Veszélyes szuperbaktériumra figyelmeztet a WHO: senki nincs biztonságban tőle

veszelyes-bakterium-823447756
Olvasási idő kb. 4 perc

Egyre több országból érkeznek jelentések a Klebsiella pneumoniae baktériumok veszélyes törzseiről. Ezek olyan fertőzéseket okozhatnak, amelyekkel szemben tehetetlenek vagyunk.

Riadót fújt az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egy hipervirulens szuperbaktérium miatt. A figyelmeztetést azután adták ki, hogy kiderült: a Klebsiella pneumoniae baktérium rezisztens törzsei világszerte súlyos megbetegedéseket okoznak. Ezekről a baktériumokról még viszonylag keveset tudunk, a WHO ezért a fenyegetés tükrében nagyobb éberségre szólította fel a világ országait. Eközben vannak, akik attól tartanak, hogy

a szuperbaktérium okozhatja a következő nagy világjárványt.

Benned is ott élhet a veszélyes szuperbaktérium

A K. pneumoniae egy szinte mindenütt jelenlévő baktérium, amely megtalálható a talajban, illetve az emberi mikrobiomban is, a testünkön vagy a szervezetünkben élő ártalmatlan, számunkra hasznos baktériumok társaságában. Alapvetően ez a baktérium sem okoz gondot, amikor a szánkban, a bőrünkben vagy a bélrendszerünkben él, mégis előfordul, hogy megbetegedéshez vezet – különösen akkor, ha a tüdőbe vagy a test más részeibe kerül.

Könnyen megbetegítheti az egyébként is rossz egészségügyi állapotú és/vagy legyengült immunrendszerű embereket.

A veszélyes baktérium által okozott fertőzés elsősorban a tüdőt támadja meg
A veszélyes baktérium által okozott fertőzés elsősorban a tüdőt támadja megKateryna Kon/science Photo Libra / Getty Images Hungary

Más veszélyes baktériumokhoz hasonlóan a K. pneumoniae is folyamatosan fejlődik, hogy ellenálljon az antibiotikumoknak, ami komoly problémát jelent. Az utóbbi években az orvosok egyre gyakrabban találkoznak a hvKp-nek nevezett hipervirulens törzzsel. Ennek egyik altörzse, a hvKp ST23 az immunhiányos és egészséges embereknél egyaránt súlyos fertőzést okozhat, miközben ellenáll a karbapenem néven ismert antibiotikumoknak. Utóbbiakat jellemzően akkor vetik be a szuperbaktériumokkal szemben, amikor minden más kezelési mód csődöt mond.

Mindez azt jelenti, hogy az orvosok gyakorlatilag tehetetlenek a baktériumok által okozott fertőzésekkel szemben, és csak abban reménykedhetnek, hogy a betegek szervezete képes lesz önállóan legyőzni azokat.

Már 16 országban okozott fertőzést

A WHO adatgyűjtéséből kiderült, hogy eddig már 16 országból – köztük az Egyesült Államokból, Kanadából, az Egyesült Királyságból és Japánból – jelentettek a hvKp törzshöz kötődő eseteket, ebből 12 konkrétan az ST23 altörzshöz tartozott. A szervezetnél úgy gondolják, hogy a jelentett esetek csupán a jéghegy csúcsát jelentik, mivel egyelőre nem állnak rendelkezésre az ilyen fertőzések megbízható és gyors kimutatásához szükséges eszközök.

Nincs olyan gyószer, ami hatna ellene
Nincs olyan gyószer, ami hatna ellenenicolas_ / Getty Images Hungary

„A hvKp azonosítása kihívást jelent, mivel azt a rendelkezésre álló laboratóriumi kapacitás határozza meg szekvenálási tesztek vagy specifikus markerek elemzésével, amelyek hipervirulenciát jelezhetnek, így a baktériumtörzsel összefüggő fertőzések előfordulását alábecsülhetik” – áll a szervezet jelentésében.

A WHO első körben mérsékelt kockázatúnak értékelte a hvKp ST23 altörzs által képviselt fenyegetést, ugyanakkor elismerte, hogy

sokkal több adatra lesz szükség annak megértéséhez, hogy pontosan mekkora problémával állunk szemben.

A szervezet egyúttal felszólította tagállamait, hogy tegyenek nagyobb erőfeszítéseket a hvKp-törzsek észlelésére a laboratóriumi és diagnosztikai kapacitások fokozatos növelésén keresztül.

A szuperbaktériumok által képviselt veszély a magyar kutatókat is foglalkoztatja. Ide kattintva megtudhatod, milyen megoldást találtak ki ellenük. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek