A lábfájdalom gyakori panasz, melynek oka a legtöbbször zúzódás, izomláz, esetleg csonttörés. A legtöbb esetben az illető tisztában van a probléma okával, azonban olykor különösebb ok nélkül megmagyarázhatatlan fájdalom is felléphet, mely a hosszas pihentetés ellenére is vissza-visszatér. Azt már megtudhatta, milyen rossz szokásokkal árthat a lábának, most leírjuk, mi van akkor, ha azokra odafigyelve is megmarad a kellemetlen fájdalom.
Vénás keringési zavar
A vénás keringési zavar sokak szerint csupán az idősebb korosztály tagjait sújtják, így a lábfájdalom hétterében kevesen gondolnak erre a problémára, pedig már a 20-as években is kialakulhat. A visszerek ekkor kitágulnak és a folyadék visszaszállítása elégtelenné válik.
A visszeres lábfájdalomra jellemző, hogy döntően sok állás, ülés után, este jelentkezik feszülő érzéssel - bár előfordulhat a nap bármely szakaszában is. A láb ilyenkor a vissza nem szállított folyadék miatt megdagad, ödémássá válik.
„Már a 20-as éveim elején kezdődtek a panaszaim, amikor estére a jobb lábam iszonyúan elfáradt. Mivel masszőrként dolgozom, a sok állásnak tudtam be. Persze sokan mondták a környezetemből, hogy biztos a visszerektől fáj, hiszen az álló munkát végzőknél ez gyakori probléma, de én szentül meg voltam arról győződve, hogy nem ez az ok, hiszen nem voltak kitüremkedő ereim. Mikor elmentem orvoshoz, csinált ultrahangot, és kiderült, hogy bizony vannak kitágult vénáim, csak még nem jöttek elő. Felírt nekem gyógyharisnyát, amit mindig viselek munka közben, azóta sokkal jobb” - meséli Dia.
Baker ciszta
Bár igen keveset lehet róla hallani, ennek ellenére igencsak gyakran áll a rejtélyes lábfájdalom hátterében. Ilyenkor valamilyen probléma – ízületi gyulladás, sérülés, porckopás – miatt fokozódik az ízületi folyadék termelődése, aminek hatására egy folyadékkal teli ciszta alakul ki a térdhajlatban. Ez az esetek többségében fájdalommal jár, ami korlátozódhat csak a térdhajlatra, de érintheti akár az egész lábat is. Kezelése gyulladáscsökkentő injekcióval, a ciszta lecsapolásával, esetleg fizikoterápiával történik.
Trombózis
A hormonálisfogamzásgátlók elterjedése miatt egyre több fiatal nőnél alakul ki trombózis, mely akár életveszélyes tüdőembóliához is vezethet, amennyiben a kialakult vérrög a véráramba kerül. Bár tipikus tünetei közt a fájdalmon kívül az érintett láb dagadása és elszíneződése is szerepel, előfordulhat, hogy csupán a feszítő érzés hívja fel rá a figyelmet. Éppen ezért ha az egyik lábában nem szűnő, mozgásra élesebb fájdalom jelentkezik, érdemes orvoshoz fordulni a trombózis kizárása céljából!
„Mivel rendszeresen sportolok, megszoktam már, hogy olykor a túlerőltetés miatt megfájdul a lábam, így kezdetben nem is tulajdonítottam nagy jelentőséget annak, hogy fáj a bal lábam. Pár nap múlva arra lettem figyelmes, hogy míg az izomláz csillapodni szokott, addig most egyre rosszabb lett. Még ekkor sem gondoltam semmi rosszra, mert más tünetem nem volt. Aztán az egyik nap gyors zuhanyzás helyett engedtem magamnak egy jó meleg fürdőt, amikor hirtelen rosszul lettem, légszomjam volt. A feleségem azonnal mentőt hívott, majd a kórházban kiderült, trombózisom volt, és a vérrög pedig tüdőembóliát okozott. Most már azt mondom, szerencsésen megúsztam, rosszabb kimenetele is lehetett volna” – meséli Bálint.
Dr. Szélessy Zuzsanna hematológus főorvosnő szerint bár a tüdőembólia egy életveszélyes állapot, ám ha idejében kezelik, akkor a beteg jó eséllyel felépül és teljes életet élhet, sőt akár - ha mértékkel is, de - még sportolhat is. Viszont azt érdemes tudni, hogy ha egyszer már valakinél kialakultak vérrögök, akkor utána a trombózis ismétlődésének esélye lényegesen megnövekszik. Éppen ezért az utánkezelés kiemelt fontossággal bír, így a rendszeres szakorvosi kontroll elengedhetetlen, továbbá fél-1 évig ajánlott vérhígítót szedni a további problémák elkerülése céljából.- olvasható a Trombózisközpont sajtóközleményében.
Probléma a gerincben
„A lábfájdalmak egy részénél nem is a láb, hanem a gerinc érintett. Az ágyéki gerincből kiinduló kisugárzó fájdalom az isiász, ami az ágyéki gerincsérv gyakori tünete. Ekkor a gerincoszlopra nehezedő nyomás miatt a porckorong kocsonyás állománya kitüremkedik, nyomás alá hozva az idegeket. Ekkor a fájdalom a derék, comb hátsó része, térd külső oldala és a külső boka mentén fut végig. Zsibbadással, nyugalmi panasszal is jár.”- mondja dr. Váradi Éva, a Fájdalomközpont reumatológus főorvosa, aki hozzátette, további ismertetőjele, hogy a fájdalom provokálható, pl. köhögéssel. Idegbecsípődés, isiász esetén helyi, gyulladáscsökkentő injekciós kezelés javasolt, ami kiegészíthető akupunktúrával, illetve guna injekciós terápiával, ami keringésjavító hatása révén a fájdalomért és a gyulladásért felelős anyagot gyorsabb eltávozását segíti elő.