Idén 70 új keresztnévvel bővült a lista, de ezeket a neveket nem adhatod Magyarországon

GettyImages-588498133
Olvasási idő kb. 5 perc

Ma Magyarországon 2607 női, és 1963 férfiutónévből választhatunk gyermekünknek vagy akár saját magunknak, ha a szüleink döntése nem tetszik. Ha viszont ezekből sem találunk kedvünkre valót, kérvényezhetjük az adható utónevek között nem szereplő különlegességet is, amelyet a szakemberek vagy jóváhagynak, vagy nem.

2023-ban 469 kérelem érkezett a HUN-REN Nyelvtudományi Központjába, és 420 névvel kapcsolatban kérték a bejegyezést. Mindössze 70 esetben kapott zöld utat a megálmodott utónév. Egy évvel korábban magasabb volt az arány, akkor 541 névből 124-et engedett át az öttagú Névbizottság.

Vilmos helyett nem lehet Viliem

Az eddig be nem jegyzett nevekkel kapcsolatos kérelmek azonban nem csak szülőktől érkeznek.

„Előfordul, hogy valaki azzal keres meg minket, hogy egész életében például Böbinek vagy Janinak szólították, és ő szeretné, ha a hivatalos irataiban is ez a becézett forma szerepelne – mondja dr. Raátz Judit, a Nyelvhasználati és nyelvi tanácsadási kutatócsoport tudományos főmunkatársa. Az is előfordul, hogy ilyen esetekben nem is maga a névváltoztatásra vágyó küldi el a kérelmet – amely 2018 óta ingyenes –, hanem ezzel szeretnék őt meglepni a szerettei.”

A dél-amerikai után a török nevek tűntek fel a kérvényekben
A dél-amerikai után a török nevek tűntek fel a kérvényekbenAndreyPopov / Getty Images Hungary

Az, hogy honnan jön az ihlet, változik. Elég, ha feltűnik egy új, külföldi celeb, színész vagy sportoló, és a név már meg is jelenik a kérvények között.

Jó tíz éve még a dél-amerikai szappanoperákban elhangzó neveket kérték leginkább, mára a török sorozatokból szereznek ötleteket a különleges keresztnévre vágyó szülők.

„Nagyon gyakori, hogy egy már adható nevet szeretnének nem magyar helyesírással, például a Myrát, Beckyt vagy Rose-t – sorolja dr. Raátz Judit. Tavaly például a Kathy nevet szerették volna, és kérvényezték Keti, Kéti és Katie formában is. Az alapszabály az, hogy ha van rá magyar név, akkor nem lehet helyette az angol változat, és mivel a Katalin név adható Kataként vagy Katiként is, ezért semmi nem indokolja, hogy az angol formát engedélyezzük. Ugyanígy járt az is, aki Viliemnek szerette volna hívni a gyermekét; mivel ez a magyar Vilmos név angol megfelelője, ezért a magyar változatot ajánljuk.”

Katamara és Zararóza – A nevek, amelyek nem nyertek

Az elmúlt években nagyon divatossá váltak azok a női nevek, amelyek két név összevonásából keletkeztek. 

„Ezek leginkább német nyelvterületen népszerűek, de már itthon is adható az Annakata, Annaléna, Annamira, Annarita vagy éppen az Annaregina. Tavaly érkeztek olyan kérvények, amelyek szintén ilyen összetételekre irányultak, de a Katamara, a Zararóza vagy éppen a Larabella nem kapott engedélyt. Ezeknek egyrészt nincs megfelelője külföldön sem, másrészt nehezen kiejthetőek.”

Nők esetében jó néhány becézett forma is adható keresztnévnek. Anit például adhatják a szülők, de a Nusit nem, mert ez az Anna többszörösen becézett formája az Annusból ered. Ugyanakkor, férfinévre is van ilyen példa: a Lóránt becézése, a Lóci már önálló névként is adható, ahogyan például a Miska is.

Ő akár lehet Lóci és Miska is
Ő akár lehet Lóci és Miska isCatherine Delahaye / Getty Images Hungary

„A női névadásban szokás, hogy becézett formát használnak, sőt, például a zsidó neveknél ez igen gyakori – mondja a nyelvész. De például a lányoknál nem jellemző, hogy az anyjuk keresztnevét kapják, míg a fiúknál még a 70-es, 80-as években is elterjedt volt a névöröklés, azaz a kisfiúk az édesapjuk nevét vitték tovább.

Skandináviában előfordul, hogy úgy alkotják meg a gyermek nevét, hogy az anya és az apa nevéből teszik össze.

Hozzánk olyan kérés érkezett, hogy a Zoltán és a János nevet összevonva Zojánt szeretnének adni, ez azonban nem kapott engedélyt.”

Lolka nem lehet, Legolász igen

2023-ban szintén nem kapott zöld utat a Lolka, a Rüntyi, a Bimbi, a Csillagom – fiúnak szerették volna adni –, de érkezett olyan kérvény is, amelyben a Szentistván név szerepelt. Adható név viszont a Gyűrűk ura rajongóinak a Legolász, akik pedig az Artúr-mondakör kedvelői, akár Galahadnak is elnevezhetik a fiukat. 

„Igen divatosak már jó ideje a nőknél a viszonylag rövid nevek: a Lili, az Emma, a Mira, a Lara vagy éppen a Zoé, és egyre több olyan férfinév is adható, ami rövidített forma.”

A Nátánaelből Náel, a Filippóból Pipó, a Korbiniánból Korbin, míg a Santiagóból Tiágó rövidítés is az adható nevek listáján van.

A különleges nevet viselő gyerekeknek viszont lehet, hogy szembe kell néznie azzal, hogy nem lesz névnapja, vagy senki nem tudja, mikor ünnepel.

Ha engedélyezik is a nevet, nem biztos, hogy bekerül a naptárba
Ha engedélyezik is a nevet, nem biztos, hogy bekerül a naptárbaPantherius / Getty Images Hungary

„Mivel a névnap alapvetően katolikus hagyomány, a török sorozatból választott nevek – ha engedélyezik is – nem kerülnek be feltétlenül a naptárba. Ha rövidített formáról van szó, akkor általában az eredeti névnapot szoktuk javasolni. Ha például a Pipó nevet kapja a gyermek – amely a Filippo rövidítése –, akkor a Fülöp-napon, azaz május 1-jén vagy 26-án köszönhetik fel” – mondja dr. Raátz Judit, a Nyelvhasználati és nyelvi tanácsadási kutatócsoport tudományos főmunkatársa.

Ha szeretnéd kipróbálni, mennyit tudsz a keresztnevekről, oldd meg kvízünket is. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek