Airbnb működik a társasházadban? Ezt teheted, ha zavar

Kovács Eszter
GettyImages-1205089071
Olvasási idő kb. 5 perc

A társasházban működő Airbnb és rövid távra kiadó lakások zavaróvá válhatnak a lakók számára, ha a gyakran érkező vendégek miatt jelentősen megnövekszik a zaj. Mennyit kell eltűrniük az ott élőknek?

Mit tehet az, aki arra gyanakszik, netán tudja is, hogy a szomszéd lakásban a nagy jövés-menés, a zajok és egyéb zavaró események egy Airbnb vagy rövid távra is kiadó ingatlan miatt vannak? A Dívány arról kérdezte dr. Kajó Cecília jogászt, milyen jogaik vannak ilyenkor a lakóknak.

Engedély kell a lakóktól, ha a társasházban Airbnb-lakást akarnak működtetni

Mások tudta nélkül elvileg nem üzemeltethető Airbnb-szolgáltatás, indításához a szomszédoktól kell engedélyt kérni. A rövid távra kiadó lakásokhoz azonban még ez sem szükséges, így azoknak a lakóknak, akik arra gyanakodnak, hogy a társasházban egyre növekvő forgalmat ilyen típusú lakáskiadás okozza, először érdeklődniük szükséges.

Írásos engedély kell a szomszédoktól ahhoz, hogy a társasházban Airbnb-lakást működtessenek
Írásos engedély kell a szomszédoktól ahhoz, hogy a társasházban Airbnb-lakást működtessenekskynesher / Getty Images Hungary

„Az Airbnb-szolgáltatáshoz adószám szükséges, valamint muszáj bejelenteni a kerületi jegyzőhöz, és a szomszédoknak is engedélyezniük kell, méghozzá írásos formában. A működésükhöz regisztrálniuk szükséges a platformon” – mondja dr. Kajó Cecília. – „Amennyiben nem kértek engedélyt a szomszédoktól, akkor a lakóknak érdemes a hirdetési felületeken szétnézni, mivel valószínűleg reklámozzák valahol a kiadó lakást. Azonban, ha nem egy aktív, pusztán regisztrált lakásról beszélünk, akkor lehet, hogy azt önmagában nem tudjuk meg.”

Birtokvédelmi eljárást lehet indítani

Mivel az Airbnb-lakások működtetéséhez a szomszédoknak írásos engedélyt kell adniuk, erről elvileg tudnak a lakók, és bele is egyeztek. Ha nem akarják, hogy ilyen létesüljön a társasházukban, akkor nem egyeznek bele. Azonban több olyan hirdetést is láthatunk különböző oldalakon, ahol nem ilyen formában, de a tulajdonosok kiadják a lakásukat rövidebb időre, akár néhány napra is.

Csendháborítás miatt is panaszt lehet tenni a társasházban működő kiadó lakás miatt
Csendháborítás miatt is panaszt lehet tenni a társasházban működő kiadó lakás miattAndrii Iemelyanenko / Getty Images Hungary

„Ha klasszikus lakáskiadásról van szó, csak éppen határozatlan idejű helyett rövidebb időre, határozott időtartamra, az ellen előzetesen nem lehet tenni”– mondja dr. Kajó Cecília. – „Ha a már kiadott lakásban élő bérlőkkel probléma van, a tulajdonos ellen lehet szomszédjogi pert indítani, vagy a bérlők ellen, attól függően, mi ellenük a panasz. Ehhez azonban legalább a nevüket tudni kell. Ilyen esetben jegyzői birtokvédelmi eljárást lehet indítani, vagy csendháborítás miatt szabálysértési feljelentést tenni. Ezeknek 15, illetve 30 napos az ügyintézési határidejük, és van a döntések ellen jogorvoslati lehetőség, tehát ha ennyire rövid idejű a határozott bérleti időtartam, akkor lehet, hogy fölösleges kezdeményezni bármelyiket, mert megoldja az élet: elköltöznek.”

Egyetlen lakó is tehet panaszt a társasházban

Van, hogy a rövid távú lakáskiadás csak egyetlen lakót, például a közvetlenül alatta élőt vagy a falszomszédot zavarja a társasházban.

„Attól függ, milyen jogi eljárásról beszélünk. Van, ahol egyetlen lakó is elegendő ahhoz, hogy jogorvoslatot kapjon, de van, ahol célszerűbb, ha a társasház közössége lép fel együtt annak érdekében, hogy megoldás szülessen” – magyarázza a jogász.

Az sem mindegy, hogy a nyugalmukban megzavart lakók hová fordulnak panaszt tenni.

„Minden esetben attól függ, hogy hová fordulhatnak a lakók, hogy milyen panasz van a kiadott lakás ellen a társasházban. Szóba kerülhet jegyzői birtokvédelmi eljárás, szabálysértési eljárás a rendőrségen vagy szomszédjogi per a járásbíróságon, különösen problémás esetekben pedig akár kártérítési per is indítható” – sorolja a szakember.

Gyakran érzik úgy a társasházban élők, hogy a zavaró lakók ellen csak az nyújthat védelmet, ha azok elköltöznek. Ez így van a kiadó lakásoknál is, azonban ez nem mindig ilyen egyszerű.

„A tulajdonjog nem korlátlan, mások zavarása nélkül kell rendelkezni vele, a hasznait szedni. Ugyanakkor a szomszédos lakóközösségnek is tűrési kötelessége van addig, míg az élet hétköznapi zajai és zavarásai (amiket mindegy, hogy a mellettünk lakó tulajdonos, bérlő vagy esetleg egy hajléktalan követ el) nem érik el a jog ingerküszöbét. Vagyis például

napközben teljesen jogszerű a hangos(abb) zenehallgatás, a karbantartás-felújítás munkálatai, a kutyaugatás, a sütés-főzés szaga stb.

Ugyanez éjszaka vagy hétvégén, amikor azért az emberek többségének még mindig pihenőideje van – bár már sokféle szakma és hivatás több műszakos, és a pihenőnapok sem feltétlenül hétvégére esnek –, a jog szemszögéből még mindig védett zóna” – hangsúlyozza dr. Kajó Cecília.

Ha arra is kíváncsi vagy, hogy milyen szabályok vonatkoznak a légkondikra, mikor szereltethetik le, kattints ide.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek