Szolgálati időnek számít a biztosítási időn felül több olyan időszak is, amelyet a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997-es törvény így ismer el: ide tartozik a katonai vagy polgári szolgálatban eltöltött idő mellett az 1968 előtt született gyermekekre vonatkozó többlet szolgálati idő és az 1998 előtt végzett felsőfokú tanulmányok végzésével töltött idő is, írja az Adó Online.
A következő esetekben a hiányzó évek megszerzésére megállapodás kötése kezdeményezhető:
- nyugellátásra jogosító szolgálati idő és nyugdíjalapot képező jövedelem szerzése (biztosítási jogviszony hiányában vagy annak szünetelése esetén),
- felsőoktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében folytatott tanulmányok idejének (ideértve a doktorandusz képzést is) szolgálati időként történő elismerése,
- öregségi teljes, illetve öregségi résznyugdíjra jogosultsághoz szükséges hiányzó (legfeljebb öt év) szolgálati idő szerzése,
- az 1998. évre gyermekgondozási segély (GYES) idejével megegyező otthoni gondozás idejének szolgálati időként történő elismerése.
Így vásárolható meg a szolgálati idő
Azok a nagykorú személyek indíthatják el a folyamatot, akik saját jogukon nem nyugdíjasok, biztosítási ellátásuk nincs vagy szünetel – helyettük más szerv vagy személy is befizethet a szolgálati idő megváltása érdekében. Esetükben a hiányzó idő megváltása a minimálbér alapján történő 22 százalékos járulékfizetés mellett oldható meg, kivéve az 1998. évi GYES ideje, arra ugyanis 10 százalékos járulékot kérnek.
Vállalható magasabb összeg utáni járulékfizetés is – ebben az esetben a magasabb összeget veszik majd figyelembe a nyugdíj összegének megállapításakor is.
A felsőfokú tanulmányok, illetve a hiányzó öt éve megszerzésének érdekében ugyanakkor nem lehet magasabb összeget vállalni. A hiányzó öt éve megszerzésére mindezen felül csak olyanoknak van lehetősége, akik már betöltötték a nyugdíjkorhatárt.
Kivételt képez az az eset, ha valaki a Nők40 keretében szeretne nyugdíjba vonulni: erre nem lehet szolgálati idő vásárlásával jogosultságot szerezni.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés