Ugyan a fél éves átmeneti időszak kifutásával már több mint egy hónapja éles az üvegvisszaváltási rendszer Magyarországon is, nem minden piaci szereplő éli meg teljesen pozitívan a változásokat. Az Economx egy magyar kisvállalkozás vezetőjétől érdeklődött a rendszer működésével kapcsolatban.
A lap egy akasztói szódásüzemből sport- és vitaminital-gyártóvá váló cégnél érdeklődött, amely cégvezető-tulajdonosa, Nagy Ervin úgy nyilatkozott, hogy vállalkozásuk igyekszik figyelni a környezetre, csomagolásai 100 százalékban újrahasznosíthatók. Korábban piaci cégek foglalkoztak azzal, hogy elszállítsák a hozzájuk hasonló gyártók hulladékát, ám a hulladékkezelést Magyarországon ma már a MOHU végzi.
Nem makulátlan az üvegvisszaváltási rendszer
A vidéki üzem vezetője szerint bár a főváros környékén zökkenőmentes a hulladékkezelés, vidéken sok településen akadozik, hiába van meg rá az igény.
„Tőlünk korábban erre szakosodott cégek vitték el a gyártásból származó fém, papír, műanyag-hulladékot, most viszont csak a MOHU-val szerződött partnereknek van erre lehetősége. Ilyen cégből egyelőre vidéken nagyon kevés van, nem sokan tudtak megállapodni a hulladékkezelővel”
– mondta a vállalkozó, akinek cége egyelőre egy nagy gyűjtőben tárolja a gyártási szemetüket.
Nagy Ervin szerint az is probléma, hogy az Európai Unió ugyan sokat próbál tenni az újrahasznosítható csomagolások begyűjtéséért és az újrahasználatért, de a nem egységes nemzeti szabályozási keretek nagy buktatókat hordoznak magukban.
„Mindez az összes gyártóra visszaüt, aki külföldre is szállít, hiszen minden nemzeti jogszabály más követelményt támaszt” – mondta.
A rendszer célja a körforgás lenne, de ez még távol van
A hulladékkörforgásban az is fontos szempont, hogy milyen hosszú az egyes csomagolások életciklusa, ami jelenleg minden újrahasznosítási kör alkalmával csökken. A ma ismert műanyagok és újragyártási eljárások ugyanis véges számú ciklust engednek.
„Az a cél, hogy italcsomagolásból italcsomagolás készüljön, ma még nem elérhető. Majd az lesz, mert a szakemberek dolgoznak rajta gőzerővel, de addig is a rendeleteket kell a fizikai törvényszerűségekhez igazítani, fordítva ez nem működik” – összegezte Nagy Ervin.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés