A Katasztrófavédelem figyelmeztet: az év második szirénapróbájára kerül ma sor.
Ne lepődj meg, ha szirénák hangját hallod: morgatópróbát tart a Katasztrófavédelem.
Közel 1200 sziréna indul be a mai próba alkalmával
A próbát irányító MoLaRi-t, azaz Monitoring- és Lakossági Riasztó rendszert a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósága hozta létre. Az alsó és felső küszöbértékű veszélyes vegyipari üzemek, illetve a lakosság tájékoztatása érdekében elhelyezett szirénák az ország 12 vármegyéjében, illetve Budapesten indulnak majd be a mai nap folyamán.
A gyakorlat 11 órakor kezdődik.
419 monitoringvégponton, illetve 768 lakossági ponton kezdődik meg a morgatópróba. Ez azt jelenti, hogy nem teljes hangerővel szól majd a riasztás, arra csak alkalmanként kerül sor, azonban a MoLaRi működését minden hónap elején próbára teszik. A Katasztrófavédelem honlapjának tájékoztatása szerint a rendszer által szükség esetén 517 ezer embert tudnak mozgósítani.
A MoLaRi-rendszernek a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságának honlapja szerint a következőket köszönhetjük:
- A veszélyes üzemek környezetében élő lakosság nagyobb biztonságban élhet,
- A külső védelmi tervekben, illetve a települési veszélyelhárítási tervekben a súlyos ipari balesetekkel kapcsolatos lakosságvédelmi döntések, intézkedések a rendszer működése esetén lényegesen rövidebb idő alatt hozhatók meg, ezáltal az emberi életben és egészségben okozott károk kockázata csökken,
- A veszélyhelyzet kezelésében részt vevő hivatásos szervek megalapozott döntéseket hozhatnak.
A hangjelzés mellett az alábbi szöveget is jó eséllyel hallani fogjuk majd: „Figyelem, ez próba. Most a csökkentett üzemű próba jelét hallják!”
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés