Charles Vance Millar polgári foglalkozása szerint ügyvéd, valójában pedig csodabogár volt. Toronto városának mágnása ugyanolyan élvezettel hódolt a sörhöz fűződő szenvedélyének, mint annak, hogy az emberek kapzsiságából saját szórakoztatására gúnyt űzzön. A legnagyobb poént végrendeletében vetette papírra: félmillió dollárt, mely mai értékén tízmilliónak felelne meg, ígért annak, aki furcsa versenyén első lesz.
Így zajlott a fura szülési verseny
A furcsa verseny egyáltalán nem túlzás: a feladat az volt, hogy tíz év alatt a lehető legtöbb utódot nemzze egy házaspár, törvényes köteléken belül.
A tízéves periódus lejártakor, 1936-ban még életben levő gyermekek száma alapján hirdettek győztest.
A bizarr feltételekkel kiírt versenyt Millar rokonai próbálták megfúrni, sajnálva a pénzt, de ez nem sikerült, végül tizenegy házaspár fordult rá a hajrában a gyerekgyártásra: a korabeli sajtó folyamatosan tudósított arról, ki hogyan áll.
Végül négy nő holtversenyben érte el a dobogó felső fokát 9-9 élő gyermekkel: két vigaszdíjat is kiosztottak ugyanakkor, az egyiket egy olyan tízgyermekes anya kapta, aki csemetéi felét egy második apától szülte, másikuk pedig szintén tíz babát szült, de négyüket hamar el is vesztette. A nekik szánt kompenzáció kedves ötletnek hangzik, de valójában azért kapták a pénzt, hogy be ne pereljék a verseny lebonyolítóit, akik csak Millar végakaratának megfelelően jártak el…
A történetet teljes egészében, minden fura fordulatával együtt elolvashatod a Dívány frissen megjelent könyvében, mely A szülési versenytől a bankrabló cipészekig – Meglepő hétköznapok a múlt század elejéről címet viseli. Vedd meg a könyvet, és látogass el velünk egy letűnt korba, amelynek bizarr, különös, izgalmas történetei megérdemlik, hogy újra meg újra felidézzük őket!
A Dívány könyve izgalmas időutazásra hív
Érdekes, talán elfelejtett történetek, amelyek formálták azt, ahogyan ma élünk, vagy éppen zsákutcát jelentettek az emberiség fejlődésében. Ma már elképzelhetetlen, ám egykor mindennapi gyakorlatok, retró háztartásvezetés, tilalmak és ajánlások: a Díványon nap mint nap azon dolgozunk, hogy cikkeink közt olyan izgalmas olvasnivalókat is találjatok, amelyek a múltba kalauzolnak benneteket.
Ezek a történetek időnként minket is meghökkentettek, amikor megírásuk során igyekeztünk a lehető legtöbb információt felkutatni velük kapcsolatban.
Hogyan lesz egy csapatnyi cipészből bankrabló? Hogyan kerülhetett sor arra, hogy az amerikai állam tízezreket mérgezzen meg saját állampolgárai közül? Mitől számított igazán férfiasnak valaki a századelőn, és hogyan fürdőzött meztelenül, mégis decens módon egy nő? Amikor ezeket a cikkeket írtuk, mi is örömmel utaztunk vissza az időben, ez pedig megihlette kötetünk ötletgazdáját, Bálint Lillát. Így született kedvenc, múlt század eleji sztorijainkat összegyűjtve a Dívány első saját könyve.
Az A szülési versenytől a bankrabló cipészekig – Meglepő hétköznapok a múlt század elejéről címet viselő kötetben legizgalmasabb történeteink összegyűjtésére vállalkoztunk. Hónapok munkájának eredményét most már te is a kezedbe veheted, ha a Feminashop kínálatából megrendeled – abban biztosak vagyunk, hogy találsz majd a kötetbe rendezett 42 történet közt olyat, amely felkavar, meglep, sőt, akár meg is ráz.
Meglepő és igaz sztorik
Anyaként nem volt könnyű megírni például azt, hogy még száz éve sem érzéstelenítették azokat a csecsemőket, akiknek műtétre volt szüksége – nem könnyű olvasni sem, így viszont megtudhatod, kinek köszönhető, hogy ma már egy babának sem kell szenvednie.
A századelő társkereső hirdetései közt böngésző összeállításunk ugyanakkor megmosolyogtat, egyben azt is megmutatja: pénzes férjet fogni már régen is cél volt.
Korabeli levelekből az is kirajzolódik könyvünk lapjain, hogy milyen volt a második világháborúban kamasz lánynak lenni, de más spórolási tippeket is eltanulhatsz dédanyáinktól, bár a toronyfőzést vagy a főzőládát valószínűleg nem fogod már így sem kipróbálni.
Hogy a jegesemberre nem kell várnod, az öröm, akárcsak az, hogy a nőket nem kötik már azok a szabályok, amelyeket száz évvel ezelőtt a patriarchális társadalom rájuk kényszerített. Tragikus és komikus történetek egyaránt felsorakoznak a kötet lapjain, van, amiből tanulhatsz, és akad olyan is, ami inkább elrettentő példának felel meg. Ha olvasnivalót keresel, rendeld meg mihamarabb a könyvet – amíg pedig nem érkezik meg, hallgasd podcastünk már elérhető epizódjait!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés