Hogyan készítsük fel a fiatalokat a pénzügyi függetlenedésre?

1276x717
Olvasási idő kb. 7 perc

Alapok, korai kezdés és gyakorlati tudás

A fiatalok életében gyakran a továbbtanulás az első jelentős és látványos mérföldkő, amikor elkezdik (többé-kevésbé) önálló életüket. Az egyetemre vagy más intézményekbe való beiratkozás, az önálló lakhatás és a saját költségvetés kezelése nem csekély kihívás, sem a szülőnek, sem a gyereknek – ennek kimenetele pedig akkor lesz sikeres, ha elég korán elkezdjük bevezetni a gyerekeket a pénzügyek világába.

Milyenek a mai fiatalok?

Azt, hogy a Z generáció, azaz a 1997-2002 között születettek hogyan gondolkodnak a pénzről, több tényező is befolyásolja. A magyar lakosságot vizsgáló reprezentatív kutatások egyértelműen azt mutatják, hogy a szülői és családi minták hatással vannak a pénzügyi választásainkra. A minták azonban sokfélék lehetnek: egyrészt minden családban vannak rossz emlékek, például a 2008-as pénzügyi válság időszakából, vagy egy rosszul sikerült devizahitel-felvétel – ezek a tapasztalatok mind meghatározzák azt, hogy a szülők mit közvetítenek a gyerek felé (például mit gondolnak a hitelfelvételről). Ugyanakkor ezt a korosztályt már születése óta körülvette a digitális technológia és az online világ – és erre a tudásra bátran támaszkodnak is, nemcsak a pénzügyeikben, hanem a mindennapi életük során is.

A birtoklás helyett fontosabbá váltak az élmények, akár a munka-magánélet viszonyában is. A munkában azt látni, hogy ők már kevésbé hajlandóak feladni a magánéletüket, a szabadságukat egy-egy jobban fizető állásért, ami esetleg egy helyhez, vagy irodához köti őket. Sokkal gyorsabban váltanak, ha a munkában már nem kapják azt az élményt, amit keresnek. A pénzügyekkel kapcsolatban is máshogyan gondolkodnak. Távol áll tőlük az, hogy alárendeljék a szabadságukat, függetlenségüket egy lakás vagy autó megvásárlásához szükséges takarékoskodásnak. Mivel anyagi forrásaik szűkösebbek, de mindenhonnan azt látják, hogy az életet most kell élni, különben lemaradnak, hajlamosak a pénzüket digitális eszközökre, utazásra költeni.

A pénzügyi függetlenedés azonban nem pusztán arról szól, hogy a fiatalok képesek pénzt keresni, hanem arról is, hogy tudatosan és felelősen kezelik megkeresett pénzüket. Ahhoz, hogy ezt elérjék, már korán, egészen kis korban el kell kezdeni a pénzügyi tudatosság fejlesztését. A gyermekeknek meg kell ismerniük ehhez az alapvető pénzügyi fogalmakat, mint például a megtakarítás, a költségvetés, és a gazdaságos vásárlás. De milyen módon tanulhatják meg a fiatalok a pénzkezelés alapjait és hogy válhatnak pénzügyileg független felnőtté?

Nem lehet elég korán kezdeni!

A pénzügyi tudatosság alapjainak kialakítása kiemelten fontos, így érdemes minél előbb megismertetni a gyerekekkel a pénzügyi fogalmakat, és a pénz értékét. Érdemes kihangsúlyoznunk számukra, hogy a pénz nemcsak egy fizikai dolog vagy egy digitális szám a bankszámlán, hanem egy eszköz, amely képes befolyásolni az életüket. A pénz segítségével pedig előre tervezhetnek, megtakaríthatnak, és elérhetik kitűzött céljaikat. Az első lépés a pénz értékének megtanításában, hogy a legkisebbek megértsék, mi is az a pénz, és hogyan működik. Ennek a legjobb módja az, ha valós tapasztalatot szereznek vele. Ehhez adhatunk nekik készpénzt ajándékba, zsebpénzként vagy jutalomként. Erre a célra akár saját bankszámla is nyitható a gyermekek részére, például MBH Zsebpénz számlacsomag formájában, amely már a 7. életév betöltését követően igényelhető.

Pénzügyi alapkészségek fejlesztése

Iskolásoknál fontos, hogy már ne csak elméletben, hanem gyakorlatban is mutassuk meg nekik, hogyan kell kezelni a pénzt, például személyes példákon keresztül. A bankszámlák használata az egyik legfontosabb pénzügyi alapvetés, így hát tanítsuk meg a fiataloknak, hogy milyen típusú bankszámlák léteznek, és hogyan kell használni őket. Ismertessük meg velük az online bankolás lehetőségeit, az egyszerűbb pénzügyi tranzakciókat, például csekkbefizetést vagy átutalást, tanítsuk meg nekik, hogyan is működik ez a gyakorlatban.

Ha elérik a megfelelő kort, felelősségüket tovább növelhetjük az MBH Diák Számlacsomaggal, amely 14-25 éves kor között elérhető a fiatalok számára. A számlacsomag 0 forintos korlátlan számú bankkártyás vásárlást, Netbank és Mobilalkalmazás szolgáltatást, Mastercard Standard, illetve Visa Classic kártyát foglal magába.

Végső cél a pénzügyi függetlenedés

Mivel a mai fiatalok, a Z generáció pénzügyi információi széles körből származnak – és ebbe nyugodtan értsük bele a TikTokot, Redditet vagy a Facebook-csoportokat –, fontos, hogy tudják, hogyan szűrjék meg a releváns információkat a zajos online, és gyakran ellenőrizetlen környezetből. Érdemes velük megosztani hiteles pénzügyi forrásokat, például megbízható pénzügyi weboldalakat és könyveket. Beszéljünk velük a pénzügyi alapelvekről, a költségvetéskészítésről, az adózásról és a hitelekről is.

Ha megfelelő mennyiségű információval rendelkeznek, gyerekeink magabiztosabbak lesznek pénzügyi téren is, így a szülőktől való pénzügyi függetlenedés nem ijesztő, hanem izgalmas lesz számukra. Fiatal felnőttként már egyszerűbb lehet számukra belevágni egy befektetésbe, hiszen nemcsak kockázatvállalási készségük lesz így kifinomultabb, de fokozatosan a kellő tapasztalatot is megszerzik, és a döntéseik felelősségét is megtanulják, mire valóban függetlenednek.

Az MBH Banknál elérhető MBH Diákhitel Számla pedig megkönnyítheti a fiatal felnőttek pénzügyi függetlenedését, hiszen új és meglévő diákhitel mellé egyaránt igényelhető, díjmentes számlavezetést, 0 Ft-os használati díj mellett 100%-ban újrahasznosított anyagból készült bankkártyát, díjmentes korlátlan bankkártyás vásárlást, valamint kedvezményes utalást és készpénzfelvételt biztosít.

EBKM 0,01%. Az MBH Diák Számlacsomag és MBH Diákhitel Számla részletes leírását és az igénybevétel feltételeit az MBH Bank Nyrt. Lakossági számlavezetési hir­detmény és a Lakossági forint vagy deviza fizetési számla általános szerződési feltételek, az Elektronikus Szolgáltatások Általános Szerződési Feltételei valamint az MBH Bank Nyrt. Általános Üzlet­szabályzata és Függelékei tartalmazzák.

MBH Diák Számlacsomag számlanyitási feltételei: MBH Diák Számlacsomag számlanyitás feltétele tanulói, hallgatói jogviszony megléte és 14 - 25 év közötti életkor. A számlanyitás 14 - 18 éves kor között a törvényes képviselő jóváhagyásával, 18 éves kor fölött önállóan lehetséges.

A MBH Diákhitel Számla számlanyitás feltételei: Diákhitel szerződés. A kedvezményes számlára azon ügyfelek jogosultak, akik már elindították hiteligénylésüket a Diákhitel Központnál, és a Diákhitelre való és így a számlanyitásra való jogosultságukat a Diákhitel Központ az MBH Bank Nyrt. részére igazolta.

Az MBH Diák számlacsomag és MBH Diákhitel Számla esetében érvényességi idő kerül alkalmazásra, az érvényességi idő lejáratát követő­en, csomagváltás vagy a számlacsomagra történő újraszerződés hiányában a Lakossági számlavezetési hirdetményben fog­lalt MBH Belépő Számlacsomag kondíciói lesznek az irányadóak.

Az MBH Bank bankszámlái és betétek az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) által biztosítottak. További részletek és feltételek a www.oba.hu oldalon találhatóak.

Ezt a cikket nem a Dívány szerkesztősége készítette. Bővebben a PR cikkről, mint hirdetési formátumról itt olvashat.
Oszd meg másokkal is!
Érdekességek