1. Cukoralma (Annona squamosa)
Amerika trópusi részén őshonos, de Pakisztánban, Indiában és a Fülöp-szigeteken is terem. A gyümölcs fenyőtobozra hasonlít, de annál jóval nagyobb, nagyjából tíz centiméter átmérőjű. A kemény héj alatt a fehéres színű illatos hús íze pudingra emlékeztet.
2. Szentdomingói barackfa (Mammea americana)
Dél-Amerikában őshonos örökzöld, Floridában és Hawaiion is megtalálható, de Dél-Afrikába és Délkelet-Ázsiába is került belőlük. Bogyós gyümölcse 20 centiméteresre is megnőhet, kérge vastag, belül lágy narancs vagy sárga gyümölcspép van, közepén általában egyetlen maggal, de a nagyobb gyümölcsökben akár négy is elfér. A lágy húsa édes és illatos.
3. Krémalma vagy csirimojó (Annona cherimola)
Ez a gyümölcs Dél-Amerika hegységeiben terem. Húsa nagyon illatos, állaga tejsodóhoz hasonlít. Az íze olyan, mintha a banán, maracuja, papaya és ananász keveréke volna. Ezt egy turmixban is meg lehet csinálni, de a gyümölcs eredeti ízét már Mark Twain is magasztalta, aki 1866-ban kijelentette, hogy a “legfenségesebb gyümölcs, amit ember valaha ismert, a csirimojó”.
4. Kelet-indiai-kenyérfa, szentjánoskenyérfa (Artocarpus altilis)
A szentjánoskenyérfa a Fülöp-szigetekről származik. A nagy méretű fa gyümölcse hasonlít a banánra abban, hogy az érett termés nyersen is fogyasztható, de az éretlen csak sütve finom. A nevét is innen kapta: az elkészített zöld gyümölcs íze frissen sült kenyérre emlékeztet. A hawaii hitvilág szerint, az első kenyérfa Kü istenség áldozatából nőtt ki, és ez mentette meg a szigetlakókat az éhhaltól. Fájából máig lakóépületeket, szörfdeszkákat és hangszerek készítenek.
5. Langszat (Lansium domesticum)
Duku és a langszat két nagyon hasonló, egész Ázsiában megtalálható gyümölcs. Ugyanannak a családnak a tagjai, ízre és kinézetre azonos növények, egy különbséggel: a langszat gyümölcs héja latexet tartalmaz, ami nem mérgező, de a gyümölcs bőre kissé ragad, a duku viszont könnyen hámozható. Belülről öt részre oszlik, néhányban keserű magok ülnek. Ettől eltekintve nagyon édes a húsa és számtalan módon elkészíthető. Kiszárítják, mint a szőlőt, de az ázsiai konzervgyárakba is sok kerül.
6. Hamis licsi (Nephelium lappaceum)
Érdekes gyümölcs, ami kívülről borotválatlan eperre hasonlít, belülről pedig licsire. Délkelet-Ázsiában őshonos, de Costa Ricában is található kisebb, elvadult változata, de ott kínai nyalókának hívják. A gyümölcs ovális, 3-6 cm nagyságú. Héja könnyen hámozható, belül a puha hús meglehetősen édes, enyhén keserű mellékízzel.
7. Csillagalma (Chrysophyllum cainito)
Közép-Amerika alacsonyan fekvő területein őshonos. Az örökzöld levelek alsó része messziről aranyszínű fénnyel csillog, a fa apró, édes illatú virágokat hoz. Gyümölcse kerek, bíbor színű és vastag, latex-tartalmú héja vastag. Ha keresztben kettévágjuk, a gyümölcs csillag alakú. Húsa friss, intenzíven édes ízű.
8. Uborkafa vagy karambola (Averrhoa carambola)
Magyarországon a 20. század elején még uborkafának nevezték, de a Fülöp-szigeteken őshonos növénynek semmi köze az uborkához. A nagyjából tíz méterre megnövő fa Ázsiában, Floridában és Dél-Amerikában is elterjedt. A gyümölcs hosszában öt gerinc fut végig, ha kettévágjuk, ez is csillag alakú. C-vitaminban és antioxidánsban gazdag. A sárgán érik, külseje kissé gyantás de az egész termés ehető. Lédús és ropogós.
+1 Csodabogyó (Synsepalum dulcificum)
Ami ezt a nyugat-afrikai gyümölcsöt szokatlanná teszi, az a benne található miraculin nevű cukorpótló anyag és glikolproteinek. A gyümölcsnek nagyon alacsony a cukortartalma, de mégis minden étel édesnek tűnik, nagyjából fél-egy óráig. Ezek a molekulák – a hatásmechanizmusuk még nem teljesen tisztázott - megváltoztatják az ízlelőbimbók alakját, ezért, ha bármilyen savas étellel kerülnek kapcsolatba, a receptorok az agy felé mindig az édes íz ingerét közvetítik. Tehát akár ecetet is ihatunk egy falás bogyó után, az is pezsgő-ízűnek tűnik. A hetvenes években megpróbálták bevezetni a fogyókúrás termékek piacára, mivel tulajdonképen bármilyen étel ízét édessé alakítja át, anélkül, hogy az elfogyasztott kalóriamennyiséget befolyásolná. A profitját féltő cukorlobbi nyomására ételadalékká nyilvánították, de az utóbbi években újra megjelent, egyelőre csak mint kóstoló-partik érdekessége.