A Magyar Elektronikus Aláírás Szövetség Egyesület közleményében tisztázta, miként tudjuk elektronikus aláírásunkat használni a jövőben. Közleményükben fontos információt közölnek mind a magánszemélyek, mind a jogi szereplők tennivalóival kapcsolatban.
Az év elején több ízben fejezték ki aggodalmukat azzal kapcsolatban a szakemberek, hogy a Digitális Állampolgár applikáción belül nem mindenkinek működik az elektronikus aláírás lehetősége, az ügyfélkapus aláírási lehetőség pedig 2025. január elsejével megszűnt. A Magyar Elektronikus Aláírás Szövetség Egyesület (MELASZ) közleményében ezt a helyzetet tisztázza.
Az ügyfélkapus változás után is van lehetőség az aláírásra
Mint írják, a fennmaradó, támogató szolgáltatással integráltan nyújtható Azonosításra Visszavezetett Dokumentumhitelesítési szolgáltatás (AVDH) kizárólag űrlapbenyújtási folyamatban használható előreláthatólag 2025. október végéig, és az nem minősül 2025. január 1. napjától úgynevezett teljes bizonyító erejű magánokiratnak, ezért az alábbi közleményt adták közre:
„ Az AVDH helyett magánszemélyek számára magáncélra a Digitális Állampolgárság Program keretében nyújtott eAláírási funkció minősített elektronikus aláírást biztosít, melyet a Magyar Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság 2024.12.20. napjával nyilvántartásba vett, a szolgáltatás az ezen a napon közzétett DÁP mobilalkalmazás-frissítéssel használható, amint a tanúsítvány-kibocsátás a DÁP-regisztrált felhasználó részére megtörténik (a tanúsítvány-kibocsátás megkezdődött, erről az érintettek üzenetet kapnak, amely után az eAláírási funkciót aktiválni kell egy jelszó megadásával az alkalmazásban). Az eAláírás gazdálkodó szervezetek és jogi személyek képviseletére nem használható a törvény tiltó rendelkezése miatt.”
Arról is tájékoztatnak, hogy amennyiben valaki magánszemélyként nem szeretne DÁP-ra regisztrálni, továbbra is adott a lehetőség, hogy magáncélra szerezzen magának például a Microsec Zrt. vagy akár a NETLOCK Kft. által biztosított minősített elektronikus aláírást okostelefonjára.
A cégek így írhatnak alá elektronikusan
Gazdálkodó szervezetek és jogi személyt képviselők idén már piaci alapú minősített elektronikus aláírást kötelesek használni. Ezek költsége tájékoztatásuk szerint ma már nem magasabb havonta, mint egy BKV-bérlet ára, viszont a megfelelően tudatos felhasználás mellett az aláírás helyére történő utazás, valamint a papír-, nyomtatási és postaköltségen ez az összeg gond nélkül megtakarítható. Úgy vélik, ezek egyszerűbben és biztonságosabban használhatóak, mint az AVDH. A MELASZ azt is javasolja, hogy mindenki a lehető leghamarabb igényelje meg a számára megfelelő, hitelesített elektronikus aláírás tanúsítványt.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés