Veszélyes parazitát hozhatsz haza a nyaralásról: szakértő figyelmeztet

veszelyes-nyaralas-200361157-001
Olvasási idő kb. 3 perc

Bár évszaktól függetlenül terjed, a nyaralások időszakában még inkább megugrik az ágyi poloskák száma – hívja fel a figyelmet a Semmelweis Egyetem. Eláruljuk, hogyan előzhető meg a veszély.

Nagyobb elővigyázatosságot javasol Paulovkin András, a Semmelweis Egyetem Fertőtlenítő Állomásának szakmai vezetője, aki azt tanácsolja, hogy amint észleljük, azonnal jelentsük is az ágyipoloska-fertőzést. 

Ezek a fertőzés jelei

Az ágyi poloskák problémája különösen nyáron, az utazási és fesztiválidőszak alatt válik égetővé. Az egyetem oldalán olvasható közlemény szerint a gyakori vendégváltás, a sok utazás és a szálláshelyek váltogatása kedvez az élősködők terjedésének, hiszen ezek az apró rovarok könnyen hurcolhatók egyik helyről a másikra. Poloskafertőzésre hívják fel a figyelmet

a matracon, ágyneműtartóban vagy résekben koncentráltan megjelenő, apró, barnás pöttyök, de további jel lehet a levedlett bőr, a peték vagy a már elpusztult rovarok. 

Komoly veszélyt jelenthet, ha nyaralásból ágyi poloskát hurcolunk haza
Komoly veszélyt jelenthet, ha nyaralásból ágyi poloskát hurcolunk hazaHit Stop Media / Getty Images Hungary

Így előzhetők meg a veszélyek

Utazás során kiemelten fontos, hogy a poggyászunkat ne tároljuk az ágy mellett, az ideális megoldás, ha a bőröndöt a fürdőszobában tartjuk, miután az ágyi poloska érzékeny a páratartalomra. A szakértő szerint a ruháinkat célszerű zsákokban tartani, amelyekből egyet hasznos elkülöníteni a szennyesek számára is. Fontos tudni, hogy az ágyi poloska mozgáskörzete általában 1-3 méter, így olyan helyre bújik, ahová könnyen visszatérhet, éppen ezért fontos, hogy alaposan átvizsgáljuk a szálláshelyet.

Az ágyi poloska elsősorban a nyugalmi állapotban lévő embereket keresi, vérszívása szinte észrevétlen, és a csípése sem jár mindig tünetekkel.

Ezt tegyük nyaralás után, otthon

A szakértő azt javasolja, hogy hazaérkezéskor a ruháinkat azonnal tegyük mosógépbe, ne tároljuk a lakásban, kertes házban pedig célszerű a bőröndöt még a kültéren kiüríteni. Nagyobb fertőzés esetén a rovarok akár a tiszta ruhákra is rákerülhetnek, így ezek megfelelő tárolására és tisztítására is figyelni kell. 

Segítenek a rovarirtók

A legjobb védekezés a rovarirtó szerek használata, bár a vegyszeres kezelés mellett hatékony lehet a gőzölés is. A magas hőmérséklet minden fejlődési stádiumban elpusztítja a rovarokat, beleértve a petéket is, amelyek ellenállnak a legtöbb vegyszernek. A szakemberek által beltérben használt irtószerek általában nem jelentenek veszélyt az egészségre, hatásuk körülbelül három hónapig tart. Hasznos tudni azonban, hogy a szálláshelyeken az évi két alkalommal előírt vegyszeres irtás sem nyújt feltétlenül védelmet a poloskák ellen.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek