Ez az oka, hogy nem lehet szakálla a pilótáknak

GettyImages-91305585
Olvasási idő kb. 3 perc

Nem véletlen, hogy egyetlen repülőgép-pilótának sincs szakálla. Ennek két oka van. Egyrészt történelmi hagyományok, másrészt biztonsági okok is indokolják, hogy a férfiak arca borotvált legyen.

Kevés olyan hivatás van, melynek szabályai tiltják, hogy a férfiaknak arcszőrzetük legyen. Egyik ilyen „munkahely” a repülőgép, ahol sem a pilótáknak, sem a légiutas-kísérő férfiaknak nem lehet szakálluk, legfeljebb bajuszuk vagy pajeszuk, de az is csak akkor, ha a munkáltató által magszabott szabályzat megengedi. 

Emiatt a történelmi hagyomány tilos a szakáll

Az egyik ok, ami miatt a legtöbb légitársaság nem engedélyezi a pilótáknak, hogy szakállt növesszenek, történelmi hagyományokra vezethető vissza. Ugyanis évtizedekkel ezelőtt a légitársaságok pilótáinak többsége csupán második karrierként választotta a repülést, azután, hogy a haditengerészetnél, a légierőnél vagy a tengerészgyalogságnál nyugdíjazták. 

A pilóták szakáll nélküli, borotvált arca sok évtizedes hagyományra vezethető vissza
A pilóták szakáll nélküli, borotvált arca sok évtizedes hagyományra vezethető visszaJuan Silva / Getty Images Hungary

Annak ellenére, hogy ma már egyetemi keretek között, elsődleges és önálló hivatásként folyik a pilótaképzés, a legtöbb légitársaság szabályzata még mindig őrzi az egykori katonai protokollt, legyen szó öltözködésről, ápoltságról vagy személyi higiéniáról.

Ez azt jelenti, hogy a férfiaknak kötelező a rövid haj, nem lehet arcszőrzetük, kivéve, ha az adott légitársaság belső szabályzata máshogy nem rendelkezik.

Ebben az esetben jellemzően a gondosan nyírt, a száj sarkán túl nem lógó bajusz és a fülközépig érő, nem túl bozontos pajesz viselésére van lehetőség. Vannak azonban olyan légitársaságok, ahol a pilóták rövid, egyenletesen nyírt szakállt is viselhetnek. Sok esetben ugyanezek a szabályok vonatkoznak a férfi légiutas-kísérőkre is. 

Biztonságosabb, ha nincs se szakáll, se más arcszőrzet

A katonai hagyományokon túl biztonsági oka is van annak, hogy a legtöbbször simára borotvált kell, hogy legyen a repülőgépen dolgozó férfiak arca. Ugyanis az arcszőrzet, főleg a dús szakáll vész esetén megakadályozhatja az oxigénmaszk biztonságos felhelyezését. A repülőgép-katasztrófák megelőzésében kifejezetten fontos szerepük van a pilótáknak, hiszen rajtuk múlik, hogy szükség esetén stabilizálják, illetve, hogy biztonságosan lehozzák a repülőgépet a földre. 

A szakáll bizonyítottan csökkenti az oxigénmaszk hatékonyságát
A szakáll bizonyítottan csökkenti az oxigénmaszk hatékonyságátaviation-images.com / Getty Images Hungary

Ennek érdekében pedig fontos, hogy gyorsan és biztonságosan fel tudják venni az oxigénmaszkokat, hogy vészhelyzetben is tiszta fejjel tudjanak döntést hozni és cselekedni.

Ennek pedig nem állhat útjában a szakáll, amely bizonyítottan csökkenti az oxigénmaszk hatékonyságát, hiszen a pilóta arcszőrzete megakadályozhatja, hogy az oxigénmaszk az archoz tapadjon, így pedig nem jut elegendő oxigénhez az, akinek szüksége van rá. A csökkent oxigénszint zavart, eszméletvesztést vagy akár halált is okozhat. 

Te vajon felismered, melyik híres ember bajusza van a képen? Töltsd ki kvízünket!

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek