Ezért lehet veszélyes antibiotikumot szedni vírusfertőzés esetén

Így védekezzünk a vírusok és a baktériumok ellen

GettyImages-945264466 (1)
Olvasási idő kb. 6 perc

Ha tisztában vagyunk azzal, hogyan terjednek a légúti betegségek, az egészségünket is hatékonyabban megvédhetjük a kórokozókkal szemben. Ugyanis egyáltalán nem mindegy, hogy vírusokkal vagy baktériumokkal kell felvennünk a harcot.

Ha szeretnénk megúszni a közelgő influenzajárványt, jó, ha a légúti fertőzések elkerülésére szolgáló megoldások mellett azt is tudjuk, hogy a megbetegedést okozó különböző fertőzések milyen módon terjedhetnek.

Vannak jótékony és kártékony baktériumok is

A baktériumok és a vírusok a bennünket körülvevő környezetben mindenütt megtalálhatók. Éppúgy jelen vannak a testünkön, a levegőben, az elfogyasztott ételeken és azokon a felületeken is, melyeket megérintünk. Míg sok közülük viszonylag ártalmatlan, némelyik akár súlyos fertőzést és hosszan tartó betegséget is okozhat.

A vírusok és a baktériumok olyan kicsik, hogy csak laboratóriumi körülmények között láthatók
A vírusok és a baktériumok olyan kicsik, hogy csak laboratóriumi körülmények között láthatókD-Keine / Getty Images Hungary

Annak ellenére, hogy a kórokozók olyan kicsik, hogy szabad szemmel nem láthatók, hatékonyan felléphetünk velük szemben, és megállíthatjuk a fertőzések terjedését. A siker érdekében fontos tudni, hogy baktériummal vagy vírussal állunk-e szemben.

A cikk az ajánló után folytatódik

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Mik azok a baktériumok?

A baktériumok élő mikroorganizmusok, amelyek sejtosztódással önállóan is képesek szaporodni. Nem mindegyik baktérium veszélyes. Vannak az emberek számára nélkülözhetetlen jó baktériumok: ilyenek például az emésztőrendszerben lévők, vagy amiket a joghurt-, a sajt- és a gyógyszergyártás során használnak. Vannak azonban olyan rossz baktériumok is, amelyek fertőzéseket és betegségeket okozhatnak. 

Sok baktérium megtalálható a gyakran használt tárgyakon, például egy billentyűzeten
Sok baktérium megtalálható a gyakran használt tárgyakon, például egy billentyűzetenmixetto / Getty Images Hungary

A baktériumok főként a meleg és nedves helyeken szaporodnak. Ilyen például a vécé, a fürdőszoba, a konyha, illetve a gyakran használt tárgyak, például a villanykapcsoló, billentyűzet, telefon, de még a textíliákon is lehet belőlük. 

Egyes baktériumok azonban rendkívül alacsony hőmérsékleten, akár a hűtőszekrényben is képesek elszaporodni.

Baktériumok által okozott betegség például a gyomor-bél hurut, az agyhártyagyulladás, a kötőhártya-gyulladás, a fogszuvasodás, a különféle ételmérgezések, a húgyúti, bél- és bőrfertőzések, illetve az olyan fül-orr-gégészeti fertőzések, mint a hörghurut, a fülgyulladás és a mandulagyulladás.

Így védekezhetünk a baktériumok ellen

A baktériumokkal szembeni legegyszerűbb védekezés, ha szappanos vagy alkoholos kézfertőtlenítővel kezet mosunk. Különösen fontos ez vécéhasználat után, étkezés előtt vagy mások által is gyakran használt tárgyakkal való érintkezés után, például tömegközlekedés során. Fontos, hogy mindig alaposan megtisztítsuk és fertőtlenítsük azokat a felületeket, amelyek élelmiszerekkel érintkeznek, az élelmiszereket pedig hőkezeléssel csírátlaníthatjuk.

A meleg vizes alapos kézmosás elengedhetetlen, ha meg akarunk szabadulni a baktériumoktól
A meleg vizes alapos kézmosás elengedhetetlen, ha meg akarunk szabadulni a baktériumoktólskynesher / Getty Images Hungary

Mik azok a vírusok?

A nem sejtes szerveződésű, szubmikroszkopikus vírusok – a baktériumokkal ellentétben – nem képesek önállóan szaporodni. Ahhoz, hogy elterjedjenek az egész testben, előtte be kell jutniuk egy élő sejtbe. A folyamat során azonban a gazdasejtet elpusztítják, és súlyos tüneteket okoznak a szervezetben.
A vírusok a beteg ember sejtjeiben találhatók meg, éppen ezért bizonyos fertőző vírusok, például az influenza esetében a terjedés elkerülése érdekében ajánlott távol maradni a már megbetegedett embertől.

A vírus által megbetegített emberektől jobb, ha távol tartjuk magunkat
A vírus által megbetegített emberektől jobb, ha távol tartjuk magunkatWestend61 / Getty Images Hungary

A vírusok megtalálhatók továbbá a tárgyakon is, ráadásul itt igen hosszú ideig életben maradnak. Ez akkor fordulhat elő, ha egy vírusfertőzéstől megbetegedett ember megérinti például az ajtókilincset, a villanykapcsolót, a telefont vagy a korlátot. 

De terjedhet a vírus a levegőben is.

A vírus által okozott influenza abban különbözik más légúti fertőzésektől, hogy sokkal gyorsabban elterjed, mint egy „sima” vírusos megfázás. Azok, akik egy térben tartózkodnak, sokkal gyorsabban elkapják egymástól, ha például egy fertőzött ember egy másik ember közelében tüsszög vagy köhög, és ezáltal a levegőbe juttatja a vírust.

Az influenza mellett vírus által okozott betegségnek számít a megfázás, a kanyaró, a bárányhimlő, a mononukleózis, a herpesz, a HIV, a himlő vagy a májgyulladás.

Így védekezhetünk a vírusok ellen

A vírusok terjedésének elkerülése érdekében köhögéskor, tüsszentéskor használjunk eldobható papír zsebkendőt. Szintén nagyon fontos a szappanos vagy alkoholos kézmosóval történő kéztisztítás, illetve elengedhetetlen a vírustól megbetegedett személy által megérintett textíliák, tárgyak rendszeres tisztítása és fertőtlenítése.

Köhögés és láz esetén jobb, ha otthon maradunk
Köhögés és láz esetén jobb, ha otthon maradunkAnastasiia Krivenok / Getty Images Hungary

Vírusfertőzés elkerülése érdekében ne érintsük meg mosatlan kézzel a szemünket, az orrunkat és a szánkat. Ha pedig már megbetegedtünk, a fertőzésveszély csökkentése érdekében maradjunk otthon. Különösen igaz ez akkor, ha köhögünk és lázasak vagyunk. Szükség esetén pedig használjunk arcmaszkot.

Antibiotikumok és az immunrendszer

„A megelőzés, prevenció szempontjából tulajdonképpen mindegy, hogy baktériumról vagy vírusról van szó” – mondja dr. Bodor Éva szakgyógyszerész. „Az erős, ellenálló, kipihent, egyensúlyban lévő szervezet könnyebben küzdi le a fertőző betegségeket, kórokozótól függetlenül. A higiéniai szabályok szigorú betartása is segíthet. A gyógyszeres kezelésben van különbség: baktérium okozta fertőzés ellen vannak antibiotikumok, amelyek segítik a szervezet megküzdését, és csökkentik a fertőzőképes kórokozók számát, míg a vírusokkal szemben csak az immunrendszerünkre számíthatunk, illetve néhány olyan készítményre, ami az immunrendszert támogatja a hatékony működésben. A terjedés szempontjából sincs jelentős különbség közöttünk, hiszen a cseppfertőzés, levegő, testnedvek, tárgyak mindkettőt terjeszthetik. A klasszikus náthás, taknyos betegségek 90%-át vírusok okozzák, tehát az antibiotikumok szedése teljesen hatástalan, felesleges, sőt, káros, mert az immunrendszert gyengíti a bélflóra baktériumainak megtizedelése által.” 

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek