsi Csinszkámnak küldöm" ajánlással jelentette meg. A Budapesti Hírlap 20 évvel később Boncza Berta halálakor így idézi fel a név születését:

Az utolsó Ady-versek mellett Csucsán született az országszerte ismertté vált Csinszka név. „Csacsinszky” – mondta egyszer a felesége kötődve Adynak. „Akkor pedig te, a feleségem, Csacsinszka vagy.” És a Csacsinszka rövidítése a Csinszka.

Nemrégiben személyesen is megismertem egy Csinszka nevű hölgyet. Az ő története érdekes, hiszen nem ilyen néven látta meg a napvilágot. Húszas éveinek elején találta ki internetes fedőnévként, hogy rendszeresen kommentelhessen egy rádióműsorral kapcsolatban, melyet a szerelme vezetett. Aztán ezt a nevet használta a következő években is a netes játékok során, és annyira hozzászokott, hogy már a való életben is így mutatkozott be. 30 éves kora körül aztán hivatalosan is fölvette, amikor már minden barátja és kollégája így szólította. Szereti a nevét, és ahogy ő fogalmaz:

Sajnálom, hogy nem születtem Csinszkának, de valahogy attól még az vagyok. 

Ha kíváncsi vagy rá, mi történt Ady Csinszkájával a költő halála után, olvasd el ezt a cikkünket.

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek