A kék fény természetes jelenség, bizonyos arányban a napfény is tartalmazza, azonban a digitális eszközökből sugárzó formájában hosszú távon nem csak az egészségünkre ártalmas, de a szemünket is rongálja: a szem megerőltetéséhez, szemfáradtsághoz és végül látásromláshoz vezethet.
Barátunk vagy ellenségünk a kék fény?
Te elgondolkodtál már azon, hogy mennyi kék fényt engedsz be az életedbe egy átlagos napodon? Valószínűleg jóval többet, mint amennyi egészséges lenne, hiszen szinte nincs olyan tevékenység, amelynek végzése ne kapcsolódna valamiféle kijelzőhöz: monitor előtt dolgozunk, digitális képernyőt - sokszor egyszerre többet - nézve kapcsolódunk ki, de még lefekvés előtt is LED-lámpa mellett olvasunk.
Hogyan hat a szemünkre a kék fény?
A kék fény hatása több módon alakul ki: egyrészt bizonyítottan károsítja a szemfelszín védelmében fontos szerepet játszó, a kötőhártyában elhelyezkedő nyáktermelő kehelysejteket. Ha sokat nézzük a monitort, nemcsak azért lesz száraz a szemünk, mert ritkábban pislogunk, ritkábban frissül a könnyfilmünk, hanem azért is, mert csökken a könnyünknek az úgynevezett nyáktartalma a kötőhártya kehelysejtjeinek pusztulása miatt. Ráadásul a kék fény gyakorlatilag akadálytalanul jut el a szem belsejébe, az éles látás központjába, a sárgafoltba. Így ez a nagyon nagy energiájú fénykomponens szerepet játszhat olyan súlyos betegségek kialakulásában is, mint a makula-degeneráció, amely bár eredendően időskori probléma, de a túl sok kék fény „fogyasztása” miatt már a fiatalabb korosztályoknál is megjelent.
Hogyan védekezhetünk?
- A legbiztosabb védekezési mód a kék fénnyel szemben a képernyőidő csökkentése, a céltalan telefonnyomkodás mellőzése - kiváltképpen sötétben -.
- A mobiltelefonon kapcsoljuk be a kékfény-szűrő programot vagy ikont! Sokan nem is tudják, hogy a modern készülékeken ott található a Wifi és a Bluetooth jel mellett.
- Sokat tehetünk a szemünk és látásunk egészségéért, ha kékfény-szűrős szemüveget használunk a monitor, laptop vagy mobiltelefon képernyője előtt ülve, amely tompítja az éles, erős kék fényt. A kék fény káros élettani hatásait egy speciális lencsebevonat képes megszűrni, amely alkalmazható dioptriás és dioptria nélküli szemüvegeken is. Segítségével a fenti problémákon kívül az állandó szemüvegviselés, vagy a műtétet igénylő szembetegségek kialakulása is elkerülhető.
- A Hoya BlueControl egy olyan forradalmi felületkezelés, amely semlegesíti a digitális eszközök képernyője által kibocsátott kék fényt, és így megelőzi a szem megerőltetését és a szemfáradtság kialakulását. Gyakorlatilag mindenki számára optimális megoldást jelent, aki kapcsolatba kerül digitális eszközökkel a mindennapok során.
Ha kérdése van, többet szeretne megtudni a digitális szemfáradtság, a szem idő előtti öregedése, a látásromlás kivédésének lehetséges megoldásairól, a legújabb technológiákról, várjuk szeretettel a Hoya Center Optikák egyikében!